1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 549747 inlägg · 4168 ämnen

Inlägg: 2987617

Sv: Silly Season
Ärligt talat tror jag tongångarna på detta forum skulle vara mindre griniga ikväll om Gradin presenterat sina värvningar i en annan ordning; om han värvat Johnsson häromveckan och smällt till med Berg och Hellsten på Deadline Day.

Jag drömde också om en Bömb… men att i besviket tillstånd stämpla Gradin som totalt handlingsförlamad rimmar illa med verkligheten.

Forumet krävde en bättre backup till Werner; Gradin kontrade med en SHL-målvakt.

Forumet efterlyste mer hårt jobb och större konkurrens på forwardssidan och Hinken försökte sig på en billig lösning med Granberg.

Forumet slog fast om att vår främsta akilleshäl var backsidan - och Hinken svarade i form av Andersson, Johnsson och Berg.
Med andra ord har nu hälften av vår tilltänkta topp 6 värvats in under säsong.

Forumet krävde också att något skulle göras åt vårt usla BP - och Gradin ringde upp gamle storbacken Rhodin som stöpt om vår box till seriens bästa.

Det Modolag som spelade ut AIK i 40 minuter får i morgon förstärkning av Fitzgerald, Hermansson, Hellsten och Berg. Inom kort ansluter Johnsson, där kontraktslängden (även över nästa år) tyder på att kvartetten Gradin/Dahlin/Rhodin/Andersson tror på den här värvningen.

Det finns hopp.

Svarskommentarer

Sv: Silly Season
*1921*: Mycket bra inlägg 1921!

Hopp har alltid funnits för mig i alla fall. Det är inte som förra säsongen när man visste redan efter 10 omgångar att vi skulle åka ur.

Jag har sagt det innan och jag tror fortfarande att vi kan och kommer slå alla lag förutom Löven. Vi behöver att Löven ryker i en kvart eller semi för att vi ska gå upp. Hemmaplansfördelen och psykologin är alldeles för viktig i dessa derbyn. Vi har ett mentalt övertag mot samtliga topplag förutom Löven.

Sv: Silly Season
{*1921*jag tolkar att Johnsson hyrs resten av denna säsong, har kontrakt med Vasa även nästa säsong?

Sv: Silly Season
*1921*: Hellsten är ju ingen dundervärvning precis...
Jag callar flopp redan nu.

Sv: Silly Season
*1921*: Bra skrivet..

Hur lägger ni upp kedjorna och backparen när alla är med? Vilka får sitta på läktaren? Kan vi sätta en första femma så här i sista minuten?

Sv: Silly Season
*1921*: Men vi malar ju upp Berg nu som spets nar ha i sjalva verket va bredd i laget som gick upp senast. Det sagt sa ar det en bra varvning nu. Men vi har oxa tappat en back, fatt in 3 sa det ar val ok men forwardssidan har ju oxa underpresterat och dar markligt man inte lyckats fixa ett byte, eller gjort av sej med nan och fatt utrymme att kopa nytt. Hursomehelst otroligt marklig sasong igen av Hinken