NHL

Nationellt · 15413 inlägg · 804 ämnen

« · 1429796 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå ingenting...
yngwie: Nu gjorde han ett ass oxå, 1+1 såhär långt. Han är grym. 

Sv: Apropå ingenting...
Grymt roligt att Crosby för göra mål i comebacken.

Sv: Apropå ingenting...
mattias - 74: Han lär få höra ett och annat om den där missen. Både från med och motspelare.


Sv: Rangerstråden

Bumpläge, or what?


Sv: Apropå ingenting...

yngwie:

Vinst med 9-8 till Winnipeg till slut! :)

Tränarna lär väl varit stortokiga.

Men matchen AIK-HV i år liknar ju denna rätt väl, så det händer inte bara i NHL ;-)


Sv: Apropå ingenting...
Winnipeg ska det stå såklart!

Sv: Apropå ingenting...
Haha, vilken match i Philadelphia. Winnepeg ledde med 6-2, Philadelphia vänder till 7-6. Sen vänder Winnepeg igen till 8-7. Där är vi nu med 15 minuter kvar av sista. Sånt här händer bara i NHL.

Redigerad kommentar


Sv: Apropå ingenting...
Kessel är kung!

Sv: Apropå ingenting...
Är det bara jag eller, men är det inte riktigt bra kvalla på matchen på viasat just nu? Jag har inte HD skall tilläggas.

Sv: Apropå ingenting...
JimmyH:

Okej, tack för svaret! :) Har nu forskat i detta lite, tydligen så går det inte att köpa från gamecenter nu, utan man hänvisas till viasat. Som är dyrare isf! Sen får man ingen hd-kvalla heller. Jag har viasat hemma, men skulle vilja ha så jag kan se på webben när jag är på jobbet.

Sv: Apropå ingenting...
yngwie: ca 1100 kr för hela säsongen.

Sv: Apropå ingenting...
Vad kostar NHL gamecenter för en hel säsong?

Sv: Apropå ingenting...
Nu är det klart med TV- rättigheterna.

Sv: Apropå ingenting...
Förutom att förklara avstängningar tar nu NHL även grepp för att förklara bortdömda/tveksamma målsituationer.

Sv: Colorado Avs
Olle:

Det hoppas jag :)

Sv: Colorado Avs
yaqop: Viktig värvning för mig i fantasyhockeyn kanske han blir också då :)

Sv: Colorado Avs
Boston - Colorado 0-1, Hejduk målskytt och fantastiskt bra match av båda målvakterna, men Varlamov i Avs var fantastisk. Kan bli en viktig värvning efter allt målvaktsstrul

Sv: Stanley Cup 2004 Finalmatch 7.
jaket1978: Den har jag! Skicka en bubbla till mig så får du den gratis.

Stanley Cup 2004 Finalmatch 7.
Hej!

Söker efter inspelad hockey match Tampa Bay - Calgry Flames Finalmatch 7 2004 Stanley Cup .Från Canalplus.

Hoppas att någon i sverige vill sälja det här till mig.
Kan betala för det.

Andreas
[email protected]

Sv: Apropå ingenting...
Wayne Gresky:

Se på fan.

Sv: Apropå ingenting...
yngwie: Med största sannolikhet en taktisk flytt mot lönetaket.

Sv: Apropå ingenting...
Olle:

Han blev visst skickad till AHL.

Sv: Apropå ingenting...
Olle:

Men hyfsad koll iaf! Vem som känner för det får tipsa då! :) Skinner spelade ju ifjol så han räknas nog inte. Han orkade väl med typ 60 poäng till och med. Ja, där har vi en, Scheen, hade jag glömt bort. Tack! :)

Sv: Apropå ingenting...
yngwie: Nej du, jag tror att det finns många här som är bättre på heta rookies än vad jag är. Skinner i Hurricanes men han kanske inte räknas som rookie i år? Schenn i Flyers lär det väl snackas en del om i år kanske?

Sv: Apropå ingenting...
Olle:

Du som har bra koll på nhl, nån rookie som du tror kommer spela mycket å producera i år? Back som forward. Behöver nån spelare till cbssports laget jag har.

Sv: Apropå ingenting...
Olle:

Du har helt rätt.

Sv: Apropå ingenting...
yngwie: ESPN har väl inga rättigheter att sända NHL ännu?

Sv: Apropå ingenting...
mattias - 74:

Någon som vet vad som hänt med espnplayer?

Sv: Apropå ingenting...
yaqop:

Vekar inte som om de visar nån match i natt. hade vart kul och se Boston - Flyers eller Vancouver - Pittsburgh.

Sv: Apropå ingenting...
Viasat har skaffat rättigheterna att sända NHL-premiären från Globen, både fre och lör.

Återstår att se om man får se Colorado - Detroit också då Foppa får tröjan hissad till taket i Denver.

Sv: Yahoo Fantasy Hockey 2011
Olle:
Ja det stämmer det , efter låsningen kan du enbart ändra kommande veckas trupp och gör du ingen ändring så kör den med dom du hade valt veckan innan

Sv: Yahoo Fantasy Hockey 2011
Wayne Gresky: Jag förmodar att laget man har, blir låst på måndagen? Dvs. man behöver inte vara där och frysa sin egen laguppställning innan utan att man bara aktivt behöver ändra om i laguppställningen OM man vill?

Sv: Yahoo Fantasy Hockey 2011
Johnny Bravo: Vi får väl höra med Timrå kommun om de kan lämna ett litet bidrag här också.

Sv: Yahoo Fantasy Hockey 2011
Wayne Gresky: Vad är vinst summan?
Minst 100 000 kr annars får det vara :)

Sv: Yahoo Fantasy Hockey 2011
Olle: Ja, annars blir det så mycket pill att man lätt tröttnar. Veckans lag ska vara inställt på måndag morgon innan dagens uppdatering. Om du kollar på måndagar så ser du att du kan förändra laget då.

Sv: Yahoo Fantasy Hockey 2011
Wayne Gresky: Aha, smart beslut. Tack för info.

Sv: Yahoo Fantasy Hockey 2011
Olle: För att slippa att man ska behöva uppdatera laget varje kväll så har jag satt att man gör det en gång i veckan. Dvs om Dallas spelar 2 matcher och Ottawa 4 matcher den veckan så kan du välja ottawaspelaren. Det finns ett max-antal matcher som man får spela på varje position, men skador och annat brukar göra att man inte överstiger det iaf.

Sv: Yahoo Fantasy Hockey 2011
Wayne Gresky: Detta går säkert att läsa sig till på sajten men jag provar ändå:

Hur ofta kan man kasta om i laguppställningen? Om jag har en dallasspelare som inte lirar men har en ottawaspelare på bänken som har match samma kväll, kan man bara slänga in och ut dessa spelare när det passar?

Sv: Yahoo Fantasy Hockey 2011
10 minuter kvar att anmäla sig.

Lite info:

Draften är kl 20.00. Man måste inte kunna närvara då draften går, antingen kan man ranka spelare i förväg eller så får man automatiskt spelare enligt yahoos ranking, och de har ganska bra koll. Det handlar om riktiga spelare i NHL och ditt lag presterar beroende på hur de presterar i verkligheten. Har du Malkin i ditt lag och Malkin gör två mål i nattens NHL-match så får ditt lag två mål. Under säsongen summeras sedan de olika kategorierna. Den som vinner en kategori (t ex flest utvisningsminuter får flest poäng till totalställningen) och den som kommer sist får minst poäng. Sedan summeras alla kategorier ihop och den som har bäst poäng vinner.

Om vi säger att vi är fyra spelare i ligan. Då får den vars lag gör flest mål 4 poäng, sen 3, 2, 1. Samma sak gäller för SH-mål, skott på mål osv. Sen summerar Du ihop 4+3+1+4+4 eller vad du nu har och bäst totalsumma vinner.

När du får fullt på en position så får du inga fler spelare där innan det blir dags att välja reserver, och det gör man när man har fullt lag. Du har 90 s på dig för varje val, men i och med att alla ska välja så har du i själva verket några minuter på dig mellan varje spelare du måste välja. Vunna tekningar är en kategori, så yttrar som tekar är extra mycket värda t ex. Sen så kan spelare få fler positioner under säsongens gång om de spelar där i verkligheten. En center kan t ex bli ytter om denne spelar ytter. En spelare kan dock aldrig förlora sin position.

Klicka på Full Standings för att se vilka olika kategorier vi tävlar i.

Sv: Yahoo Fantasy Hockey 2011
Olle: Man behöver inte göra något innan. Bara se till att vara inloggad i draftapplikationen kl 20. Det går att logga in i den från strax efter 19.30.

Observera sista tid att gå med är 19.30 idag.

Sv: Yahoo Fantasy Hockey 2011
Wayne Gresky: Hur funkar draften? Är det bara att vara inloggad och klicka sig vidare? Man måste inte "för-drafta" någon spelare så att säga?

Sv: Yahoo Fantasy Hockey 2011
För att gå med:

hockey.fantasysports.yahoo.com
League ID = 43479
Password = gresky

Redigerad kommentar


Sv: Yahoo Fantasy Hockey 2011
Yahoo fantasy Hockey

Kom igen behövs fler till fantasyn vi är 4 för tillfället behövs minst 4 till för inte ska ställa in fantasyn

Livedraft kl 20 idag Onsdag

hockey.fantasysports.yahoo.com/league/hsligan

Lösen : gresky

Sv: Apropå ingenting...

Det här var ju inte så positivt. Det vore ju tragiskt om karriären redan var slut för unge herr Crosby.


Sv: Apropå ingenting...

Gamlingen Bertuzzi visar att gammal är äldst. Stilig straff!



Sv: Yahoo Fantasy Hockey 2011
Wayne Gresky: Fullt förståeligt. Ett par till måste vi väl kunna få med? Den här boken frekventeras ju av några NHL-rävar, nog borde väl någon här inne kunna hoppa med i ligan?

Sv: Yahoo Fantasy Hockey 2011
Olle: Ja det stämmer, med bara sex deltagare anmälda så flyttade jag fram den en vecka (i eftermiddags) i hopp om att lyckas få med några till. Man bör vara åtminstone 8 st för att det ska vara kul. Jag ber om ursäkt för detta samt den undermåliga informationen i frågan. Sorry!

Sv: Yahoo Fantasy Hockey 2011
Wayne Gresky: Flyttades den här fantasydraften just fram en vecka eller vad händer?

« · 1429796 · »