1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 531209 inlägg · 4122 ämnen

Inlägg: 79119

Sv: Heja di blåe!
NuMountain:

Här tror jag faktiskt vi har ett lämpligt samtalsämne för resten av kvällen, när 600-klossars huliganerna dyker upp, då.

Nämligen Smiley-historia!

Hos er sextiotalister sker det nämligen en ganska grov överkamdragning av alla som sysselsätter sig med sådant, då ni sätter likhetstecken mellan ett sådant agerande och saker som: brist på ironi, sär skriv ningar, *sånahärsaker*, excess i användning av Z:n.

Medan jag skulle vilja hävda att smileys faktiskt var en del av lycklig, nu avsomnad, fredlig internetkultur. Det handlar helt enkelt om en mer optimal form av kommunikation där ett minimum av onödig tid behövs sättas av till att reda upp tröttsamma missförstånd - därmed inte sagt att de slentrianmässigt skall användas som ironimarkörer el. dyl. Det är mer en fråga om anpassning efter tid, plats och sociala faktorer om de skall användas eller ej.

Nu väntar vi bara på den ironiska generationens enda utpost i 80-talet, knas, för att få ett utredande i denna fråga.