1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 532622 inlägg · 4126 ämnen

Inlägg: 93510

Sv: Mitt tips just nu..
MartinS: Visst har MODO tagit in många spelare utifrån under de senaste säsongerna men tex till hästen så är det nästan enbart spelare från Ångermanland som börjar på hockeygymnasiet.

Visst kan det vara så att spelare utifrån har hjärtat i andra klubbar och att det är en av anledningarna till att man flyttar. Om man dessutom kommer från en storstad som tex Stockholm så är det kanske inte så lätt att trivas i Örnsköldsvik, vad vet jag.

MODO hade en tränare som hette Per Bäckman under fyra säsonger och man kan ju inte påstå att han gjorde sig känd för att släppa fram juniorer. Så vitt jag kan komma på nu så var det endast Henrik, Daniel Sedin och Joakim Lindström som fick chansen och samtliga dessa tre tog den även.

Att Daniel Johansson fick göra några inhopp i Europaligan räknar jag inte.

En stortalang som Martin Samuelsson valde att lämna MODO efter två säsonger när han inte fick en plats i alaget. Istället valde MODO att satsa på spelare som tex Fredrik Warg.