Motor

Grupper · 5079 inlägg · 375 ämnen

« · 360103 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Världsmästare 2004
MoK:
Som jag skrev tidigare. Daniel Carlsson skall köra 8 tävlingar i en 206:a för Bozian racing. Svenska, finska o RAC rallyt är de tävlingar son är spikade.

Sv: Världsmästare 2004
Roberth: När skall dom få fram en svensk som kan och får köra hela VM serien då? Saknas något där kan man säga.

Sv: Världsmästare 2004
MrAce:
Skulle ju vara en bedrift då ingen svensk kör hela VM serien.

Sv: Världsmästare 2004
Roberth:

Knappast en Svensk VM seger 2004, nordisk JA ! Tippar Finland eller Norge ..

Sv: Världsmästare 2004
Joinzzon:

Men då har dom kvar den gammla då. för man ska inte bli förvånad om Rådis, Tobbe eller Daniel rattar den i sommar har ja läst.

Sv: Världsmästare 2004
Roberth:
Nej den silvriga var den nyaste av de 2. Det var den som Rådis körde med. Den är såld till Mats Thorzellius, men den vita som Tobias körde med vet jag inte var den är.

Läste i IB idag att det åtminstone står en Evo 4 i garaget.

Sv: Världsmästare 2004
Joinzzon:
Tror att Olsbergs endast har den silvriga WRC Corollan kvar, men ja vet inte riktigt, möjligt att dom har nån grupp N evo kvar då de lutar åt att "Tobbe" kommer köra några sådanna tävlingar i år .

Sv: Världsmästare 2004
Roberth:
Vad för bilar är kvar av alla Toyotor o Evo 6:or o 7:or?

En Evo 7:a har Patrik Carlsson köpt o den senaste Toyotan har Mats Thorzellius köpt.
Finns den första Toyotan (som Tobias körde i år) kvar + den ena evo 7:an?

Sv: Världsmästare 2004
Roberth:
Verkar som de endast blir en svensk i WRC klassen i Svenska då Tobias Johansson inte fått ihop tillräckligt med pengar för sin Ford start. men man vet ju alldrig teamet har ju en gammal japanare i garaget som man kan använda sig av.

Sv: Världsmästare 2004
Joinzzon: jaha jaha kul att veta!!!

Sv: Resultat från VM-kvalet i Östersund 21/12
Joinzzon: Hoppas att det går bra för honom´. Ekström och Björklin verkar mest på hugget nu av de andra Svenskarna. Ulf Engenström från Östersund var nummer 3 förra säsongen av Svenskarna. Han har haft lite otur med maskineriet i denna säsongens öppning. Han vann tom. ett heat mot Stefan Svensson igår.

Lag-VM går i Inzell i slutet av januari. Vi får se vem som blir 3:a i laget efter de två självskrivna.

Sv: Resultat från VM-kvalet i Östersund 21/12
Länken verkar inte funka så jag saxar ur den här.

Publicerad: 2003-03-21 08:00

På benen igen med trasig fot

Horndal (Dala-Demokraten)

För två månader sedan skadade sig Horndals isracing ess Mikael Persson allvarligt i foten under en landskamp i Finland. Trots detta står han ikväll på startlinjen när årets SM-final avgörs på Studenternas i Uppsala.

- Det var i första kurvan som jag gick omkull och foten fastnade i bakhjulet och jag fick allvarliga inre skador, förklarar Mikael.

Sedan dess har han gått sjukskriven och det kan ta upp till sex månder innan foten är helt bra, om den nu blir det alls.

- Jag kan i alla fall gå kortare sträckor utan att det gör alltför ont och nu har jag även börjat arbeta igen, fortsätter han.

Comeback på tävlingsbanan gjorde han redan i onsdags, då han var med i en tävling på Vinterstadion i Örebro.


Åtta poäng direkt

- Jag körde ganska bra och fick ihop åtta poäng och hamnade också på åttonde plats. Det var viktigt att se att jag inte var rädd, framför allt efter starten i första kurvan.

Några större förhoppningar inför kvällens tävling har inte Mikael.

- Jag räknar inte med att kunna upprepa fjolårets fjärde placering, utan är nöjd om jag hamnar bland de tio bästa.


Vill köra lag-VM

Jag är sämre än ifjol och sedan är också startfältet bättre nu när flera utländska isracingsprofiler är med i leken.

Innan olyckan han Mikael med att köra fyra tävlingar, bland annat kvalificerade han sig för årets VM-semifinal, en tävling han aldrig hann köra. Han hann heller inte köra någon seriematch för sin nya klubb Bollnäs.

- Till nästa säsong hoppas jag att kunna komma med minst till semifinalen igen. Dessutom hoppas jag att kunna få köra i lag-VM som tredje man efter de två stora inom svensk israing, Stefan Svensson och 'Posa' Serenius. Det vore en upplevelse.

- För att bli bra måste man tävla och träna mot de bästa, och då måste man ut i Europa och köra flera tuffa lopp. Nu kan jag ge de bästa en jämn fight under två varv, men det gäller att kunna orka hålla koncentrationen under fyra varv och dit har jag en bit kvar.


'Posa' ett föredöme

Mikael har dock framtiden för sig då man ser till att 'Posa' fortfarande vid femtiofem års ålder härjar i välrdseliten.

- Han är mitt föredöme och en riktig elitidrottsman, avslutar Mikael.

Jan-Ove Johansson

Sv: Resultat från VM-kvalet i Östersund 21/12
Frisco:
Det var ju det Micke hade som mål inför säsongen.
Kolla länk (från i vintras)

Sv: Resultat från VM-kvalet i Östersund 21/12
Joinzzon: Jepp det får vi göra. Klarar han av att ta sig vidare från den tävlingen väntar semifinal i endera Örnsköldsvik eller också Lukhovitsy i Ryssland.

Sv: Resultat från VM-kvalet i Östersund 21/12
Frisco:
Då får man hoppas på att Micke kan ta sig till o från Kuusankoski utan problem.....
Det är inte alla gånger som han har lyckats med det ;-)

Sv: Resultat från VM-kvalet i Östersund 21/12
Joinzzon: Jepp. Han kommer pga sitt bra Sverigekval att få köra VM-kvartsfinal i januari i Kuusankoski i Finland. Där får han bland annat möta den just nu bäste Ryssen, Nikolai Krasnikov.

Sv: Resultat från VM-kvalet i Östersund 21/12
Frisco:
Horndals Micke verkar vara på gång :-)

Sv: Micheal Schumacher.
Aija: :p

Resultat från VM-kvalet i Östersund 21/12
1) Stefan Svensson, Örnsköldsviks MK,
2) Tomas Ekström, Bollnäs,
3) Tommy Björklin, Bollnäs,
4) Micke Persson, Bollnäs,
5) Kent Peltonen, Gävle,
6) Torleif Burman, Funbo,
7) Ulf Engenström, Jämtlands MK
8) Tommy Flyktman, Funbo.
9) Fredrik Olsson, Funbo,
10) Per A Lindström, Jämtlands MK
11) Jimmy Flyktman, Funbo,
12) Jocke Phlym, Hedemora.

Sv: Världsmästare 2004
Roberth:
Ja det är bara att hoppas att Daniel tar tillvara chansen.
Ska jag vara ärlig så är jag inte ett dugg nervös för att han ska lyckas med körningen, men det är ju tyvärr inte allt nuförtiden :-(

Sv: Världsmästare 2004
Joinzzon:

Trevligt.

Isracingresultat från VM-testet i Österund 20/12-2003
Resultat Träningsrace:
1.Stefan Svensson 15P
2.Tommy Flyktman 12P
3.Tommy Björklin 12P
4.Tomas Ekström 12P
5.Kent Peltonen 12P
6.Micke Persson 10P
7.Figge Olsson 8P
8.P-A Lindström 7P
9.Torleif Burman 7P
10.Jimmy Flyktman 6P
11.Martin Ljungkvist 4P(3 Heat)
12.Palle Johansson 4P
13.Peter Koij 3P(bröt, ont i axeln)
14.Jocke Plyhm 2P
15.Conny Eriksson 2P(4 heat)
16.Ulf Engenström 2P(bröt, motorfel)
17.Peter Lundkvist 1P
18.Johan Lundkvist 0P(bröt, ont i ryggen)

Sv: Micheal Schumacher.
heart:

whatever/whoever.. men inte schummi :)

Sv: Micheal Schumacher.
Aija: Nä, jag gillar inte när han ska vinna o vinna hela tiden... Jag gillar Rubino mer

Sv: Frågesport
Joinzzon: En fråga innan jag loggar ur: Bor du långt från Brovallen. Själv så bor jag i "Guldbyn"..

Sv: Frågesport
Joinzzon: Andreas är en "diva" i folkmun! Hade han varit mer ödmjuk i sitt sätt så hade han kunnat gå långt. Han tycker att han är störst, vackrast samt bäst i sitt utövande på "hojen". Dennis däremot är vad jag hört en bra personlighet mer mjuk i sin framtoning än sin lagkamrat i Getingarna. Men fan så mycket sämre runt de 4 varven på ovalen. Vad jag nu menar med det här är att: Andreas kom på kant med Masarna pga sin divighet, därav en stagnation i hans utveckling. Dennis däremot hade begränsningar ända sedan 80 cc. Hans karriär var utstakad från början till att bli en duglig förare i Vicenterna. Skrev ett attans så långt inlägg som jag "tafflade" bort precis innan print. Därav ett något kortare och kanske mindre genomtänkt inlägg nu.

Sv: Världsmästare 2004
Joinzzon: 13 timmar 4 sträckot... jo dagarna e långa där kan man säga. Vi skall helt klart upp. Vi e ca 20 man som åker faktiskt. TUng helg men skoj öven om det blir lite rally på en dag

Sv: Frågesport
Joinzzon:
Jag det är ju självklart. Den dagen man börjar köra högervarv ska jag fundera på en annan ordning ;-)
Sedan är det ju tur att Rögle finns, vad hade Brynäs varit utan bröderna Johansson ;-)

Sv: Frågesport
mastigers:
Jag var precis inne på Getingarnas hemsida, såg att både "Bergaren" o "Blommen" ska köra där nästa år.
M.a.o 2 förare från ForsCity ;-)
Det känns tragiskt att dessa båda förare ska köra i samma lag.
Andreas är ju en grymt mycket bättre förare.
Synd att han inte var villig o lägga ner den tid o kraft som behövdes bara.

Sv: Frågesport
Joinzzon: Håller du Rögle högre än Masarna ? Fy skäms på dig...

Sv: Frågesport
mastigers:
Han har inte skrivit något på sin hemsida o i Vargarnas lag ska han inte åka tyvärr :-(

Sv: Frågesport
Joinzzon: Tror på det Frisco nämnde ang Andreas Bergström. Det som sägs här i Avesta om Andreas är just ingenting. Han är Varg och mer eller mindre bortglömd. Nu blev jag dessutom osäker om han kommer att representera Vargarna till nästa säsong eller om han gick till ett farmarlag till dem.

Sv: Frågesport
Joinzzon: Har inte sett honom i några listor. Tror inte att han körde nån isracing förra säsongen heller. Nu i helgen är det vm-test i Östersund. Då ska 2 Hökar köra. Peter Koij och Jocke Plyhm.

Sv: Frågesport
mastigers:
Vet du om Bergström från ForsCity ska köra någon isracing i år?

Sv: Frågesport
mastigers: Att dte är Jämtar på bilden ser man lätt på att de har Storsjöodjuret på västen.

Sv: Frågesport
Joinzzon: Bra gissat, tyvärr utgår det ingen vinst! Frisco> Posa har ju historiskt sett legat en o annan gång i ledande position i racen, därav "channingen" på honom. Annars vad gäller tummar hit tummar dit så håller jag mina på Hökarna, Gökarna från Hedemora. Men vad jag förstått så är de inte så där väldans framgångsrika !!

Sv: Frågesport
mastigers:
Jag gissar på Leigh Adams ......

Sv: Världsmästare 2004
MoK:
Har inte bestämnt mig ännu. P.g.a av personliga angelägenheter skall jag åka till Skåne den veckan.
Sedan har jag som jag sa tidigare tappat lite av sugen. Håller just nu o kollar på kartan o tidsplanen.
Fredag start 06.30 målgång 19.29. På 13 timmar lyckas man få in 4 sträckor + en menlös sprint ........ :-(

Sv: Micheal Schumacher.
Hur vet du vad jag kan eller inte kan inse?
Schummi är absolut den bästa genom tiderna, och kommer säkerligen ännu fortsätta några år till på samma sätt.

spelar ingen roll, har aldrig tyckt om shummi, kommer aldrig göra de heller.. vet inte varför, men de nåt me honom som jag inte tål :(

Sv: Micheal Schumacher.
Aija: Tråkigt att du inte kan inse att Schummi är den störste FI driver in all time. 6 stk VM-titlar, kommer aldrig dom andra pajasarna att klara av, möjligt vis Monty, men ingen annan.


Hälsningar
Jan

Sv: Frågesport
mastigers: Stefan Svensson heter han faktiskt:-) Men det är inte någon av Herrarna Serenius Svensson som är på bilden utan det är Jämtarnas 2 förare Johan Lundqvist och Hans-Olof Olsén.

Isracing är en härlig sport. Går faktiskt fortare än speedway.

I februari är det VM-semifinal i Örnsköldsvik.

Sv: Frågesport
Frisco: På A svarar jag Posa på B svarar jag Stefan Persson. Frisco> Har faktiskt dålig koll på isracing, måste jag erkänna! Men dessa 2 nämnda figurerar ju iaf inom den nobla vintersporten. Måste nämna att jag vart på VM-kvartsfinal i Hedemora för något år sedan. Det var faktiskt en upplevelse att se dessa till åren komna kombatanter ta sig runt på den isbelagda ovalen. Isracing är kul men har sin avig sida i vädret.

Sv: Micheal Schumacher.
Thomas17Srsen: Jag hoppas att han brakar in i första kurvan o att han inte kan köra nå mer.. men skämt o sido.. F1 behöver en ny världsmästare

Sv: Frågesport
mastigers: Jag vet också vem det är;-) Min fråga till dig är istället vilka två förare det är på bilden uppe till höger.

God Jul själv!

Frågesport
Vet någon av er vem som föraren uppe till vänster är! (Jag vet) Ville bara testa era kunskaper :-) God Jul O Gott Nytt År på er alla Speedwayfans oavsett lagtillhörighet, önskar ett MasarnaFan...

Sv: Micheal Schumacher.
Frisco:

Börjar blir trött på Shummi, inte bara för att han vinner hela tiden.. Börjar trötta på hans stil också, en riktig jävel, enligt mig.

Sv: Micheal Schumacher.
Aija: Man kan ju undra vem Micheal Schumacher är.

Jag hoppas naturligtvis (som dig?) att Kimi vinner VM 2004.

Sv: Micheal Schumacher.
Thomas17Srsen:

Jag hoppas VERKLIGEN INTE de lyckas.

Micheal Schumacher.
Önskar Schummi god jul och gott nytt år.
Ny VM-titel år 2004??. 5 raka i så fall, jag hoppas att det lyckas.



JAN

Sv: Världsmästare 2004
Joinzzon: Har ju ingen erfarenhet vad gäller detta men håller med att det blir tajt o jobbigt när allt skall styras kors o tvärt. Skulle som du kunn ställa mej vart jag vill och se massor av sträckor på samma dag. Skall du dit nästa år då?

« · 360103 · »