Välkommen att skriva i Modos gästbok.
Trivselregler
För att mötesplatsen ska hålla hög kvalitet och ha en god stämning så har vi ett antal lättsamma regler som alla skribenter är bundna att följa. Den allmänna regeln är att sunt förnuft skall råda. Vi försöker dock hålla så högt i tak som möjligt. HS vision är att vara den bästa hockey-mötesplatsen i Sverige.
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
---------------------------------
- Regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot är extra uppmärksammat.
- Att sprida elakartade rykten om spelare, ledare och skribenter är inte tillåtet.
- Gästboken är ingen plats för svenskpolitisk satir eller åsikter. Det är per definition en provokation mot medlemmar med annan ståndpunkt.
- Om en skribent skriver inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning. Omedelbar avstängning, utan varning kan förekomma.
- Inlägg som inte tillför debatten något kan raderas. Inlägg som verkar ha till enda syfte att provocera eller håna raderas och kan innebära omedelbar avstängning.(Tänk på att svar till raderade inlägg kan komma att tas bort, även om de inte bryter mot reglerna.)
- Okynnesanmälningar av inlägg tillåts inte.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Klagomål sker via mail, eller bubbla till moderator. Om en moderator kontaktar er via mail eller bubbla i fråga om regelöverträdelse har man skyldighet att svara. Svarar man inte kan man bli avstängd tills svar erhållits.
- Att som gäst utstuderat skenheligt skriva lismande inlägg i gästboken för att sedan visa sitt "rätta ansikte", genom att förlänga den mening man framförde, fast med motsatt innebörd, i annan gb. kan medföra avstängning i Modos gb., om inläggets innebörd bryter mot HS regler.
# Lokala regler kan förekomma i de olika gästböckerna. Gästböckerna kan således ha olika debattklimat. Anpassa dig till det. Är du "gäst" (annan klubbtillgivenhet) i gästboken, så acceptera och anpassa dig. En gäst klampar inte in och tar för sig som den vill i en annans hem.
När Jesus klev in i Nya Testamentet så lärde han folket att ifrågasätta sådant som inte kändes rätt. Vid ett tillfälle så skulle en gift kvinna stenas till döds för att hon begått äktenskapsbrott. De skriftlärda prästerna hävdade att de hade stöd för det i skrifterna. Då sa Jesus att "den som aldrig gjort något orätt själv, han kan kasta första stenen". Det slutade med att alla la ifrån sig sina stenar och gick därifrån. Jesus sa då till kvinnan: -ingen har dömt dig, det kommer ej heller jag att göra. Gå och synda inte mer.
Bibelns texter kommer alltid att ge upphov till frågeställningar som inte en människa kan besvara. Jag menar, hela frälsningsteorin är ju helt knäpp om man tänker efter logiskt. Det står också att "Sanningen är en dårskap för de som går förlorade". Dvs. det kommer alltid finnas folk som tycker att kristna människor är en bunt knäppskallar. Å andra sidan kan man vända på saken och säga att småbarn är också rätt knäppa, om vi jämför dem med en vuxen person. Men små barn är också väldigt ärliga i sitt uppsåt. De är inte lika härjade av livets besvikelser/bedrövelser som de vuxna är. Himmelriket tillhör barnet står det också i Bibeln. Kanske bör vi försöka vara mer som ett barn i tanken? Inte vara så låst vid världsliga ting.
Jag kan inte själv stoltsera med att kunna rabbla Bibeln utan och innan. Men en del saker verkar jag ha kommit ihåg från söndagsskolan (uppenbarligen). Jag ifrågasatte starkt hela grejen med kristendom under en studentrevolt mellan 20-24 då det bara var party och supa som gällde. Men det gav mig ärligt talat ingenting. Snarare tvärtom. Jag kan istället vara avundsjuk på de kristna som känner sig tygga i sig själv och som känner att de "duger som de är". För så borde det vara. Jag är nästan helt säker på att det finns en Gud. Jag har bara inte träffat honom på ett personligt plan ännu. Kanske gör jag det såsmåningom...
Okej. Om jag var djup innan vad ska jag då bedömmas vara nu? Detta kanske inte hör hemma på Modos GB, så om det är någon som vill fortsätta diskussionen så finns ju en epost-funktion här på Hockeysnack.