1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 503024 inlägg · 4187 ämnen

Inlägg: 3027246

Sv: Silly Season
Smurfen: ja det mesta här på forumet är kritik mot hela MoDos organisation ibland saklig ibland egna teorier. Hoppas inte intressanta och intresserade nyförvärv läser vårt forum, då tror jag de tar sig en extra funderare.

Svarskommentarer

Sv: Silly Season
Heyerdal: Don't blame the messenger.

Mycket av denna kritik uppstod redan första året i SHL då det resultatmässigt gick helt okej. Ungefär som att säsongen 07/08 inte var någon resultatmässig katastrof, men likväl fick jag och många andra en klump i magen. Långtidskontrakt med i princip samtliga hemvändare och man adderade dessutom Wernblom, Hållberg och Warg. Känslan var att kursen var helt fel i ett läge då man tvärtom borde nyttjat guldet för att locka till sig de allra största talangerna. Visst, vi fick den norska hobbiten, men i övrigt bestod laget till stor del av ganska mätta spelare.

Det var ungefär samma känsla jag fick ungefär halvvägs in i säsongen 23/24. Hinken förlänger med "fel" spelare, andra blir missnöjda och vill lämna, värvningarna känns överlag oinspirerande etc. Men man hoppades att det var "Det första, svåra året".

Men ett år senare var krisen ett faktum. Widebro lämnar, Hinken lyckas inte ersätta de spelare han har tappat, ingenting i spelet fungerar och sedan försöker man göra damage control genom en mysstund med Strinnholm, Sjölund och Hinken, som går ut på att alla ska tala om för varandra hur duktiga de är. Ni vet, Sjölund som av en händelse råkar sitta i Lättelements styrelse. Och jag kommer aldrig glömma Strinnholms kommentar:

"Hinken och Karlin är inte sämre på sina jobb än för 3 år sedan"

Det är helt oacceptabelt att en styrelse resonerar på det sättet. "Det fungerade för 3 år sedan, så det finns ingenting som säger att det inte kan fungera i framtiden också!". Jag har fortfarande inte kunnat ta in det.

Men detta skulle visa sig bara vara början. Trots att alla skrattar åt vårt "grundspel", eller snarare brist på det, förlänger man med Karlin i 3 år. Hinkens uttalanden i media blir allt klumpigare och klumpigare, då han på frågan om att förlänga med Näsén, som nyss förlorat sin mamma under tragiska omständigheter, svarar: "Vi kommer erbjuda Pontus det vi tycker han är värd". Inte "Han har ett fantastiskt spelsinne och är en fin människa, så jag hoppas att han vill fortsätta denna resa ihop". Nej, istället väljer han att fokusera helt och hållet på pengarna. Hade jag läst detta om mig själv i media, medan jag sörjde bortgången av en nära anhörig, så hade jag aldrig velat ha med den arbetsgivaren att göra igen.

Men...! Det blir bättre och bättre. För efter att ha saknat en VD hela säsongen, beslutar man sig slutligen för att plocka in ...Benny Kedén. En "ledare" som är direkt hämtad ur en Kvarteret Skatan-sketch. En "ledare" som beskriver sin styrka som att "etablera och förvalta relationer". Under denna tid var jag avstängd på HS och kunde inte dela min skepticism här, men på andra forum jag skrev på var rätt många av oss överens om att Benny inte kommer bli långvarig i klubben. Vi fick rätt.

Vi var överens om att Karlin saknade energi och att det inte skulle bli samma succé som senast i HA. Vi fick rätt.

Jag minns hur jag var på landstället i Ångermanland i somras och lyssnade på Rinksides genomgång av MoDo. De lyfter en oro över MoDos backsida, varpå Lars svarar: "Alla kan ju se att denna backsida inte kommer hålla, så vi förstår ju att MoDo kommer lyfta in några tunga namn på backsidan innan säsongen drar igång". Det gjorde man aldrig.

***

Observera att jag redan nu har skrivit en mindre roman, utan att ta upp några rykten på stan eller skvaller på nätet. Och vi kan fortsätta ett bra tag till. Kombinera med supportrarnas betygsättning som jag postade. Eller att Karlin - som förväntat - fick sparken.

De rykten som sprids om hur det fungerar, blir trovärdiga eftersom de stämmer så extremt väl stämmer överens med det vi alla kan se. Ockhams rakkniv.

Däremot är inte "motbevisen" speciellt övertygande:

"Hinken kommer bli bättre med stöd från Grundberg!"

"Karlin hade varit bra m han hade haft någon annan än Sundell (som han själv ville ha) vid sin sida"

"Berglund är en toppback i powerplay, men var dålig på grund av ryggproblem (men spelade ändå 20 minuter per match)"

"MoDo kan inte utmana rika klubbar som HV71 och Brynäs, men när vi förlorar mot fattiga klubbar måste vi förstå att ishockey är extremt mycket slump och inte handlar om pengar - Titta bara på hur dåligt det går för HV71 i SHL trots bra budget"

"Vi ska gå upp igen, det är ingen tvekan, jag kommer gå över lik, men sätt ingen press på oss utifrån för då kommer vi klappa ihop"

Det är inte konspiratoriskt att reagera på denna retorik.

Min Hinken-dokumentär är som sagt under produktion och jag tror att många av er som fortfarande inte är övertygade om hur illa situationen kommer ändra uppfattning.