1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 531290 inlägg · 4122 ämnen

Inlägg: 83392

Sv: Derbygrupper, JA TACK!
samjo:

Vad det gäller budgeterandet med 50 matcher måste man ju också komma ihåg att det en gång spelades färre matcher, alltså måste man ha försökt lösa ett problem med underskott i, eller åtminstine ansträngda, budgetar redan då med hjälp av ett utökat antal omgångar.

I dagsläget ser vi ett flertal ES-lag som trots detta budgeterar med underskott under sin grundserie, kan man då komma ifrån frågan:

Vad gav detta?

Mitt svar måste trots allt bli: en mer urvattnad serie där priset för oansvarigheten hos ledningen i svenska hockeyklubbar betalas av supportrarna, genom ett ökat antal matchbiljetter (och i FBK-, HV- och LHC-modellen också: mat, souvenirer, öl, lotter osv).

Än så länge verkar det gå på ett ut hos några klubbar, andra blöder rejält. Men den stora frågan är trots allt mediaintresset, Sthlm har ES-hockeyn redan förlorat, hur pass viktigt blir detta i nästa förhandling om TV-avtal, vad innebär det om bevakningen i kvällstidningar skulle skäras ner till bandyns och handbollens nivåer? Hur given är hockeyns roll hos dagens svenskar?

Tröttsamma frågor som jag hamrat ut ett antal gånger förut, men jag släpper dem aldrig.

Inom svensk elitfotboll valde man en annan väg. Elitlicensen ställer krav på positivt eget kapital och förhindrar i stor utsträckning eventuella spekulationsmoment i arenabyggande och dyra värvningar.

Vad det gäller ännhåäll och dess metoder att utarbeta seriesystem måste omdömet bara bli ett stort: jaha? Vad är det som säger att de någonsin har strävat efter rättvisa förhållanden?