1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 532116 inlägg · 4126 ämnen

Inlägg: 2895046

Sv: Försäsong 2025
Willow: Jag vet inte riktigt vad du menar med att ingen skulle acceptera det spelsättet?? Vad utgår du från för parametrar då och vilka källor har du för det? I SHL så spelas det väl en typ av "igelkottförsvar" i kombination med bra offensiv. Man kan väl säga att SHL håller extremt hög klass och anpassar man sig inte så missar man tåget.

Tror flera lag i SHL har under flera år jobbat på sitt försvarsspel i takt med hur ligan utvecklats sen 2013 när ligan bytte namn, tv-pengarna kom in, bättre spelare kom till ligan, tempot blev högre. Skridskoåkning och aggressivt försvarsspel har sen vart signum för SHL den senaste 10-12 åren.
Modo spelade i allsvenskan under sju år och vi missade till stor del hur ligan och spelet hade utvecklats.

Flera lag har som sagt kanske tränat upp detta under många år. Kvar på perrongen stod Modo som var oförberedda på hur man var tvungen att spela i SHL.

Men ja i allsvenskan kan det absolut gå vägen och Modo kan göra en kanonsäsong, krossa alla lag och gå upp i SHL. Det är egentligen två olika saker

Svarskommentarer

Sv: Försäsong 2025
Vikingmodo : Jag menar Västerviks oerhört defensiva sätt där man sällan strävade efter att vara spelförande. Tror du att vi varit glada om vi lagt oss på försvar, spelat sarg och byggt vårt spel på kontringar i HA?

Då tycker vi olika, för jag tror det skulle bli ramaskri om vi inte har för avsikt att föra de flesta matcherna. Dessutom är det varken lika roligt eller utvecklande för spelarna.

Det är vad jag menade. Och givetvis handlar det bara om HA och den här säsongen. Vi kan inte spela lika offensivt som nykomlingar om vi går upp.