1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 390168 inlägg · 4145 ämnen

Inlägg: 2937981

Sv: MoDo-Mora 251116
Heyerdal: Här måste Karlin gå in och ändra matchbilden, nu dumpar vi alla puckar men vinner ingenting, här måste Karlin ändra om i systemet och i kedjorna.

Svarskommentarer

Sv: MoDo-Mora 251116
Gavelo: Håller med fullständigt. Vi kommer sällan gemensamt med fart. Det blir en spelare rätt högt upp som inte har ett alernativ, utan får dumpa utan att någon kan hinna först.

Vi har ju noll långa anfall för vi vinner inte tillbaka pucken och det gör vi för att vi är för stillastående och inte hjälper varandra. Det är hela tiden en i taget som åker.

Sedan är det noll timing när backarna pinchar. Ofta tvekar man så länge så att oavsett om man kliver fram eller backar hem blir det fel. Flera gånger så hade vi kunnat förlänga anfallet om bara backen klivit upp i rygg på motståndaren, men om man kliver upp är det för lite och för sent.