Övrig hockey

Nationellt · 10028 inlägg · 1132 ämnen

« · 97171 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: VM-feber?!
MAStermind: Jo, men hur många hockeylirare var med i OS från Elitserien?
Z (borta nu), Jönsson och den där andra FBK:aren...Och så har inte Elitserien lika hård konkurrans.

Allsvenskans popularitet bottnar i dess jämnhet. Att jämnheten tyder på att den inte håller högsta internationella klass är sant eller inte? Jo, det stämmer nog.
Men, om Allsvenskan hade ett FBK i serien, så skulle nog Sveriges högsta fotbollsserie dra lika lite publik som Elitserien till matcherna. Vilket leder till att den blir helt ointressant efter ett tag.

Med facit i hand kan man nu konstatera att Allsvenskan gjorde rätt när de höll sig kvar till det traditionella, inga konstigheter och desperata försök som hockeyn gjorde. Tänkte främst på löjliga namnbyten mm.

Tack för mig.

Sv: VM-feber?!
R: Jämförde varken popularitet eller storlek...

Konstaterade emellertid att Allsvenskan är en urvattnad produkt.
Få profiler, tveksam kvalitet och spridda omgångar.

Frågar man någon på gatan, tror jag personen får svårt att räkna upp någon spelare i lag som exempelvis Halmstad, Landskrona och Kalmar.

Dessutom är produkten långt ifrån rikstäckande. Hade inte GIF Sundsvall varit allsvenskt, hade nordligaste laget kommit från Stockholm!!!

Att sedan Helsingborg, likt andra klubbar, har svårt med Europaspelet, gör inte saken bättre. Som liga betraktat ligger Allsvenskan långt ner på listan i Europa...

Sv: VM-feber?!
MAStermind: Snälla du, hur tänker du? Du får väl tänka på att fotboll är en MYCKET större sport än hockey. Och att Allsvenskan har ett större intresse än Eliserien behöver väl inte längre bevisas.

Och så många stjärnor har väl inte elitserielagen, nu när Z stuckit?

Kolla på hur många som är med när OS spelas, du kan inte FÅR inte räkna ett hockey-VM...

Sv: Dahlen till löven
samjo: Precis, i aftonbladets intervju sa han ju att enda anledningen till att han ens lämnade Washington var "terror-attack-risken"

Och den finns ju i stort sett bara i New York, Washington och möjligtvis också LA!
Däremellan finns det många klubbar att välja på för Dahlén, frågan är bara om det är någon "småklubb" som väljer att satsa på Dahlén framför någon ung talang som dessutom skulle kosta mindre pengar..
Men jag håller med dig, vill Uffe spela i NHL så gör han det lätt i ett par eller tre år till...

Sv: Dahlen till löven
KentaK: ...det är nog hucket som stucket mellan Modo och Timrå om du frågar mig. Bägge klubbarna har varit i kontakt med Dahlén. OM det skulle visa sig att han tackar nej till NHL-anbuden och istället väljer spel i Elitserien så ligger nog dessa två lag ganska bra tillhands, med tanke på närheten till Östersund.

Men som sagt...tror knappast den frågan lär bli aktuell de närmaste åren eftersom han med största sannolikhet kommer spela en eller två säsonger till i NHL.

Sv: Dahlen till löven
TobbeA: Uffe har ju själv sagt att han kommer att stanna i NHL om han får ett bud därifrån.. Men om han åker hem är jag inte lika säker som dig på att han kommer spela för ett topplag, Dahlén kommer nog att välja någon av norrlandslagen, störst möjlighet är det då att det blir Timrå om du frågar mig...

Sv: Dahlen till löven
Nike89:
Om nu Dahlén, mot förmodan, väljer att spela i Sverige nästa säsong så är mitt tips att han gör det i en klubb där han har chans att vinna ett SM-tecken. Alltså inte i Leksand, Timrå eller Björklöven. Vill han avrunda sin karriär här hemma så vill han nog inte göra det ett lag som harvar runt för att hänga kvar i serien. Obs! Detta är enbart spekulationer från min sida. Ingen större substans bakom. De geografiska avstånden i Sverige skrämmer förmodligen inte Dahlén så mycket som alla tror.Iofs tror jag nog att han väljer att spela ett eller två år ytterligarel i NHL tyvärr.

alla rykten!
Kan det vara sant det många säger,att vi var dåligt
tränade.
I sådana fall är min fråga ? Hur kan P-O och Nubben
avstigningskanditat som vi ändå var,tillåta att man tränade
mycket på egen hand,och sedan hade vissa tester!
Om man nu inte uppenbart hade fysiken i trim,tänkte
man då ansöka om att förlänga elitseriesäsongen,för
att vissa solbadare skulle hinna ikapp?

Ps.Lek aldrig med elden! =In med mer röd/vitt hjärta i
styret,innan åda tomtarna år hemma i skellefteå!,ca 20år
igen år en lååååång väntan.

Sv: Dahlen till löven
Nike89: Vad är det som får dig att tro att Dahlén väljer Leksand före Timrå om han skulle välja ES före NHL?

Sv: Dahlen till löven
Perro:

A,Dahén lär bli kvar i NHL

B,Om han åker tillbaka till Sverige så lär Leksand eller Timrå få honom(Lutar åt Leksand)

C,Björklöven har knappast råd med Ulf Dahlén

D,Skulle dom haft råd skulle Ulf Dahlén vilja spela i Allsvenskan med Björklöven?

Sv: Dahlen till löven
Perro:

Va roligt för Lövet! Dom har säkert råd!

Sv: VM-feber?!
MAStermind:
Håller med, som liga kan man ju inte jämföra fotbollsallsvenskan med hockeyelitserien, i fotbollen finns det ju närmare tjugo-talet ligor som är bättre, medan elitserien är minst delad tvåa efter NHL..

Sv: Dahlen till löven
Perro: ...och Foppa är snart klar för Modo (det dröjer kanske 4 år).

Dahlén kommer inte hem till Elitserien (ännu mindre Norra Allsvenskan) förrän om minst 1-2 år. Han tackade nej till ett bud på 15 miljoner kronor av Washington. Det finns minst en handfull klubbar som skulle erbjuda honom den lönen för hans underskrift. Främsta anledningen till att han inte ville vara kvar i Washington var terrorhoten. Skulle t.ex. Anaheim erbjuda honom samma lön så tror jag knappast att han förkastar det erbjudandet för spel i Sverige (och max 2 miljoner i lön). Klimatet är dessutom något bättre på västkusten i USA än på östkusten i norra Sverige :)

Alla som tror att Dahlén väljer spel i Sverige kommande säsong måste ta på sig "realitets-glasögonen". Förra året gjorde han en av sina bästa säsonger på mycket länge, 52p (23 +29) på 69 matcher. Han lär kunna välja och vraka bland anbuden...

Dahlen till löven
Dahlen snart klar för löven!!!!!!

Sv: VM-feber?!
KentaK: Håller med.

Allsvenskan kändes ganska fräsch innan VM-äventyret började.
Nu känns den däremot väldigt passé i svallvågorna från Asien...

Jämför exempelvis Allsvenskan i fotboll med Elitserien i hockey. I den förstnämnda serien finns ju knappt några profiler alls. Okej, Kim Källström, Andreas Andersson, Teddy Lucic med flera, men visst är profilerna betydligt fler och namnkunnigare i hockeyns finrum.

I Elitserien finns ju ett flertal landslagsspelare från Tjeckien, Finland, Slovakien m.m. föutom dom som spelar i Tre Kronor.

I Allsvenskan finns knappt någon som egentligen tar plats i ett inhemskt eller utomstående landslag.

Tyvärr tror jag inte att Allsvenskan kan rida på någon längre intressevåg från VM-spelet. Snart börjar lunken igen...

Sv: VM-feber?!
Nike89: Hade de varit roligare med Allsvenskan så hade det gått vart fjärde år och VM varje år.. =)
Nej men seriöst så tycker jag att det är mycke roligare att se när dom bästa spelarna gör upp om det största priset, på dom finaste arenorna..

Allsvenskan känns mest avslagen för mig nu..

Sv: VM-feber?!
Glöm VM - nu blir det roligare fotboll
Idag omstartar Allsvenskan igen!!!!!

Fan vad kul det kommer bli igen!

Okej Visst har det varit kul att sitta framför TV,n och se VM men är det inte kulare att se Allsvenskan live!!!?

Sv: VM-feber?!
westerlind: Du har väl förhoppningsvis bandat hela kalaset..?

I sådana fall kan du väl hänvisa till något specialarbete i skolan, jobbet etc som ursäkt för att kolla in höjdpunkterna ännu en gång. :)

Min kusin och jag bandade VM 1982, dessvärre överspelat nu.
Vi kunde tamejfan varenda spark och händelse som inträffade under detta VM.

Och tänk...det var 20 år sedan nu...ujuj, vad tiden går...

Sv: Grand Finale!!!
Jaha, då var finalen spelad och VM-turneringen avslutad.

Tyskland-Brasilien blev en bra mycket bättre match än jag hade väntat mig. Tyskarna bjöd upp ordentligt i båda halvlekarna. Frånsett sista kvartarna i respektive halvlekar, ägde man bollen mest och trillade riktigt bra emellanåt.

Brasilien skapade dock målchanserna - och förvaltade även dessa till sist. De tre "R":n var - som vanligt - inblandade i det mesta framåt. Cafu och Carlos var relativt onsynliga på flankerna, där tyskarna gjorde det trångt och tillknäppt.

Finalens giganter i respektive lag, tycker jag var Linke i Tyskland och Ronaldo i Brasilien. Faktum är att Ronaldo aldrig kom förbi de gånger han ställdes mot Linke, som torde vara en av turneringens absolut bästa försvarsspelare.

Oliver Kahn var också mycket bra framtill 0-1- målet. Typiskt att denne målvaktsvirutuos skulle göra en blunder i denna så avgörande match. Synd, synd...

Sett till hela matchen - och hela turneringen - var brassarnas seger mycket välförtjänt. Deras gladfotboll förtjänar de stora segrarna.

Och kul för en gångs skull att domarnas insatser INTE blev avgörande. Collina var precis så bra som han brukar vara. Där snackar vi om ett domarproffs ut i fingerspetsarna.

Och med detta kan vi göra bokslut för fotbolls-VM.
Nu stundar nedräkningen inför Elitserien... :)

Sv: VM-feber?!
Jaha, då är VM slut. Vad ska jag nu ha för förevändning för att slippa sola, bada och paddla kanot?

Grattis Brasilien!!!!
Jag tycker att det var en bra final som vi fick se!! Kul att se den stora glädjen hos de brasiliánska spelarna!!!!
Det var en välförtjänt vinnst!!!!!!!!

Ett stort grattis till BRASILIEN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sv: Européiska lag vinner bara i Europa
Jimmy: Ja, konstigt nog är det så. Men egentligen är det ju inte så konstigt. Argentina, Brasilien osv. Visst är de stormakter inom fotbollen. Tyvärr. Detta VM har varit en positiv överraskning med alla små fotbollsnationer som tagit sig långt. verkligen kul.

Å andra sidan har förmodligen stormakterna åkt ut för att deras bästa spelare är slitna. Men det spelar ingen roll. Förlorar man så har man gjort det, och då är man (oftast) det sämre laget.

Måste också säga ett grattis till Brasilien som tog guldet! det var välförtjänt...

Européiska lag vinner bara i Europa
Trenden håller i sig, ett européiskt land vinner aldrig VM då det går utanför Europas gränser. När VM går i Europa har alltid ett européiskt land vunnit, förutom vid ett undantag nämligen i VM i Sverige 58 där ju mesta mästarna Brasilien vann.

En som bröt en trenden var Ronaldo som överstred 6 måls gränsen. Han gjorde 8 mål och har totalt 12 st nu vid 25års ålder! Han kommer segla förbi Gerd Müllers rekord om håller sig skadefri. Håller han sig skadefri så går han nog upp som den bästa fotbollspelaren genom tiderna före Pelé, Cruyff och Maradona. Han har redan 2st VM-guld, finns stora möjligheter till 3 och kanske också 4. Men nästa gång går ju VM i Europa dock.

Sv: Grand Finale!!!
Mina intryck av detta VM i stort har varit dessa:

Från Sveriges matcher minns jag Anders Svensson, Anders Svensson och Anders Svensson. Klockspark, sulfint och drömfrisparksmål. Hade den sista piruetten mot Senegal medfört ett stolpe-in istället för ett stolpe-ut så kanske hela världen hade kommit ihåg Anders Svensson från detta VM. Vi hade iaf helt klart snackat världslaget...

Från de övriga matcherna minns jag mest uppstickarlagen. Senegal, Sydkorea, USA. Inte för att de taktikspelade till sig sina vinster utan för att de spelade ett fruktansvärt roligt och vägvinnande spel. Men störst av alla lag kommer ändå att vara världsmästarlaget Brasilien. Det började med en besvikelse efter 2-1 matchen mot Turkiet då Rivaldo borde fått rött kort för filmning. Men sedan så har den anfallsrika fotbollen tagit över. 18-4 i målskillnad på totalt 7 matcher. Det säger det mesta! Ronaldo blir VM:s skyttekung med 8 mål, varav två i finalen. Nu är han äntligen tillbaka som den världsstjärna han en gång var. Men den spelare som jag kommer att komma ihåg bäst från detta VM är trots allt inte Ronaldo, utan istället "den lille" Ronaldo ...Ronaldinho. Vilken kille alltså. Hur gammal är han? 21-22 år. Och spelar ensam bort England från kvartsfinalen. Själv kommer jag att komma ihåg förarbetet till 1-1 kvitteringen, när han lurar upp Ashley Cole på läktaren med ett par överstegsfinter för att sedan explodera framåt och slå passet till Rivaldo, mer än det redan klassiska 2-1 målet som han skott-lobbar över Seaman.

Jag tycker dessutom att han ser så rolig ut, Ronaldinho. Utan boll ser han ut lite grand som en ap-kille när han vaggar fram och tillbaka och slänger med armarna. Men med boll så uppvisar han en teknik som inte många andra i världen är i närheten av.

Sv: Grand Finale!!!
KentaK:
Sett ur svenska ögon så är ju förstås det största mästerskapet på senare tid..
Men frånser man det så måste detta vara det mest lyckade mästerskapet någonsin!? Helt enorm publik, grymma arenor och gräsmattor!
Dessutom tycker jag att den offensiva fotbollen går segrande härifrån, lag som Frankrike och Portugal som trodde att allt skulle lösa sig åkte direkt.. Medan lag som satsade mer eller mindre allt framåt som Senegal och SydKorea gick riktigt långt!!
Men framförallt; Det bästa laget vann!!

Sv: Grand Finale!!!
mike66:
Säga vad man vill om årets VM, men det jag personligen kommer att minnas mest från detta VM, bortsett från den svenska prestationen..

Är födelsen av en ny världsstjärna, visst man hade hört att Ronaldinho skulle vara något alldeles extra, men att gå ut och totalt dominera på den här nivån! Det är ju helt otroligt!

Sen kommer man ju förstås minnas den enorma uppslutningen och stämningen bland fansen där nere, sällan har man väl blivit så gripen ifrån tv-soffan som när SydKorea och Japan gjorde mål, eller bara rörde bollen!!

Sv: Grand Finale!!!
Då var VM för denna gång slutspelad och en mer värdig vinnare än Brasilien får man nog leta efter. Ja det skulle vara England isf, och dom skulle enligt många nu äntligen lyckas ta sig till en final åtminstone. Svennis & co får dock godkänt av mig eftersom ändock Brassarna får hållas som mycket värdiga vinnare av detta Världsmästerskap 2002.

England misslyckades väl inte helt iom att man lyckades knipa andraplatsen i gruppen och därefter skåpa ut Danskarna efter noter. Tyärr så spelades nog den moraliska finalen i detta VM i efterkommande kvartsfinal där england fick möta Brasilien. Engländarna lyckades också skaka om Brassarna till skillnad från det Tyska motståndet i dagens final. T o m Belgarna gjorde en bättre match än vad Tyskarna idag visade upp.

Tyskarna hade en bra period i början av matchen men var aldrig riktigt nära att störa Brassarna som hade de bästa målchanserna totalt sett. Det var bara en tidfråga innan Brassarna skulle få hål på en av världens bästa målvakter Oliver Kahn. Enligt mig så hade inte detta Tyska lag något i en VM final att göra då dom hade ett allför lätt motstånd både i gruppspelet och även i slutspelet. Men bollen är som bekant rund även i Furulund!

Det jag dock kommer att minnas för evigt av detta VM är nog Anders Svenssons underbara frisparksmål mot Argentina, får ståpäls varenda gång jag får se reprisen i TV rutan. Och att Sverige inte lyckades vinna över Senegal går inte att skyllas på otur, utan vi var helt enkelt inte bättre än att vi kunde ta oss till en åttondelsfinal.

Sverige gör dock ett mycket starkt VM. Jag m,fl trodde inte riktigt på att vi skulle lyckas ta oss vidare från denna dödens grupp. Blev dock så mycket roligare detta eftersom man inte hade skruvat upp förväntningarna så högt på Svenskarna.

Kommer heller aldrig att glömma Ronaldos tårar då slutsignalen ljudit, vilken oerhörd lättnad och glädje för honom då man tänker tillbaks på allt som hände under VM 1998. Då pallade han inte riktigt för trycket. Han har ju även kommit tillbaka från två svåra knäoperationer, så detta var han värd tillsammans med det övriga Brasilianska laget. Vilken enorm fotbollsspelare Ronaldo ändå är. Han tangerade nu iom sina två mål i dagens finalmatch Pelés 12 mål i VM sammanhang. Mål i alla 7 st VM-Matcher av Ronaldo är värd all respekt!

Det blev iaf ett härligt VM där Sydkoreanerna verkligen visade att Asiatisk fotboll är på frammarsch. Hiddink är den nya guden för Sydkoreanerna!

Väl mött i Tyskland 2006 alla fotbollsdiggare, för visst var det väl där nästa VM skulle spelas?!

Ha en fortsatt trevlig sommar alla!

Grand Finale!!!
Jaha, mindre än tre timmar kvar till VM-turneringens klimax.

Tyskland-Brasilien, två giganter som ALDRIG (!) stött på varandra i VM-sammanhang...märkligt, var ordet.

Tysklands defensiv mot Brasiliens offensiv.
Taktik mot Impulsivitet.
Disciplin mot Lekfullhet.

Tja, två lag med inte speciellt mycket gemensamt, mer än alla VM-guld de samlat tillsammans under årens lopp.

Tror Kahn får en relativt svettig match framför sig. De tre "R:na" kommer nog oroa så fort de får bollen under kontroll. Av den tyska backlinjen, tycker jag endast Linke visat sig vara säkerheten själv. Krävs att Ramelow och Metzelder gör toppinsatser idag.
Sedan är ju offensiven försvagad i och med Ballacks frånfälle. Jeremies är inte alls samma typ av speluppläggare, men däremot en mästare på att krympa ytor och täcka av passningsvägar.

Brasilien, då? Tja, är bara försvarsspelet bra så går det vägen. Lucio & Co. har dock en tendens att fumla emellanåt. Dom får nog undvika rensningar á la Robert Carlos i försvarsväg. Någon som minns hans misslyckade bicycleta-rensning mot Holland i VM 1994..?

Annars har ju brassarna en grym offensiv med vassa kantlöpningar, kombinerat med variationsrikt centralspel.

Blir förmodligen en målsnål match.
Men tippa törs jag inte i detta så oberäkneliga VM.

Snart dags - inte miiiiiiissa!!!

Sv: Verkar varit en grym BRONS-match!
Kärran: Hörde först matchen på radio och såg den sedan på TV. Tyckte dock inte Sydkorea var lika överlägsna som radion ville få det att framstå. Visst, de spelar en fantastisk gladfotboll och tvingade Turkarna till ett flertal "sista-minuten-räddningar".

Turkiet var dock i slutändan det bästa laget, även om det 2-3 mål som blev avblåst förr offside i första halvlek hade kunnat förändra matchbilden. Det var nog inte ens offside där. Men det känns som att den flyt och de fördelaktika domslut de fått i några av de tidigare matcherna tog slut idag. Det forringar dock ej deras fantastiska prestation. Att komma fyra i ett VM är riktigt stort! Kul också att se "förbrödningen" på plan efteråt. Turkarna var stora vinnare.

Jag tippade alltså rätt vinnare i bronsmatchen. Återstår att se hur det går imorgon (eller senare idag blir det väl). Jag tror på Brasilien. Men den blinda spågumman i Korea säger att Tyskland vinner VM. Jag hoppas hon får fel :)

Sv: VM-domare
Lunkster: Ponera att det hade varit en spansk spelare som blev fälld i slutminuten och Frisk friat. Inte faan hade den spanske förbundskaptenen jublat då precis. Troligen hade han blivit lika avpollettarad att döma finalerna som nu. Frisk glömde helt enkelt världsordningen inom fotbollen.

Sv: Verkar varit en grym BRONS-match!
samjo: Det finns en ruskigt bra online-rapportering på fifaworldcup.com som du kan använda dig av. Nu är det visserligen bara en match kvar. Men den har varit guld värd under hela VM'et då man ibland inte haft tillgång till TV.

Sv: Verkar varit en grym BRONS-match!
samjo:

En grym avslutning av alla spelare (från båda lagen) som tackade publiken tillsammans. Hörde om det i direktrapport på radion, men vart besviken när man tittar på teven och de bryter för reklam, just när de började samla sig på planen. Fick se det senare, men det skulle ha gett mera att fått sett det direkt efter matchens slut.

Sydkorea kunde ha vunnit med lite tur, tyckte att en del domslut gick emot dem. Det kändes som att båda lagen på sätt och vis var vinnare. Den roligaste fotbollen spelade Sydkorea, men kanske inte den klokaste.

Verkar varit en grym BRONS-match!
Synd att Canal Digital sände den direkt och att alla vi utan den kanalen får nöja oss med efterhandsvisningen kl 20:00. Jag läste LIVE-rapportering av matchen på Aftonbladet samt följde sändningen via radio. Mål efter 11(!) sekunder och dramatik ända tills sista sekunden. I vanliga fall brukar jag ofta inte orka se matcherna där jag redan vet resultatet men denna gång tänker jag göra ett undantag.

Tänker inte säga slutresultatet ifall någon av er hållit er undan för att kunna se matchen i tron på att den är live. Men så mycket kan jag avslöja att mitt förhandstips slog in.

Hoppas slutligen på en lika rolig FINAL imorgon. Mitt önsketips är 3-0 till Brasilien.

VM-domare
Nu får inte Anders Frisk döma längre i VM... antagligen beroende på straffen han dömde i slutminuten... men vaddå? var det inte straff eller?
Kan ju i och för sig bero på att det bara blev europeiska domare i fom semifinalerna annars men är danske domaren bättre? Och vad var det han kom ifrån som ska döma bronsmatchen? Kuwait? Hoppas han kan fotboll bara....!

Att Anders sedan har jämförts med en surfkille var ju som vanligt ett patetiskt försök av en engelsk tidning att visa sin kompetens inom fotbollen... skulle bara vilja veta vad dom skulle likna Collina med? allt annat än VM-bucklan i alla fall.

Jag tror personligen att Bla-bla-blatter inte gillar svenskar över huvud taget sedan han blivit påkommen med händerna i andras plånböcker...

Nåja... nu har jag skrivit av mig för idag...

Sv: Lika som bär i VM..?
MAStermind:

Skulle vilja säga att Pierluigi Colina och VM-bucklan är oxå ruskigt lika varandra...=)

Sv: VM-feber?!
Jepp.Här får allt ventileras...åtminstonde sålänge ämnet inte är ett visst lags GB.;)

Sv: VM-feber?!
LotharHsand: Jädrans pucko!! hehehe

Nej men seriöst, så länge vi inte inkräktar på ditt liv så ska man väl få diskutera vad man vill, hur man vill och var man vill!?

Du behöver ju inte läsa det om du inte vill...

Sv: VM-feber?!
LotharHsand:

Kunde inte ha sagt det på något bättre sätt själv än det just Samjo skrivit. Och för oss som inte kan hålla oss härifrån så blev ju denna gb ett utmärkt komplement till att inte behöva söka sig till någon fotbollssida under VM!

Var bl,a Marcus som bad mig att fixa till texten uti det högra hörnet för att få så många som möjligt att stanna kvar här på HS över sommaren och det har ju lyckats alldeles utmärkt.

Snart är det vinter och skridskon den slinter igen!

Sv: VM-feber?!
LotharHsand: I varje hockeyintresserad själ finns också någon form av övrigt sportintresse. Fotbolls-VM är något av det största som finns av sporthändelser. "Allmänt snack" innefattar väl allt möjligt eller hur? Konstigt då om man inte snackar lite fotbolls-VM nu när ändå all hockey är på lågvarv. Det står dessutom i spalten till höger att diskussioner om fotbolls-VM ÄR tillåtna :)

Om jag vore hyperintresserad av fotboll och VM skulle jag uppsöka andra diskussionsforum, men denna nivå duger bra för mig.

När hockeysäsongen börjar är det ishockey som gäller för hela slanten. Jag lovar!

Sv: VM-feber?!
Et tu Brute: Tänkte fråga alla här inne som skriver om Fotbolls-VM: Är inte det här en sida där man pratar hockey "Allmänt snack" elle har jag fel?
Om ni vill snacka fotboll så finns det andra GD och hemsidor för det... Så ni vet, vad vet ja, man kanske ska prata fotboll här, inte vet jag?? "Ironisk".... //Lothar

Sv: VM-feber?!
samjo: Trygg och trygg??

Sjalv ar jag en usel tippare. Men just fotbolss-VM ar ju sa forutsagbart. For helvete! Nu maste val iaf nagon pasta att fotbolls-VM ha atminstone nagon nackdel....fel lag vinner. Eller...

Sv: VM-feber?!
Et tu Brute: Aha...du har gjort mig uppmärksam på en funktion jag ännu inte nyttjat. Historyn: det är där man ser hur produktiv man varit...och hur mycket skitsnack man skrivit :)

Känner mig något tryggare nu när du tippat samma som mig. Jag brukar annars vara en rätt dålig tippare. Men skulle tyskarna vinna på söndag så kan man ju inte deppa ihop över det. Det för dagen bästa laget vinner ju alltid. Är det inte så? *Italienare och spanjorer utstöter konstiga gutturala läten när frågan kommer på tal*

Sv: Lika som bär i VM..?
MAStermind:
Hahaha Svennis och Scolari var ju riktigt fina..
Men Alpay och Smirnov.. nja..

Lika som bär i VM..?
* Svennis - Montgomery Burns i "The Simpsons".
* Alpay - Vladimir Smirnov
* Glenn Strömberg - Marcus Allbäck
* Felipe Scolari - Gene Hackman

Tja, lite oseriöst i dessa seriösa VM-sammanhang. Bara ett försök att lätta nervpressen (nåja) inför finalen på söndag... :)

Sv: VM-feber?!
samjo skrev:

"1. Brasilien
2. Tyskland
3. Turkiet
4. Sydkorea"

Jag haller med dig fullkomligt.

Att folja sina egna tradar ar ingen storre konst. Ga pa "Min profil" och klicka under historia...plattlatt.

Sv: VM-feber?!
Et tu Brute: Är mest imponerad av att du lyckats leta fram ett 12 dagar gammalt citat av dig själv :)

Okej, jag lyfter på hatten för mästertipparen. Själv hade jag Spanien med i mitt vinnartips, med Italien och Brasilien som ytterligare potentiella kandidater. Jag trodde faktiskt inte på Frankrike och Argentina pga all upphausning kring dem innan VM. Men jag hade väl aldrig kunnat tro att båda skulle missa slutspelet helt och hållet.

Jag måste erkänna att jag inte alls trodde på Tyskland innan VM. Men traditiones makt är tydligen stor. Ska jag våga mig på en gissning om hur VM:s pallplacering ser ut efter söndagens match så tippar jag detta scenario:

1. Brasilien
2. Tyskland
3. Turkiet
4. Sydkorea

Sv: VM-feber?!
Et tu Brute messeschmittar sig sjalv (skrivit den 14/6):

"Tycker mig skönja ett visst mönster igen...VM-mönstret går aldrig ur. Fast det kan ju vara kul att leva på hoppet några veckor var fjärde år. Men sanningen att säga hur många blir förvånade när Tyskland/Italien möter Brasilien i final den 30:e?"

Detta borde leda till tradtoppen direkt, da det i stort sett bara ar jag sjalv som framfort denna oerhort sensationella utgang av VM.

VM ar ju oerhort stort och sensationerna duggar tatt? Eller hur var det? Bronsmedaljen? 1994 Sverige, 1998 Kroatien, 2002 Turkiet eller Syd-Korea. Ar det det som ar VM:s stora charm?

Rättvis VM-final?
Ja så var nu båda VM-finallagen klara. Det blev som väntat Brasilien som gjorde Tyskland sällskap, men det satt ganska långt inne. Som tur var så var denna semifinal 10ggr roligare att titta på. Turkiet imponerade stort på mig och var det bästa laget under den första kvarten. Tyvärr, för deras egen del (kommentatorerna påpekade också detta) så bidrog deras höga bolltempo och passningsspel till att Brasilien blev bättre och bättre ju längre matchen led. Det var en njutning att se det böljande spelet med mycket chanser i den avslutande delen av första halvlek. Då hade också Brasilien tagit över taktpinnen lite mer och Roberto Carlos kunde gjort flera mål om han bara haft en hygglig högerfot också :)

Sedan gör Ronaldå 1-0 i början av andra halvlek efter att ha varit i stort sett osynlig innan. Typiskt en målskytt av rang. Men, trots hans mål, ska man verkligen spela med en småskadad spelare från start? Det var ju rätt uppenbart att han inte tog löpningar utan boll som han hade kunnat göra vid flera tillfällen. Men en 80%-ig Ronaldo kanske är bättre än en 100%-ig Luizao, vad vet jag? Som tur är så kommer Ronaldinho in i finalen och kan avlasta anfallet.

Vilken håller ni på i finalen då? Det kanske är rätt uppenbart att jag håller på Brasilien. Nu ska man inte ta ifrån Tyskland något, de har mycket stor chans att vinna tror jag. Tack vare först och främst Oliver Kahn i målet. Men jag vill gärna se det mer spelskickliga och offensiva laget vinna. Jag HOPPAS verkligen att det blir ett tidigt mål i matchen (spelar egentligen ingen roll vilket lag som gör det), för jag vill se samma tempofyllda match som den som spelades idag. Inget taktikkrig och 0-0-match tack. Men jag är optimist och tror på ett avgörande före full tid. 3-0 till Brasilien (jag är väldigt optimistisk som ni kanske ser :)

PS. Första VM-mötet någonsin mellan de 3-faldiga världsmästarna Tyskland och de fyrafaldiga mästarna Brasilien. Det var väl på tiden.

Tankar fran Spanien
Nagon undrade over konspirationsteorier har i Spanien. Lugn, de finns inte. Har ar man luttrade och vet att det oftast gar at pipan aven utan dem.

Eftersom jag befinner mig i Katalonien, har man dessutom ett valdigt specifikt forhallningssatt till fotbollen har. Nar val Spanien ar ute ur leken, sa ar man innerst inne katalaner allihopa. Och vem bryr sig da om spanska landslaget? Nej, nu ar det FC Barcelona som galler. Det ar betydligt viktigare an det mediokra spanska landslaget.

Har haller man sig ajour med de dagliga spanska fotbollsrapporterna genom bartendern Raul (fornamn). Han har dessutom varit bosatt i Goteborg under 16 ar. Ungefar sa har gar valserna har nere:

Man forundras valdeliga over att ett tyskt b-lag spelar final pa sondag. Man ar imponerade.

Det ar Turkiet som spelar varldsmastar-fotboll. Enligt spanjorerna spelas den moraliska finalen idag.

Spanien gnaller inte over domarinsatser. Men rent generellt har domarnivan varit en katastrof. Manga domare kommer fran ligor som ligger ljusar ifran vad man bor krava pa denna niva. Pajasstampel.

Det ar for manga lander med. 32 lag kan spela mycket defensiv fotboll. Bara en handfull kan spela offensivt och bejakande. Detta ger en tillknappt fotboll som inte gynnar nagon. Risken for fiasko blir uppenbar i de forsta tre matcherna. Nastan ingen vagar ga framat till 100%.

Ungefar sa later det enligt Raul. Men detta blir da den katalanska versionen.

PS: FC Barcelona ar dessutom regerande spanska mastare i hockey. Sa det har blivit en del hockeysnack med Raul ocksa, som brukar aka in och se ett par matcher per sasong. En gammal fetish som han anser sig lida av sedan sin tid i Sverige.

Sv: Korea till Semi...
MAStermind:

MODO har första isträningen den 16 juli. En månad före Djurgården.
Första träningsmatchen spelas borta mot Björklöven den 4/8.

Träningsmatcher i Kempis redan 6 aug. (Eisbären Berlin) och 8 aug. (Lada Togliatti, RUS), till dessa två matcher är det fri entré.

Lörd. Spelar MODO mot NHL-proffsen Icebreakers = (Hockeyproffsens Stiftelse för Barn och Ungdomar)

För MODO-proffsen spelar Foppa, M.Näslund, N.Sundström, Svartvadet, Henrik och Daniel Sedin, M.Timander, Påhlsson, Hans Jonsson, M. Karlin, Salomonsson och Anders Eriksson.
Kanske också Öhlund och blivande NHL-proffset "Zäta".

Tänk vilken samling mycket speciella spelare på isen det kommer att bli.

Det ryktas att NHL-spelarna skulle spela i sina lags hemmatröjor (vita), det skulle vara tufft. Biljetterna till den matchen släpptes på ATG i dag.

« · 97171 · »