1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 486057 inlägg · 4146 ämnen

2943089 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
JonathanF: jo Barklund fick 4 matcher mot tidigare

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
JonathanF: Tjänar inget till att överklaga. En crosschecking i nyllet ses som värre än att missbedöma farten vid onödig tackling. Så är det bara.

Hinkens ledande center kommer alltså efter 26 omgångar att ha bidragit med 13 poäng. Hur står det sig gentemot Ruohomaa, Oregano, True?

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Hägglundsmaffian:
Ja var är de andra 4

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Tuppen: faktiskt skämmigt att se Swetlikoff ensam omringad av 5 svarta spelare.

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
modomille: Är det någon som sett reprisen? Känslan på plats var att Swet blev hårt attackerad. Det innebär såklart inte att man har rätt att köra upp klubban i ansiktet men de som attackerar borde inte gå fri från skuld heller.

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
JoJo2613: seriöst vilket skämt..

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
JonathanF: Det är faktiskt helt sjukt hur dom kan landa i att det ska vara fyra matcher.

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Ingen spelare har väl fått en längre avstängning denna säsong i HA eller SHL. Jag tycker att MoDo bör överklaga för även om den är onödig, så kan det inte jämföras med tacklingen på Sebbe.

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
modomille: hur i helvetet får han 4 matcher!? Vilket jävla skämt.

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
modomille: är väl standard att ge extramatcher om personen bär MoDo-tröja. Längden på Niederbach-avstängningarna var rena skämt.

Sverre vågar knappt tacklas längre efter lotterinämndens beslut.

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
SpecterV2: Fyra matcher för swet?! Herregud

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Tärningen är kastad och Swett fick 4 matcher och böter på 8500. Tycker personligen att 4 matcher är för mycket, finns många andra värre situationer i shl/ha i år som blivit färre matcher.

Nu står vi inte och faller utan Swetlikoff, släng in Hermansson och hans grit mot Löven istället.

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Smurfen: Va fullsatt på MoDo sektionen, så vi fick sitta på A26, andra sidan, mittemot.
Åh herregud vilket AIK slödder , två idioter skulle börja slåss efter matchen med MoDokillar , inga tonåringar utan en äldre och möjligen hans son fy faan, som tur var blev det avstyrt.
Men AIK supporter är ett riktigt patrask, Difare så mycket trevligare, även om det finns idioter även där.

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Clara gästar MoDo igen och ställer ett gäng tunga frågor ;)

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Silly:

Jo, men synd att det blir manfall i truppen, tänker jag😄

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
AIK hade 0,77 xGF så inte ens ett mål förväntades dom göra. Vi stängde ner dom hyfsat kan man säga..

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Willow: Du får inte glömma att det är hockeyallsvenskan. Hade spelarna varit bättre och snabbare i tanken så hade dom spelat en liga upp. Även dom bästa lagen har brister för att nivån är lägre.

Ser man också på shl så ser man klar skillnad på skicklighet i framförallt passningsspelet. Lätt att tro att alla passningar och beslut ska vara lika bra på den här nivån.

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Willow: Igår saknade vi det sista lilla i dom avgörande lägena men tycker allt annat funkade bra. Med bättre självförtroende så hade vi nog gjort två tre mål till.

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Nucky: Försvarsspelet var bättre och spelvändningarna var betydligt bättre, men fortfarande inte särskilt bra. Hade vi vänt spelet snabbare, satt mer press på dem ännu tidigare och haft lite lösningar offensivt skulle vi vunnit ganska klart. Nu är vi för långsamma så vi möter alltid samlat försvar som är rätt positionerade.

Spelsystemet fungerar definitivt inte som vi vill att det ska vara. Med ett rakare och tydligare spelsystem skulle vi vunnit stort igår ändrar jag mig till.

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
JoJo2613: Haha. Crosschecking upp mot ansikte kommer alltid vara 5 minuter, och så borde det vara också. Annars är man ute på en farlig väg, om man ska leta omständigheter som att "egentligen fick han hjälp av AIKaren med att klubban åkte upp".

Då tycker jag nog våra PPn var billigare, men å andra sidan hade domarna kunnat ta för annat som de missade. Men vi kan inte begära domare av internationell klass när man spelar i samma serie som (och förlorar mot) Troja/Ljungby.

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Nucky: fattar helt hur du MEN jag tror det finns en viktig brytpunkt när en lagdel kliver ur spelsystemet, antingen håller resten av laget kvar vid spelsystemet och lagdelen som började svira återgår till spelsystemet, eller så faller hela skiten isär. Känns som vi alldeles för lätt hitills hamnar i scenario 2.

Mvh också under tidspress

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
jonsson:
Helvete????
Han är vår 13: e man 🤣🤣🤣

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Thors 22: Det är bara att lyssna på hockeymorgon när de ska ”debatera”. Ros är en ”expert” enligt honom själv men kan enligt mig ganska lite och har ofta fel i sina analyser. Han leker lite Erik Niva men lyckas sällan eller alls. Men jag läser otroligt sällan vad han eller sportbladet skriver överlag då de är otroligt partiska.

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Tuppen: Trenden att vi spelar bra mot hårdare motstånd fortsätter. Ser man på gårdagens match kan man inte tro att det är samma lag som senast mot Nybro.

Det talar ju rätt starkt för att det är precis som Trilske säger, det handlar inte om spelsystem utan mer om inställningen till motståndet och bristande ödmjukhet.

Tror det är precis som Karlin säger i Allehanda, när vi rör på benen och vinner närkamper kuggar plötsligt spelet i, man vinner närkamper och lagdelarna sitter ihop när backarna vågar hålla blålinjen längre.
Med andra ord håller vi oss inte till vår gameplan när det slarvas snarare än att det är själva spelidén som brister.
Hoppas inlägget är läsbart, skyller på tidspress

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Janne G: Nivån på domarna håller samma klass match efter match, den är inte bra. Denna matchen sticker inte alls ut. Ni i AIK kanske har haft turen med er så att ni inte uppmärksammat vilken dålig nivå det är!?

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Castlemoor: Imorgon borde Falken eller Elton vara aktuell, U20 spelar söndag Övik Hockey vet jag inte.

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Monno: det var Norén och den dåliga dragningen har han testat i tidigare matcher utan lyckat resultat. Räddad av domaren denna gång.

Annars tyckte jag vi tappade puck några gånger med många forwards högt uppe även i denna match men AIK hade inte speeden riktigt för att kunna utnyttja (förutom han som blockade Linus skott och vann kampen mot Linus i bakåtjobbet). Annars var Linus bra, tre helt öppnande pass varav två gav mål. Det var inte dåligt med så mkt AIK-spelare som parkerade bussen framför deras mål.

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Greenwolper: eller hur

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Greenwolper: Domarna gjorde ingen bra insats. Den här gången fick vi en liten favör, det är inte ofta! Jag gillar inte att den korpulente zebran har nr 21 på ryggen. Känns som ett hån mot Foppa och hela Ångermanland...

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Monno: ofattbart att inte Tornberg förstod det. Håller med om att den är hårt dömd men tror ändå det var rätt att blåsa då det hade blivit en farlig kontring annars. Hade det skett i ett lite mer ofarligt läge så kan man släppa den.

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Janne G: ja konstigt att ni inte la er ned där som ni gjorde resten av matchen😉 det gick domaren dock ej på😉

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Janne G: Nord åker ju för han klipper benen på MoDo spelaren (Ohlsson?) med sina ben.
Tornberg är helt blind som inte ser det. Sitter i studion och pratar om att klubban knappt var där, nä det var den inte men han klipper ju honom med benen?

Med det sagt kan jag också tycka den är hård då det var mer krock än medveten klippning.

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
JoJo2613: nog för att jag hatar aix men oden är fan mindre enögd än dig. Han trycker klubban i ansiktet på spelare då är det matchstraff.

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Janne G: ni fick ju en gratis 5a också. Som inte borde ha varit en 5a.
Swetlikoff trycker(?) rakt fram bara för att skydda sig. Då en aikare kommer rakt mot honom. AIKaren gör så att klubban åker uppåt.
Sen borde det ha va varit en tripping innan den situationen också som ni kom undan.

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Helvete, Swetlikoff anmäld

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
KryptonitKasper: jag har inget problem med resultatet, men domarinsatsen speciellt utvisningar i tredje och overtime, kom igen, Nord brytning , klockren, Petrus , slashing? Jag är skeptisk, då fanns det en och annan utrustning plocka på MoDo också? Ex i övertid när Magnusson hålls fast, när han är på väg slita sig, han står dock upp, hade kunnat ramla, men förlorar hellre än filmar.

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Smurfen: Det är väl ändå Umeås blondiner som flörtar med Costanza? Till skillnad från övriga "män" i Umeå så kan Costanza faktiskt hockey.

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
NuMo: Ja men exakt, ett kraftfullt slag som detta inte var. Men, men, ska väl inte klaga på att vi får med oss en utvisning på konkursutförsäljning.

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Klart rättvis seger men AIK saknade tydligen 5-6 Ordi och ska förstärka inför allvaret Mars-April tro de mörka mycket ikväll Men Karlin värd ett stopp i Töne för en Burgare med extra ALLT inklusive en Hink 5kg räksallad KÄMPA

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Smurfen: Sjukt vilket jäkla borta stöd grabbarna har match efter match !!👏👏👏

Bilderna man får se från olika håll som läggs ut från kvällens match är mäktigt !

Som OP säger " Stort Tack till det RÖDA HAVET , som att spela hemma fast på bortaplan "

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Thors 22: Håller med 100% Otrolig klasskillnad mot Expressen. Visst stör man sig på åsikter därifrån också men Ros/Aftonbladet känns verkligen som att research, engagemang och vanligt journalistiskt fotarbete inte gäller längre. Titta med ena ögat...här hittar jag min vinkel...öppna dörrar osv

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
NuMo: Ofattbart att Aftonbladet betalar Ros för att skriva. Han är en nolla. MoDos match är ett fall framåt. Med lite exaktare passningar hade vi fått ett högre tempo och med ett lite bättre självförtroende hade vi haft en tiondels sekund mer tid och vart en decimeter längre fram. Då had vi vunnit denna match med 5-0. Jag tror att det kommer…

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Smurfen: Kanske Bisterfinnen?!?

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Domsjö: Eller med Poffas ( 💣💣)

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Bad_Brett: JFK?😉😁

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Smurfen: Costanza och jag är Blues Brothers. I kväll såg jag dock matchen med en annan HS-profil som tyvärr inte skriver här längre...

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
JonathanF:

Roos analys: "Ett märkligt beteende av en spelare som inte alls borde vara het eller påslagen och borde ha noll adrenalin, med tanken på istiden i perioden. Snarare iskall."

Hmm? Revanschlusta, adrenalin överkompensation? Vad pratar Roos om. Är det bara en sida på myntet?

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Tuppen: Hoppas dom tränar på avsluta, bedrövligt illa i afton men en bra mycket bättre insats än på länge .

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
Bad_Brett: Herregud Bad_Brett , har du tagit över Costanzas roll att flörta med unga Blondiner !

Vad säger han om det , trodde han hade ensamrätt på det 🤔🤔

Men annars, grymt jobbat på läktaren !!👏👏👏

Sv: AIK - MoDo 2025-11-26
KryptonitKasper:

"Ett kraftfullt slag eller hugg med klubban på en motståndares kropp, klubba eller händer
(på eller nära) som efter huvuddomarens omdöme inte är i syfte att spela mot pucken,
ska bedömas som ”slashing”."

Sen är ju hockey som konståkning. En bedömningssport.

2943089 · »