Deas: Brian Cazeneuve från tidningen Sports Illustrated har en lista på den bästa spelaren från var och en av de 40 nationer som funnits representerade med spelare i NHL. Hans val bland svenska spelare är Mats Sundin. So... let the debating begin...
Paddan: Visst är Blackhawks roliga att se? tycker deras ungtuppar i kane, Toews framförallt är jäkligt roliga i sitt spel, sen blir det ju inte helt fel när Martin Havlat kommer tillbaka snart efter att ha börjat träna på is igen efter sin efterhängsna axelskada, dock ca 2 veckor kvar.
A propósito de nada: Surt att man “tvingas” skriva här. Aldrig att jag startar en ny tråd om det inte är nödigt. Det enda jag skulle skriva var: In your face, gavlegårdarna-leftover! Forza the seniors! Washington Capitals–Tampa Bay Lightning 2–5 Johan “Honken” Holmqvist 60:00 MIP (25/2) Nicklas “Bäckis” Bäckström 22:10 MIP. Holding the stick. Three shots on goal. FO: 3–7.
Hm får ta och sluta följa tvmatchen.se då man ska kika vilka matcher man kan se. Hade planerat att somna till Detroit-Chicago nu, som ska visas på NASN enl den sidan, så slår man på och då är det amerikansk fotboll.
Glädjande var dock att se att dom också skulle visa Minnesota-Colorado inatt, vips kommer man i säng halv fem istället för ett inatt.
Fredberg: Inatt kom dock Crosby ikapp och har nu också 27 poäng (1+1 i natten förslust match mot NJ) dock en match mer spelad så Zäta bör ju dra ifrån igen ifall streaken håller :P.
Zäta har dock betydligt bättre +/-. Men i den kampen tycker jag ändå inte Sid har nått att hämta, Zetterberg är den överlägset bästa tvåvägsspelaren av de båda
jonmannen: Jag håller inte riktigt med i det andra stycket. Att Sidney Crosby har en sämre +/- tror jag mycket beror på att Zäta spelar i ett bättre lag. Det är inte alla som har lyxen att ha Nicklas Lidström bakom sig varje kväll.
Sedan så tycker jag i och för sig att Zäta har ett mer utvecklat tvåvägsspel än Crosby men så stor skillnad är det inte. Sidney Crosby har dessutom ett väldigt stort utvecklingsområde där och kommer med tiden att dominera alla centrar även i den delen av banan. Hela hans sätt att ta sig an spelet tyder på att det finns ett starkt intresse av att vinna puck i alla delar av banan.
JimmyH: Jag vill göra det och håller nästan helt med i det du skriver. Crosby är ett freak. Dock kan han göra lite missar i egen zon, eller slarva lite på t,ex egen blå då han åker upp med pucken.
Iof glömmer man att han är 20. Han har sju år till godo på Z att finslipa spelet i egen zon.
Hans +/- hänger såklart mycket på laget, precis som du säger. Fleury är fortfarande ruskigt ojämn, och även om Sabourin har överraskat är han ingen Osgood eller Hasek.
Skillnaden på lagen emellan då det gäller defensiv kompetens i övrigt vill jag inte ens gå in på. Det är för jobbigt för mig som Pens-fan :P
Deas: Man måste våga för att lyckas. Så länge Sidney Crosby vågar dribbla på blålinjen så kommer han utveckla sitt spel och minska sitt slarv. Jag ser visserligen kanske bara var fjärde eller femte Penguins-match men så himla mycket slarv handlar det inte om heller tycker jag.
Pittsburgh har haft lågkonjuktur under 2000-talet, inte lika illa som 80-talet men betydligt sämre än 90-talet och de har en bit kvar innan de är ett Stanley Cup-hot igen. De hade kunnat gå fortare om Marc-Andre Fleury hade kunnat leva upp till sin draftsiffra snabbare men det tycks ta längre tid, jag trodde förra säsongen var en förnimmelse av ett genombrott men det har sett darrigt ut hittills, minst sagt.
Fast det är ju som de försöker lura fansen i Toronto med: Går vi bara till slutspel så har vi chansen att gå hela vägen för det är så jämt nu bla bla bla.
JimmyH: Sista stycket är ju på ett sätt sant. Iaf sett till Carolinas seger, Edmontons finalrunda och något lag till som jag inte kommer på nu. Samtidigt kanske de var undantag, det börjar bli mer förutsägbart nu igen.
Ja Pittsburgh vinner ingen buckla. Som det ser ut just nu ska de vara glada om de fixar slutspel. Laget är överskattat. Det är Malkin och Crosby och inte mkt mer. Staal överpresterade nog ifjol brevid Malkin. Han måste komma igång brevid den sistnämnda igen, så får paret Crosby - Sykora utgöra stommen av förstakedjan.
Orpik skulle bli en ny Blake, sen en ny Foote. Nu kanske han kan bli en ny Kasparatis. Whitney är spelskicklig men katastrofal i egen zon. Gonchar inte den bäste mentorn där heller precis. Sydor har varit trögstartad osv osv.
Fleurys utveckling har skötts helt katastrofalt. De hade ingen målvaktscoach för några år sedan t,ex. Hans första säsong var ju stundtals strålande men sen har det gått knackigt. Han har åkt jojjo ned till farmarlaget. Vid ett tillfälle för att han inte skulle aktivera en kontraktsbonus de då inte hade råd med.
Ifjol tog han steg framåt, men ojämnheten är fortfarande påtaglig.
Deas: Jo men vill du vinna så bör du bygga för att vinna inte för att kanske ta sig till slutspel och lita på klyschan: "där kan allt hända". När man hör ledare i Toronto så får man nästan den känslan av att de arbetar på det sättet. Sedan att lag skräller händer väl ändå emellanåt.
Av det andra så delar jag samma bild som dig förutom att jag inte tror att Jordan Staal överpresterade. Han kommer nog igång. Vi hade en Selke-diskussion i en annan gästbok och han är för mig ett framtida Selke-ämne.
Och där dog Zetterbergs streak. Typiskt jag som nyss satsat en tia på att den skulle räcka i 21-25 matcher. Går ALLTID så där när jag tippar. hade satt lite på Detroitvinst också. Tji fick man
JimmyH: Javisst. Redan från start ifjol var han grym i PK t,ex. Sett till målskytte överpresterade han nog lite dock, då det gick såpass bra redan första året.
De flesta trodde han skulle bli tillbakaskickad till juniorlaget ifjol. Likt Esposito i år.
...så har vi ju Thanksgiving där borta nu och det innebär tidiga matcher. Redan kl 18 svensk tid så går första matchen igång ikväll. Ett bra tillfälle för den som vill följa NHL men inte vara uppe hela natten alltså.
mattias - 74: Skulle inte vilja ha biljetter längst ner heller, de visade hur de som sitter längst ner har det och med tanke på avståndet till sargen och vinkeln till densamma, så var det enda de såg just sargen och avhuggna spelare. Fast som de sa under sändningen, de var ju åtminstone där... :)
Sitter och ser på Maple Leafs - Flyers. Derian Hatcher sänkte just sin lagkamrat i ett försök att tackla Alexander Steen. Steen duckar och Hatcher träffar Lupul hårt i ansiktet och faller sedan över Lupuls huvud.
Poffa: Ja det var en rejäl smäll. Sen kan man ju inte låta bli att tycka synd om den notoriskt otursförföljde Colaiacovo som lyckades bli skadad i en olycklig krock efter avblåsning. Mer speltid till Strålman kanske som hittills mest lyckats utmärka sig genom att medverka till Phillys andra mål.
Nattens drabbning mellan Pens och Flyers är definitivt en sådan :)