1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 545460 inlägg · 4159 ämnen

Inlägg: 915892

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Uno Gordon: Att sedan långt senare fått problem med ömma fotknölar är en helt annan femma. Grabben är beundransvärd även på punkten inställning. Vilken normalt funtad människa som helst hade givit upp karriären i Foppas läge. Han nöjer sig liksom inte med Stanley Cup, Os-guld, VM-guld etc.

Han skall bara ha det där SM-guldet också. Och vad göra då? Jo kapa hälsenorna och gör hålfotsinlägg i skridskorna för att få bättre rörlighet. Det funkar att cykla och jogga, men jag känner mig steloch obekväm när jag åker skridskor och så gör det jävligt ont.

Att flänga runt jordklotet några varv för att hitta lämplig klinik och professionell hjälp och läkarexpertis är heller inget problem. Kosta vad det kosta vill liksom.

Men det är klart, är man god för lite mer än en halv miljard så är jag alla dessa omkostnader bara peanuts och en fis i rymden.

Det är bara hoppas karln kan leva ett normalt liv den dagen han faktiskt bestämmer sig för att lägga av på allvar.

Vore ju synd på en sådan genomtrevlig människa att få tillbringa sitt liv i en rullstol.

Nej det är ingenting annat än beundransvärt att se Peter Forsberg kriga vidare.

Tack för allt Peter och lycka till!