Väcker liv i den här tråden med teorin om att Brad Boyes färdigheter spelade in i traden. Iom. Patrice Bergereon och Brad Boyes så har Boston 2 bra centrar och då känndes väl Thornton's kontrakt väl tungt. Jag tycker fortfarande Boston gjorde bort sig rejält men det här är kanske en del av förklaringen.
Deas: Ja det var ju en ganska överraskande trade det , först tänkte jag det var nån av dom andta Thorntörnarna som blivit tradad , håller med lite det Henka sa att boston får det tunnt bland centrarna nu
Ja, det kändes inte direkt väntat att de skulle trada Thornton. Dock har ju Boston inte gått så jättestabilt hittills i år, så nånting kände man väl på sig skulle kunna hända.
Dock verkar de få lite "tunt" med centrar. Ska de sätta Zjamnov i första-femman nu då kanske (hemska tanke)?
I utbyte mot Brad Stuart, Marco Sturm och Wayne Primeau.
Överraskande trade. Det verkarde ju som att Big Joe's vara eller icke vara i Boston avgjordes i sommras och han fick ju också ett nytt, stort kontrakt. Tydligen var Bostons ledning inte tillräckligt nöjd med sin kapten.
Thornton har hitills i år 33 poäng på 23 matcher och har enligt många potentialen att bli världens bäste spelare.
Rip Kirby: Grattis, får man säga var ett rättvist resultat MEN just i denna minut avgör mitt favoritlag Edmonton med 6-4 mot LA trots att deras 2 superstjärnor bara gjorde en assist totalt i denna match. Hoppas det visar på bredd och inte ... | Läs mer