1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 499387 inlägg · 4183 ämnen

Inlägg: 3018460

Sv: MoDo - Karlskoga 2026-04-07
puffe4:

Herregud. Jag blev värvad av Marcus. jag värvade Scim sen blev vi populäraste gästboken för utomstående. De "bästa" från olika gästböcker började skriva i vår gästbok för den stack ut för att vi hade högt i tak och medlemmarna var tillmötesgående och trevliga. Sällan behövde vi radera inlägg fast det fanns några "tokar" (från annan gästbok) som hatade det vi höll på med. Vi pratade med varandra in till småtimmarna och det ledde till livstids vänskap där vi slutligen träffade varandra på varandras arenor i verkigiga livet. Brynäs ordförande för syd, bjöd in oss till slutspelet -99 där vi sedan med våra MoDotröjor gick omkring och minglade med Brynäsfans på VIP-sektionen och drack öl och träffade Brymäs-uppers. Det var nog höjden. Vissa tikar gjorde samma sak ochv fick normal och nära kontakat med Lulingar. På den tiden var det här stora antagonister, men vi var lika i grunden och vi respekterade varandra. Samma med Malmö, där Madhawk ( som då var bara en yngling med stora ord.)kom till Ö-vik och hade förfest med oss flera gånger.


Det ar roliga tider.

Svarskommentarer

Sv: MoDo - Karlskoga 2026-04-07
NuMo: Har träffat rätt många från HS också. Den som stack ut mest var förmodligen Poffa, som var väldigt dryg trots att jag var en liten nervös tonåring vid tillfället.

Lumberjack är en riktigt fin människa.

Sv: MoDo - Karlskoga 2026-04-07
NuMo: Kul, har samma relation till klubbar söderöver när vi startade MoDo Syd.

Vi var enda supporterklubben som fick hänga med Klapp o Klang i deras lya, innan match. Vi höll på olika lag, men respekterade varann eftersom alla älskade hockey och sitt lag.

Har alltid haft stor respekt för folk som håller på andra lag, så länge de är genuina supportrar. Det är inte dom man 'hatar', utan mer pöbeln som bara är på match för att 'hata'- Förr brukade jag fråga sådana tokstollar om dom ens kunde nämna tre spelare i 'sitt' lag. Blev sällan Bingo