1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 530574 inlägg · 4121 ämnen

Inlägg: 2889734

Sv: Silly season
Peja: Pettersson skulle fått en chans topp två. Såklart är det ingen garanti att han skulle få den rollen framöver, men chansen är betydligt större än i Brynäs.

Nu får han en roll där han möjligen får centra fjärdekedjan.

Han gjorde ett korkat val.

Svarskommentarer

Sv: Silly season
Willow: Jag erkänner att jag inte har koll på Lucas överhuvudtaget, men med resonemanget att man är korkad om man väljer att spela i SHL trots att man garanterat skulle få (mer) speltid i Hockeyallsvenskan betyder väl isåfall att alla spelare i utvecklingsbar ålder borde förstå att spela där istället för i SHL?

Det jag dock vet är att exakt ingen härinne vet precis vad som sagts och därför faktiskt inte kan bedöma huruvida valet var korkat eller inte. Och då tycker jag att man kan låta bli att spy galla över en väldigt, väldigt ung kille som fått rådet att lämna MoDo för Brynäs av folk som har jättestor makt över hans framtida karriär.

Om MoDos avancemang står och faller med att Lucas gjorde som han gjorde är det ju självklart olyckligt, men det kan lika gärna vara så att det lag MoDo nu ställer upp med är snäppet vassare och att det blir tungan på vågen i slutändan för en vinst i Hockeyallsvenskan. Omöjligt att veta nu, omöjligt att veta i efterhand.