Välkommen att skriva i Modos gästbok.
Trivselregler
För att mötesplatsen ska hålla hög kvalitet och ha en god stämning så har vi ett antal lättsamma regler som alla skribenter är bundna att följa. Den allmänna regeln är att sunt förnuft skall råda. Vi försöker dock hålla så högt i tak som möjligt. HS vision är att vara den bästa hockey-mötesplatsen i Sverige.
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
---------------------------------
- Regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot är extra uppmärksammat.
- Att sprida elakartade rykten om spelare, ledare och skribenter är inte tillåtet.
- Gästboken är ingen plats för svenskpolitisk satir eller åsikter. Det är per definition en provokation mot medlemmar med annan ståndpunkt.
- Om en skribent skriver inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning. Omedelbar avstängning, utan varning kan förekomma.
- Inlägg som inte tillför debatten något kan raderas. Inlägg som verkar ha till enda syfte att provocera eller håna raderas och kan innebära omedelbar avstängning.(Tänk på att svar till raderade inlägg kan komma att tas bort, även om de inte bryter mot reglerna.)
- Okynnesanmälningar av inlägg tillåts inte.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Klagomål sker via mail, eller bubbla till moderator. Om en moderator kontaktar er via mail eller bubbla i fråga om regelöverträdelse har man skyldighet att svara. Svarar man inte kan man bli avstängd tills svar erhållits.
- Att som gäst utstuderat skenheligt skriva lismande inlägg i gästboken för att sedan visa sitt "rätta ansikte", genom att förlänga den mening man framförde, fast med motsatt innebörd, i annan gb. kan medföra avstängning i Modos gb., om inläggets innebörd bryter mot HS regler.
# Lokala regler kan förekomma i de olika gästböckerna. Gästböckerna kan således ha olika debattklimat. Anpassa dig till det. Är du "gäst" (annan klubbtillgivenhet) i gästboken, så acceptera och anpassa dig. En gäst klampar inte in och tar för sig som den vill i en annans hem.
Vi kan ju att det blir blomsterutdelning innan nedsläpp då Timander gör sin 200:e tävlingsmatch för MoDo. Klang och Jubel således. Lite extra jubel lär han kanske få då han ju blivit målskytt på slutet.
- En jätteviktig match, konstaterar Harald Lückner. Nu gäller det att vi samlar all kraft och tömmer oss rejält. Alla ska vara redo nu och veta vad som krävs.
Att avsluta inför juluppehållet med en trepoängare ser tränare Lückner som ytterst viktig.
- Det gör hela träningen som följer mycket lättare, men framförallt ger det oss ett gynnsamt poängmässigt läge.
En svag bortamatch och en mycket bra handlade det om i veckan.
- I Linköping var vi inte riktigt med, men i HV gjorde vi en bra match. Vi lyckades störa serieledarna riktigt bra, synd bara att de fick reduceringen 1-2 så psykologiskt, bara 27 sekunder innan andra pausvilan.
- Det kanske mest glädjande var Zackes målvaktsspel. Han fick nu hoppa in först med kort varsel i Linköping (två perioder) och gjorde det bra. Sedan var han klart godkänd i Jönköping. På den här sidan har vi det väl beställt.
3-0 hemma och 4-1 borta tidigare mot Södertälje.
- Ingenting vi tittar på nu. Vi räknar med att få möta ett vilt kämpande Södertälje och det gäller verkligen för oss att vara coola, ta rätt beslut och stå upp i alla lägen.
Det definitiva laget nominerar inte Lückner förrän matchdagen.
- Men jag räknar med att Hasse Jonsson kan spela nu när matchen går hemma. Frågetecknen är Krizans influensa och Paradavys sviter efter smällen i Linköping.
Noterbart 2: Frågetecken i laget är - framförallt - målvakten Karol Krizan (influensasjuk i veckan) samt Jan Pardavy (lätta sviter efter en smäll vid en tackling i Linköping).
Noterbart 3: Träningsläger till veckan - utan sju spelare. Milsolav Horava ska spela för Tjeckien i Rosno Cup i Moskva, Karol Krizanoch Rastsilav Pavlikovsky för Slovakien i en hemmaturnering (Lotto Cup) mot bl a Tyskland och Kanada. Aktuella för JVM är Tobias Viklund, Oscar Hedman, Tommy Wargh samt Mattias Hellström. De är på träningsläger i Leksand till strax före jul då de åker till Kanada.