1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 549698 inlägg · 4168 ämnen

Inlägg: 2987428

Sv: Silly Season
Gavelo: Fast det är ju väldigt mycket lättare att värva spelare om laget spelar kul hockey och vinner matcher vilket MoDo gjorde den säsongen och det har ju med att Karlin, Holmström och Hinken förbättrat laget (som fick igång spelet våren innan). Jag tror att problemet är att det finns en inbyggd stress på MoDo som klubb och att man kräver att laget ska gå upp utan att reflektera över att några av motståndarnas lag har kontinuitet i sina trupper och som de finjusterar spelet. Precis så som det var för MoDo säsongen de gick upp. Hinken gör ett helt okej jobb och Anderson, Berg och Hellsten är bra värvningar under säsong på Hockeyallsvensk nivå. Sluta jaga brister. Vi kan gå upp med det lag vi har. Om inte i år så nästa år.

Svarskommentarer

Sv: Silly Season
M Horava: Det ska egentligen inte spela så stor roll att Modo är på dekis för att ändå locka till sig spelare och gå upp. Det är helt hopplöst att satsa långsiktigt i allsvenskan. Åker man ur och har den ekonomi som Modo har så är det bara en väg att gå. Toksatsa som HV71 och Brynäs och se till att göra sejouren ettårig. Även om lagbygget skulle bli svajigt. Sen tar man tag i kontinuiteten i SHL istället.

Det var säkert Hinkens tanke men kompetensen hos honom samt tränarteamet fanns inte där för att lösa den här situationen som på sätt och vis var helt ny för Modo som förening.

Sv: Silly Season
Om inte hinken lyckas hitta något nyförvärv och Modo ändå går upp så har hinken gjort ett bra jobb. Skulle det däremot inte blir så att Modo går upp så måste hinken börja kommande säsong mycket bättre med lagbygget. Går inte att vänta med att förstärka en lagdel. De tre senaste säsongerna så har hinken förlitat sig på att det kommer nyckelförvärv på marknaden och vilket det inte gjort.