1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 528698 inlägg · 4121 ämnen

Inlägg: 2884021

Sv: Silly season
Sven Tuta: vet inte vad jag ska tycka om Mattsson.
Vet inte ens om han är tänkt att vara center.
Men om han är tänkt att centra så tycker jag det känns lite mellanmjölk i förhållande till Lundin o fitz som de nyss sa fortfarande var aktuella.
Men håller med om att vi haft värre Silly.
Men känns också som att det inte blir en walk in the park.

Svarskommentarer

Sv: Silly season
MorganaLefaey: Hade hoppats på 3x offensiva kedjor som bara rullar på mot allsvenskt motstånd, att vi går all in på att gå upp direkt. Nu blir tredje en avlastningskedja med nån junior man hoppas ska ta nästa steg.

Ifall nu nån av de två toppcentrarna går sönder/inte levererar, ska Mattsson kliva in där då? Det duger inte att "ge allt, visa hjärta osv" man måste kunna producera också. Med Jasek/True/Benson färskt i minnet så blir jag lite osäker på Mattsson faktiskt.

Med Olofsson/Rundblad som båda har gått ner i lön rejält så borde väl ändå pengarna räckt till en bättre center? Känns som att Hinken kör med samma taktik som när vi gick upp, börja med ett lag med lite juniorer och några chansningar, se vilka som inte håller måttet och byter ut dessa mot bättre spelare runt jul.

Sv: Silly season
MorganaLefaey:
Han skall spela ytter och vara en back-up till Gästrin på Centerplatsen.
Gästrin skall få en ärlig chans på den platsen har Hinken varit tydlig med!

Om vi nu mot förmodan skulle ha fått Fitz så hade det dels kostat regält
Vilket har underminerat och påverkat inköp av en spetsback och där till så hade vi inte fått in Fitz fram in mot December för han vill ta ut sin sign off...?
A.Lundin har sagt nej till alla HA klubar.
Han vill spela i SHL eller utomlands.
Enligt Hockeynews!