1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 532425 inlägg · 4126 ämnen

Inlägg: 91086

Sv: Någon som kan läsa slovakiska?
mgamill: *flämt*

Ditt uttalande om Nurminen får "modohjärtat" att hoppa ett par extra slag i bröstet. Eftersom nästan alla övergångar baseras på tidigare kontakter (mer eller mindre långsökta) så är det helt klart ett jätteplus att Nurminen känner Haakanen och Hlinka sedan tidigare. Haakanen har även spelat i Espoo med Högardh och enligt Högardh så ska Haakanen vara en kanonkille.

Det är säkert även ett extra plus att i Nurminens nuvarande klubb Atlanta så spelar två f.d. Modospelare med god inblick i klubben (Svartvadet och Kaberle)

Vi får väl se hur det artar sig.

PS. Det är ju ganska uppenbart att många väljer klubbar där de känner spelare eller tränare väl. Senaste exemplet är Timrås värv av Eldebrink som andretränare (kompis med Kenta sedan 20 år). Även Sjögren har nu skrivit på (tidigare Djurgårdstorped och även klubbkompis med tidigare Timråvärvet Wallenberg (f.d. modoit))