1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 527540 inlägg · 4121 ämnen

Inlägg: 2881035

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Röda dagar : Så alla dessa spelare saknar ansvar att klubben ramlade ur enligt din mening och kan därför inte med mer eller mindre oförändrad lön göra om och göra rätt? Det var ju inte liksom att Woods kom till Sverige som den SHL spelare han nu anser sig vara.

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Krm2: Spelare kom till oss och stannade kvar för vi var ett shl lag, när vi åker ur rivs alla kontrakt.
Spelarna har uppfyllt sina uppdrag redan.
Det finns ingen regel att dom ska gå ner i lön troligen och framförallt att fortsätta i en betydligt sämre liga.
Väldigt få som spelar hockey som grabb tar sej hela vägen till den nivå som Woods & gänget gjort, dom har investerat i stort sett hela sin framtid på att bli professionella hockeyspelare, finns även personer runt spelaren som lagt offrat mycket tid på spelarens karriär.
En spelarkarriär kan ta slut vid nästa byte eller man gör en dålig säsong för tränaren inte gillar en och plötsligt är man iskall på marknaden.
Woods som kommer från andra sidan av jordklotet för att spela i en liten ort och gör det i fyra år.
Så han ska chansa på att lägga ett viktigt år i mitten av sin karriär för att eventuellt ta upp ett lag som han givit mer än nästan någon annan utländsk spelare gjort.
I min bok så gör han helt rätt även om man som supporter önskade att han stannade kvar.
Hade han haft i sitt kontrakt att han måste stanna kvar ifall (och det var rätt troligt) laget åker ur.
Tror du han hade skrivit på det kontraktet?
Hade du själv åkt till Kanada och skrivit ett sådant kontrakt?

Vi hade inte dom ekonomiska musklerna eller ville inte satsa vad som krävdes för att stanna kvar.
Måste man värva spelare som True som top center så åker man ur.
Knappast Woods fel att vi åkte ur, han har nog varit värd varje krona vi betalat honom.

Pengar styr som i allt annat här i världen.
Kan ta ett billigt kontrakt ifall man ser en möjlighet till utveckling som gynnar karriär på sikt.
Bara att inse verkligheten även om man är en enögd supporter.