Mora IK

HockeyAllsvenskan · 45275 inlägg · 1668 ämnen

Inlägg: 539755

Sv: Silly Season inför 05/06
Ola: va då tar allt man får? så du ser Vehanen som en världsmålvakt lr ? :P Oscar Steen årets rookie i elitserien fick spela ordinarie hela slutspelet , brorsan Calle var också ordinarie , Patrik Hucko 47 poäng på 56 matcher i vinter (allsvenskan + kvalserien) högerfattad back med bra skott , Patrik Wallenberg supertalang en gång i tiden har nu blommat ut rejält vann poängligan i kvalserien och gjorde mycket poäng hela året , Sebastian Meijer gjorde 41 poäng i Västerås och var en av lagets bästa spelare , förövrigt spelat 70 tal matcher i hv71 i elitserien och vart med i JVM m.m.

Visst Hucko , Meijer och Wallenberg spelade i allsvenskan säsongen som var. Men Leksand var knappast den enda elitserieklubb som ville ha dom.

Anledningen att Leksand värvade dessa nästan samtidigt beror ju lite på att dom ligger 1 månad efter med värvningarna på grund av att ingen visste om det var ett Elitserielag eller ett Allsvenskt lag nästa säsong.