Välkommen att skriva i Modos gästbok.
Trivselregler
För att mötesplatsen ska hålla hög kvalitet och ha en god stämning så har vi ett antal lättsamma regler som alla skribenter är bundna att följa. Den allmänna regeln är att sunt förnuft skall råda. Vi försöker dock hålla så högt i tak som möjligt. HS vision är att vara den bästa hockey-mötesplatsen i Sverige.
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
---------------------------------
- Regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot är extra uppmärksammat.
- Att sprida elakartade rykten om spelare, ledare och skribenter är inte tillåtet.
- Gästboken är ingen plats för svenskpolitisk satir eller åsikter. Det är per definition en provokation mot medlemmar med annan ståndpunkt.
- Om en skribent skriver inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning. Omedelbar avstängning, utan varning kan förekomma.
- Inlägg som inte tillför debatten något kan raderas. Inlägg som verkar ha till enda syfte att provocera eller håna raderas och kan innebära omedelbar avstängning.(Tänk på att svar till raderade inlägg kan komma att tas bort, även om de inte bryter mot reglerna.)
- Okynnesanmälningar av inlägg tillåts inte.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Klagomål sker via mail, eller bubbla till moderator. Om en moderator kontaktar er via mail eller bubbla i fråga om regelöverträdelse har man skyldighet att svara. Svarar man inte kan man bli avstängd tills svar erhållits.
- Att som gäst utstuderat skenheligt skriva lismande inlägg i gästboken för att sedan visa sitt "rätta ansikte", genom att förlänga den mening man framförde, fast med motsatt innebörd, i annan gb. kan medföra avstängning i Modos gb., om inläggets innebörd bryter mot HS regler.
# Lokala regler kan förekomma i de olika gästböckerna. Gästböckerna kan således ha olika debattklimat. Anpassa dig till det. Är du "gäst" (annan klubbtillgivenhet) i gästboken, så acceptera och anpassa dig. En gäst klampar inte in och tar för sig som den vill i en annans hem.
Jag tror lätt att en spelare som ex. Wennerberg kan ersätta Micke Pettersson i den roll som han hade. 12 mål + 13 assist gjorde Pettersson förra säsongen. Vi får väl se hur många poäng Wennerberg gör.
Gaah...man blir inte direkt glad över att läsa alla dessa rebriker på spelare som lämnar Modo. Jag tänker inte stämma in i kören som hävdar att vi nu kommer riskera att åka ut ur Elitserien. Jag tror det kommer lösa sig till slut. Med ett par hyffsade nyförvärv så blir vi ett mittenlag i ES. Men visst blir man orolig när minuskontot fortfarande är bra mycket större än pluskontot.
Enda fördelen med att Micke gick till Leksand är som sagt att vi nu får pröjs för honom. Vad sägs om att locka till sig Uffe Dahlén till laget? Han kommer med största sannolikhet att lämna NHL efter denna säsong. Hans dotter börjar skolan och han har själv sagt att händelserna i USA den 11:e september påverkade honom väldigt mycket. Han har ju villa i Östersund. Det är ju pendlingsavstånd till Övik (vad kan det vara? 20 mil?). Familjen kan alltså bo där medan han spelar en sista(?) säsong i Elitserien.
Man får väl drömma, eller hur? :)
Det mest logiska är väl att han om han återvänder spelar i HV 71 igen. Men dom har å andra sidan gjort flera värvningar redan...