1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 537360 inlägg · 4133 ämnen

Inlägg: 2917844

Sv: MoDo Hockey - Södertälje SK 25-10-10 Hemma
Petosöjä: Så då bör alla andra lag också bli bättre med tiden om Modo nu blir bättre med tiden?!

Jag säger inte att du har fel, jag tror precis varenda människa som ser på ishockey förstår att man blir bättre ju mer man tränar och spelar ihop, men här verkar det som att det som att Modo kommer vara revolutionerande bra till våren och ursäktar spelet med att ”det tar tid” och jag köper inte det fullt ut, Modo är ett topplag med det absolut bästa spelarna och jag tycker vi underpresterar rätt kraftigt och hade förväntat mig ett betydligt mycket bättre spel.

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - Södertälje SK 25-10-10 Hemma
Gavelo: Man kan väl förvänta sig att alla lag som just nu inte får ihop spelet helt kommer att bli bättre under säsongen. Få passningsspelet att fungera, bli tightare i defensiven och att sätta pp/bp. Modos trupp är så pass individuellt skickliga att de plockar poäng trots att spelet inte klickar fullt.

Det är såklart ingen garanti att vi kommer vara ett självspelande piano i vår men potentialen finns.

Det ska bli spännande att se hur Modo står sig mot bättre motstånd som kommer nu framöver, vi fick väl en första titt på det igår.

Sedan är man nyfiken på vad som kommer att ske med gruppen när Fitzgerald kommer in och det blir omflyttningar i kedjorna. Han är väl ändå tänkt som en toppcenter!?