Vikingmodo : Haha Bäckström kritserades väl varenda säsong innan Karlin kom? Mycket möjligt att Bäckström gör något fel, men vi har otroligt få förslitingsskador och året vi gick upp kunde vi helt plötsligt gasa ifrån alla lag ju längra matchen led?
Fystränaren kan såklart vara en del i det men jag tror det är långt ifrån enda orsaken.
Monno: Det fattar väl vem som helst att inte en enskild person eller bär skulden för Modos haverier. Men för att få ihop helheten så är det alltid detaljer som avgör. Tror inte Skellefteå eller Växjö lämnar mycket åt slumpen, utan det är pusselbit för pusselbit, detalj för detalj som läggs ihop och därmed maximerar prestationen.
Ett exempel: Fuskar du med fysträningen och springer en backintervall färre än vad motståndarna gör varje gång det är intervallpass så kommer det bli konsekvenser. I slutet av säsongen så kanske motståndarna har sprungit 30 backintervalller fler än dig trots att ni kört lika många pass. Det kommer till 100 % synas i resultaten lite längre fram.
Det där var ett exempel men att låta saker lämnas åt slumpen brukar sällan resultera i något bra. Om man har lägre tröskelkrav än motståndarna så kommer man till 100 % vara sämre än motståndarna.
Mycket möjligt att Bäckström gör något fel, men vi har otroligt få förslitingsskador och året vi gick upp kunde vi helt plötsligt gasa ifrån alla lag ju längra matchen led?
Fystränaren kan såklart vara en del i det men jag tror det är långt ifrån enda orsaken.