Underhållning kan man verkligen kalla det, såg matchen mellan Philly-Boston.
Har svårt att förstå varför det inte är bra att man tar bort fasthållningar och att använda klubborna i midjehöjd. Klubban skall rimligt vis var så ofta som möjligt på isen för att spelaren skall vara beredd att ta emot pucken, ger ett snabbare spel och mindre ojusta tag.
Om jag förstått rätt så har Jörgen J uttalat sig om att han tycker att det är för hårda regler i NHL ( utv. för spelförstörande). Kan han känna räddsla för att FBK:s spelstil inte kommer att godkännas av domarna. FBK:s för några år sedan roliga hockey är ju numera som bortblåst.
Dragan 2k: Skulle vara en Shoulder injury och han försvänas tillbaka nån gång i mitten av Nov eligt tsn , medans usatoday skriver mitten av dec så det visar sig nog
Db_04: Dammar vi av den här excellenta tråden för kvällens match på Canal Plus. Philadelphis - Boston - lite halvderby nåja. Och ett svenskmöte dessutom - Axelsson mot Forsberg - poängkungar nu helt plötsligt - ovanligt för PJ men kul som tusan.
Mats Sundin 1+1 Alexander Steen 1+0 Daniel Alfredsson 2+1 Peter Forsberg 1+2 Kim Johnsson 0+1 Niklas Wallin 1+0 Tomas Holmström 1+0 Andreas Lilja 0+1 Marcus Nilsson 1+0
Nilssons mål var matchens enda då Flames besegrade Canucks. Ottawa ångar på och vann med 6-0 mot Islanders, Philadelphia slog Atlanta med 4-3. Toronto slog Tampa Bay med 5-3. Sudden gjorde sin första match efter skadan och var enligt rapporter väldigt bra.
Åsså gick Rangers och vann idag också. Det är lätt att se vilka som är storebrorsor i the Metropolitan area just nu. NYR kör visst vidare på att vinnande målvakt står. Weekes tog chansen och blev en av matchens stjärnor så han ska ju få fortsätta om det finns någon rättvisa.
I tisdags var NYR med på allmänhetens åkning i Bryant Park. Jag var på möte i ett kontor precis vid rinken och hade tänkt smita ut vid fyratiden när det begav sig för att skrika "heja nyllet å henke" till de som tog åt sig. Tyvärr pågick mötet till halv sju på kvällen... snopet.
Paddan: du vet hur de är :) ja kommer i håg en viss Ryan Savoia som skrev på för Djurgården för något år sedan ....SVT Text med flera skrev direkt ´´NHL Stjärna till Djurgården´´
Dragan 2k: Undrar förresten om SVT Text inte har blandat ihop Kevin och Keith Primeau vad gäller tränare till Klagenfurt. Visserligen har Kevin Primeau 2 NHL-matcher som spelare i bakfickan och borde väl då rättvist kunna benämnas fd NHL-spelare (att han har ett antal säsonger som assistant coach i NHL är väl en annan sak).
WarhawK: Undrar om inte Ottawa kan gå hela vägen i år. Hoppas det. Dessutom är jag lite förtjust, platoniskt då, i McGratten eller vad han heter. Han är hårdare än hård. De har spelat riktigt bra och gynnas helt klart av den nya reglerna
Dragan 2k: hehe det var ju en riktigt vågad gissning det ju .. sticker ut hakan och gör mig opopulär jag då och säger att Flyers inte kommer vinna jag då förutsatt att dom inte tradar till sig en målvakt som håller i slutspelet då
Alfredsson fortsätter alltså att leverera, när ska han få samma mediala utrymme som Foppa? Skulle Foppa gjort fyra mål i en match hade han fått halva utrymmet i de rosa sidorna...
Man måste säga att Ottawa imponerar.8-0 mot Toronto för några dagar sedan och inatt vann dom med 10-4! mot Buffalo.Två fyramålsskyttar i Ottawa, Havlat samt Alfredsson.
Salle: Svar ja och jo absolut, flera stycken. Jag har även träffat en modosupporter, vi går på rangersmatcherna tillsammans.
Niklas Sundström var vass igår från sin defensiva femma. Värmlänningen Sheldon Souray var smärta i stjärten för Jagr och den där målvakten Habs har som visst är från Luleå var riktigt vass. Luften pyste ur Rangers i tredje.
Klart det viktigaste är att få se matchen. Men av princip så ska man väl inte säga att det är live de ggr det inte är det! Det kan väl även du hålla med om?
NuMo: Du missade inga Coloradoskott på mål om du inte såg sista perioden, eftersom Vancouver vann skotten i sista med 23-0 (!), första gången i Canucks historia som motståndarlaget inte mäktat med ett enda skott på mål under en period.
Ja Bertuzzi fick sina fiskar varma, vilket var helt på sin plats. Spelmässigt var Colorado extremt effektiva, segern var konfortabel.
Förstod att det inte skulle hjälpa Vancouver om jag satt uppe sista perioden, så jag gick och lade mig.
Glädjande för oss Modoiter är väl att Weinhandl för tredje mathcen i rad fick spela ganska normalt mycket. Drygt elva minuter den här gången och +1 i matchen. (Glädjande för alla som inte tror att Weinis kräftgång skulle innebära att han avbryter NHL-spel för ES med Modo.)
NuMo: Det var väl vare sig Näslundare eller Sedinare som stod i centrum i nattens match i Denver. Det handlade väl mer om Pepsi Center vs. Todd Bertuzzi...
Ojojoj! Flyers ligger under med ett mål mot Florida och pressar, då får man en straff. Foppa med två ass hittlls i matchen och fjorton ass sam manlagt, men inget mål och knappt några målchanser, får lägga straffen.
Dömt att misslyckas? Naturligtvis. Han träffade inte ens målet.
Har svårt att förstå varför det inte är bra att man tar bort fasthållningar och att använda klubborna i midjehöjd.
Klubban skall rimligt vis var så ofta som möjligt på isen för att spelaren skall vara beredd att ta emot pucken, ger ett snabbare spel och mindre ojusta tag.
Om jag förstått rätt så har Jörgen J uttalat sig om att han tycker att det är för hårda regler i NHL ( utv. för spelförstörande).
Kan han känna räddsla för att FBK:s spelstil inte kommer att godkännas av domarna. FBK:s för några år sedan roliga hockey är ju numera som bortblåst.