1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 544589 inlägg · 4155 ämnen

Inlägg: 2952837

Sv: Silly season
Robin Ztorken L: Vi spelar ju inte så taktiskt för att backarna ska kunna göra mål heller.
4 backmål på snart 30 matcher är nog det sämsta facit i historien.

Under Bernie och Näsén eran så kunde dom spela på sin ”rätta” kant left/right och vi vet ju att dom platsväxlade ofta i anfallen, detta var ingen slump, det gjorde det möjligt för Bernie framförallt att hamna ”Off wing” dvs att få passningarna av Näsén kom från vänster så att Bernie kunde skjuta direkt från mitten.
Idag har vi inget sådant, ist har vi 3 gubbar högt på blå medans yttrarna hamnar på utsidorna, motståndarna har busenkelt att ställa block och eventuella skott som går genom kommer långt utifrån sargerna och blir enkla att stoppa för vi saknar trafik.

Noterar för övrigt att Näsén står noterad för 17p, skulle varit överlägset bäst i Modos backsida.

Svarskommentarer

Sv: Silly season
Gavelo:

Känns som powerplay o boxplay håller på sabba Modos säsong.

Sv: Silly season
Gavelo: Vi har ett gäng backar som inte är kan skjuta. Det är bara Berglund man kan förvänta sig mer av målmässigt egentligen, men han håller ju av någon anledning Husum-Hockey-nivå just nu. Kanske skadad?

Hinken har värvat backar som aldrig har presterat poängmässigt tidigare, med förhoppningar att de ska kunna göra det nu. Nu blev utfallet annorlunda än vad han tänkte, och då måste han genast stärka upp med 2-3 offensiva spelförande toppbackar.

Att Noren, Hallin, Bengtsson, Persson skulle göra mer poäng kan jag inte se något som styrker när jag kollar på deras CV:n. Det är rent önsketänkande från oss och Hinken.

Det är bara Rönningen jag ger ett utropstecken den här säsongen i den aspekten. Resterande backar har varit kring förväntan eller under, och om det beror på att de har backkollegor som hämmar deras produktion eller om de bara har gått ner sig är väl frågan att ställa sig.