Övrig hockey

Nationellt · 10028 inlägg · 1132 ämnen

« · 76787 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Elitserien - en seg hockeysåpa
Frisco & Lumber Jack:
Har själv känt samma tragiska biverkningar... Men, ni har gett mig en idé - Varför inte göra som Quebec med flera? Sälj hela Luleå Hockey: Helst till en finsk köpare, annars går Estland eller Lettland bra.

Tyvärr får vi då inte uppleva så mycket finlir från lulegrabbarna framöver - men vi får väl lära oss att leva med det...

Sv: Elitserien - en seg hockeysåpa
Brute:
Visst en miljon är inte fy skam, men jag tycker ändå en titel behövs: Gärna en pension, men först en rejäl medalj!

Superallsvenskan är självklart en så bra idé att jag är förvånad att den inte redan är permanentad...

Sv: European Top 20
Brutus> Jag läste i nån tidning att Leksand hade fullsatt,
6000, på typ alla sina matcher. Kollade sen på swehockey
och såg att så var inte fallet =)

Jag vet ingenting om Schweizisk hockey, men att de har så
mkt publik trots att ligan, eller åtminstone landslaget, är så
dåligt jämfört med sverige är ju lite överraskande. Varför har
vi inte så mkt folk på matcherna i sverige? Schweiz är ju inte
ens nåt stort land...

Sv: Elitserien - en seg hockeysåpa
westerlind: Som någon annan hann skriva före mig så delades en miljon ut till säsongens vinnare av grundserien. Borde väl varit klart redan runt omg. 35-38, eller?

Man kan ju bara skatta sig lycklig att inte seriesegern även innebar ett SM-tecken. Då hade bara de närmast sörjande sökt sig till arenorna de sista 12-15 omgångarna. Detta var ju också den primära orsaken till varför man gick ifrån SM-serierna på 70-talet. Publiksiffror under den andra hälften av SM-serierna var oftast sämre än de som man ser i allsvenskorna idag.

Något som annars ligger mig varmare om hjärtat, är att få till en permanent SuperAllsvenska på 10-12 lag. Det är här de stora förlorarna i svensk hockey håller till idag. Lag som Björklöven, Skellefteå, Leksand, Rögle har hyfsat hemmastöd om motståndet är namnkunnigt. Det blir de knappast när man i var och varannan match försvinner ut i spenaten och möter lag som inte har en chans att nå ES. En permanent Superallsvenska skulle också underlätta för gamla "plantskolor" som Västerås och Örebro att göra en 100% satsning när det gäller sponsorer. Vilken sponsor är intresserad av att profilera sig i en serie som knappt drar 1 000 i snitt? En permanent Allsvenska är ju också vad poplag som Halmstad behöver för tillföra något både till sig själva som serien de spelar i.

Så vill man göra något i stort för svensk hockey så är det inte förändringar i ES som är det mest akuta.

Sv: Elitserien - en seg hockeysåpa
Ja 12 matcher mot Luleå på en säsong verkar ta bort delar av min hjärna. Det ska naturligtvis vara Henrik "SF" Zetterbergs lag från den illaluktande förorten till Sundsvall......

Sv: Elitserien - en seg hockeysåpa
frisco:

Fan, Luleå två(!) gånger i våran derbygrupp i år. Inte undra på att man är less på hockey-förstörarna i norr...

Transferlistor
Någon som kan hjälpa mig med adresserna till olika länders transferlistor, typ hockeymagasinets?

Most wanted: Finland, Tjeckien, Slovakien, Tyskland.

Sv: Elitserien - en seg hockeysåpa
L J:
Jag tycker också att resorna till Timrå de senaste annandagarna varit en höjdare. Men de kan de väl ha kvar ändå. Vi har inte druckit glögg utan ätit julbord med tillbehör på bussen två år i rad.

Brynäs-Luleå-MoDo och Luleå har varit i samma derbygrupp denna säsong.

Sv: Elitserien - en seg hockeysåpa
frisco:

När jag tänker efter har du rätt, Luleå är alltid en plåga att se.
Men mellandagsmatcherna mot TIK är en höjdare, (kanske för all glögg...).Fast det är väl bara den ena av dem som är derbygruppsmatch, eller?

Sv: Elitserien - en seg hockeysåpa
Lumber Jack:
Jag tycker inte att derbygrupperna är speciellt roliga. Har aldrig tyckt det. Jag kanske inte har fattat vad det är för roligt med att se Luleå en gång extra i Kempis varje säsong?
Nej mitt förslag är att ta bort skiten.
Däremot tycker jag att elitseriens alla matcher är en njutning. Även när MoDo vinner skotten mot Södertälje med 42-12 men förlorar matchen med 1-3.

Sv: Elitserien - en seg hockeysåpa
westerlind:

Från och med den just avslutade säsongen får vinnade lag av ES en miljon svenska riksdaler, ett ganska fint diplom.

Vad det gäller en enda lång transportsträcka tror jag inte AIK, SSK, LHF, BIF, LHC och TIKs fans tyckt det i vinter, kniven mot strupen nästan hela säsongen.
I den andra änden slogs MoDo, HV och DIF om andra platsen. För Frölunda och i viss mån Malmö var det däremot lite av en transportsträcka långa tider.

Derbygrupperna kanske är orättvisa, men fan så roliga.

Sv: Elitserien - en seg hockeysåpa
Brute:
Missförstå mig inte - jag älskar slutspelet. Jag vill bara hitta något sätt att premiera vinst i Elitserien, så att det blir mer prestige och
kamp i matcherna före jul.

Jag tror inte på "en Cup-turnering utanför SM": Förslaget var att med befintligt seriesystem ge en titel även till de som vinner serien. OK, låt slutspelet ge SM-guld, men ge även ES-segraren något fint - ett diplom kanske? ;-)

Jag håller med, ta bort derbygrupperna.

Sv: Elitserien - en seg hockeysåpa
westerlind: Med "utarmad" menade jag det som du och GLMC vidrör, en ES utan riktigt intresse som håller på att försvinna riksmedialt. I någon av de andra gb:na påstås att DN släpper SM helt så fort Sthlm-lagen försvunnit. Premuneranter av denna, Sveriges största morgontidning har fått hålla tillgodo med notiser efter kvartsfinalerna. Frågan är ju om serieupplägg eller antal omgångar kan göra så mycket åt den saken. Publikmässigt har vi fått en förskjutning från storstadsområdena till landsorten. Eftersom ingen klagade högljutt när förhållandena var de motsatta, så har jag lite svårt att inse problematiken nu. Hockeyn står sig stark i Sverige, trots att vi brandskattas hårt på de bästa spelarna, år efter år.

Ifråga om hur intressant ES är innan jul, så är det ingen större skillnad emot när det spelades 36 omgångar. Det hela avgjordes då liksom nu i omgångarna efter jul. Två lag till Allsvenskan efter jul gav ju oftast ett nytt perspektiv på höstsäsongen. Men detta var ju inget självklart. Exempelvis sladdade ett lag betänkligt redan i inledning, så spänningen handlade i stort bara om vem som skulle få den andra allsvenska platsen och vilka lag det handlade om stod oftast klart på ett tidigt stadium det också. Säsongen 87/88 snittade ES 4 339 och det är ju inget intresse att skryta med. Idag är snittet nästan 1 000 högre!!!

Tror du att det finns intresse för en Cup-turnering utanför SM? Tittar man på fotbollen så blir man närmast mörkrädd och då står ändå spel ute i Europa som en extra bonus. Något som inte alls har någon attraktion inom hockeyn. Att SM avgörs i Cup-form (slutspel) är ju en befäst position inom hockeyn sedan 1922. Det förekom några helt misslyckade upplägg med SM-serier under 50, 60 och 70-talet, där den moraliske vinnaren tog hem SM. Publikt höll detta på att ta knäcken på svensk hockey. Dagens publiksiffror och intresse är närmast astronomiska jämnfört med den tiden.

När det gäller SM-slutspel handlar det också om ett mycket lyckat koncept som oftast drar fulla hus med några undantag. Att ta bort SM ur det befintliga upplägget vore att slakta den mest lyckade instansen i svensk hockey. Och det tror jag inte på något sätt skulle gynna någon utveckling i positiv riktning.

Vill man få till förändringar bör man nog klaga när ES uppvisar vikande tendenser. Exempelvis 76/77 (3 887), 84/85 (4 085), 85/86 (4 372), 87/88 (4 339) eller varför inte 96/97 (4 493)? 96/97 var det fulla hus när DIF och AIK möttes i Globen. Möjligen var det av riksmedialt intresse för inte klagades det då, som det gjort i år. Men Svensk hockey är ju betydligt mer än ett par fullsatta Globen, även om media försöker kringgå detta. Hade DIF och AIK nått upp i publiksiffror som på tidigt 90-tal så hade vi haft Europas i särklass publiktätaste liga. Nu blev vi det ändå och det kanske säger lite om vilket intresse hockeyn har i Sverige även om media i år valt att belysa ES ur en annan synvinkel.

Den första ändringen jag skulle ta emot med öppna armar är slopandet av derbygrupper. Inte för att dessa längre drar fulla hus i Globen, utan för att de är osportsliga och inte har något berättigande i svensk idrott av riksintresse.

Sv: Elitserien - en seg hockeysåpa
Brute:
"Utarmad" ES har jag väl inte sagt? "Högkonjunktur" har däremot Jonas Birgersson på Framfab pratat om. Evig. ;-) Att ES just nu har högkonjunktur är trevligt, men bara därför kan man inte slå sig till ro, eller hur?

Jag har läst igenom ditt resonemang och tycker det ser vettigt ut. Tror ändå du håller med om att ES före jul är en ganska avslagen tillställning.

Just nu kommer jag inte på någon färdig lösning, men något som skulle göra Elitserien intressantare skulle jag välkomna. Det förslag jag kan ge har tagits upp förut, men jag säger det igen: Ge segraren av ES en prestigefylld titel:

ELITSERIEN SEGER = SVENSKA MÄSTARE
SLUTSPELET SEGER = SVENSKA CUP-MÄSTARE

Namnen är inte det viktiga: Det är dels att göra ES intressantare, dels att hedra dem som många tycker är de moraliska vinnarna - seriesegrarna.

Bäst av sju - du har rätt. Hade glömt det...

Sv: European Top 20
Hörde att Thomas Östlund är aktuell för mif..... Vet ej varför...

Även Thomas johansson var intresserad

Sv: Elitserien - en seg hockeysåpa
westerlind: Först och främst undrar jag vad farhågorna om den "utarmade" Elitserien grundar sig på. Vi befinner oss liksom i en högkonjuktur:

1996/97, 4 493
1997/98, 4 703
1998/99, 4 775
1999/00, 4 876
2000/01, 5 200
2001/02, 5 303

Alltså, ES i sitt nuvarande upplägg ökar för femte säsongen på raken. För första gången i ES-historien så ökar man för femte året på raken. Ger väl en liten blick om hur långa konjukturer som funnits inom ES? Årets snitt är väldigt högt för ES, vid endast tre tillfällen har det noterats ett väsentligt högre snitt än idag.

Farhågorna hade väl istället fått lite mer substans om det jämrats om dem 96/97, första säsongen med nuvarande upplägg. 4 493 är den femte sämsta noteringen i ES:s 27-åriga historia. Så märk väl att både 10-lags ES som 12-lags ES med lag till allsvenskan efter jul har noterat sämre snitt än vad dagens upplägg någonsin har gjort.

Själv anser jag att 12-lags ES med två lag till allsvenskan efter jul har varit det optimala upplägget när det gällde intresset. Passade också både min plånbok och min tid ypperligt. Att man nu är uppe i femtio omgångar har lett till att man målat in sig i ett hörn. Man har blivit beroende av dessa "extra omgångar" för att kunna möta konkurrensen från Finland, Ryssland, Tjeckien och kontinenten. Som det ser ut idag så är det bara Schweiz som spelar färre omgångar i grundserien än ES. DEL är värst med 60 omgångar. Om du kollar på Top 20 nedan i inläggen här så blir det ju inte svårt att lista ut vem som sitter på pengarna. Om vi skulle gå tillbaka till färre omgångar så skulle detta antagligen leda till större spelarflykt till "bättre betalda" ligor samtidigt som vi skulle få det betydligt svårare att knyta till oss kvalitativa nyförvärv från utlandet. En utveckling som säkert skulle leda till en betydligt mer utarmad Elitserie.

Och hur skall egentligen den "nya" Elitserien se ut. Den som garantera ständig "popularitet". Faktum är att läget (populariteten) har varit betydligt värre när vi haft både 36 som 40 omgångar.

Bäst av 7 i slutspelet är redan infört sedan förra säsongen. Att det inte blev så i år beror på OS i SLC. Det blev för mycket för att hinna med. När det var OS i Nagano, skippade man 4 omgångar i grundserien av samma anledning. Det blev för tufft tidsschema.

Sv: European Top 20
knaskamilla > Ja, stackars höna som tvingas äta det...

Arenan är i princip redan betald, som jag förstått det... och kommer dra in pengar, är det tänkt.. ;) Man kan alltid räkna med det värsta, men så illa ska det väl inte behöva gå...

Ny målvakt klar för LHC: Daniel Sperrle, se länktips.

Sv: European Top 20
bobbe:

Det var ett äckligt jäkla korn han hittade, också... ;)

Hmm. Tänk om alla bra spelare ändå inte klarar av att hålla LHC kvar i eliten, och så råkar de betala dem höga löner + ha en dyr, ny arena?

Äh, vi får hoppas att det blir bra!

Elitserien - en seg hockeysåpa
Nu är det snart sommar och vi kan koppla av ett tag och må gott. Men sedan börjar Elitserien igen: Spännande att se hur ens lag ska klara sig den kommande säsongen, finns några blivande stjärnspelare i truppen? Men sedan kommer den - Den exalterande elitserie-lunken drabbar oss igen...

Vet inte om han syftade på just detta, men GLMC skrev i en sidoreplik på MoDos GB:
"... en sport som förhoppningsvis har några år kvar med riksmedialt intresse! Och skulle det gå fortsatt åt h-e med den här sporten - glöm inte att även bandysupportrar kan fira ett SM-guld."

Inte utan att jag också börjar få farhågor: Elitserien före jul känns alltmer som en lång transportsträcka utan spänning eller större mening. Som det är nu är det inte förrän slutspelet börjar som jag går i gång på skarpen.

Skit samma vem som vinner Elitserien, bara man klarar slutspels-strecket: Ju fler matcher, desto mer intäkter, eller hur? Javisst, kortsiktigt. Bara det att jag tror inte vi supporters pallar hur mycket som helst. Och, som en liten bisak - gör spelarna det? Tror att det finns fler än jag som har ett liv vid sidan om hockeyn. Dessutom, hur spännande är det att äta tårta varje dag?

Skulle inte förvåna mig om ännu fler matcher sprängs in i programmet, så kan vi snart avnjuta samma fina spänning som i NHL - varje dag kl 20:00 kan du välja om du ska se "Rederiet" eller "Elitserien" till kaffet.

Kapa ner Elitserien, gärna så att ett rejält nyårsuppehåll skapas. Då kan också tid för "träningsläger" i klubb eller landslag avsättas utan problem. Med ett uppehåll tror jag också ett extra sug efter hockey skapas.

Är detta orealistiskt ekonomiskt, så kan slutspelet göras om till att ALLTID vara bäst av SJU matcher. Förstår inte hur det kan motiveras sportsligt att i kvarten vara bäst av sju, för att sedan vara bäst av fem: Ungefär som att springa 200m i kvarten och 100 m i semi och final...

Sv: European Top 20
LeMieux: Leksand drar inga 6 000 i snitt på sina hemmamatcher, som övriga lag gör på Top 20!

I SöderAllsvenskan blev det ett snitt på: 3 551

I SuperAllsvenskan blev snittet: 3 472

I Kvalserien har man på tre hemmamatcher snittat: 5 064.

Alltså samtliga noteringar blir långt under 6 000. På sina sammanlagt 26 hemmamatcher har man denna säsong snittat 3 704.

Var tre schweiziska lag bland de 6 publikbästa en positiv eller negativ överraskning?

Sv: European Top 20
Om man tittar på succén med LLA så känns det ju helt rätt med en
ny arena. Iaf om man storsatsar för att stanna i ES.
Linköpingsborna lär ju vara överlyckliga; fler isytor (uppsala har för
övrigt en hall), ett elitserie-lag(?) och en ny fräsch hall!

Om mitt gamla inlägg: Även om det bor 15000 i leksands kommun
(om den nu heter så) och det inte finns nån direkt konkurrens från
andra sporter så är det väl mkt med 6000 pers på matcherna? Tänk
er att mer än en tredjedel av stockholms befolkning skulle gå på
t.ex. djurgårns matcher...

Sv: Rögle-nytt
Rögle sluter sig som en mussla, precis som vanligt.
Att vi inte har någonstans att ventilera rykten o.s.v. passar nog Mats "inga kommentarer" Lööv & Co alldeles förträffligt?

När de som ska försvinna har försvunnit och de som tillkommer kommer till, ska jag summera och analysera om det är värt att slänga ut 3000 på ett säsongskort igen.
Är det bättre man ska bli, duger det inte med en handfull "no name"-nyförvärv. Eller det kanske passar som handsken att få fetspö i Superallsvenskan en gång till, efter det man slagit blå dunster i ögonen på oss supporters?

Sv: Rögle-nytt
Härligt med en silly season hörna.

Hoppas du du har tid att skriva mer "Rögle Nytt", du är nog en av de som har bsät koll.

Ja att Stöffe kommer att försvinna är rätt kännbart..Rögle har vad jag fattat inte vart nöjda med han så..

mm längtar redan till augusti..=)!!

Sv: European Top 20
knaskamilla > "Även en blind höna kan finna ett korn", du vet... ;) Efter de sanslösa historierna i Aftonbladet med "brev", poängavdrag för LHC m.m. så är jag mycket skeptisk mot dem. Expressen har nu tydligt visat att de är ute och cyklar, åter igen...

Hallen kommer att gå på ungefär 150 miljoner, som jag förstått det, att jämföra med ex. LLA som gick på 120 miljoner. I Linköping finns det inte mycket konkurrens om sponsorer, det är ett faktum, och intresset för hockeyn är stort från alla håll. Istiderna i Linköping går åt som smör i solsken, en del juniorlag tränar i grannstäderna. Damhockeyn får inte plats... så en isyta till behövs, vilket ingår i planerna.

Att spela i allsvenskan med en ny hall är oacceptabelt, precis som du antyder. Därav LHC:s storsatsning på starka spelare, vi kan förvänta oss några vassa forwards innan säsongen drar igång...

Sv: European Top 20
bobbe:

Sedan någon av Expressens reporters visade sig ha rätt när han skrev att Bäckis var klar för MIF väljer jag att tro på allt de skriver... ;)

Jag har egentligen ingen koll på LHC förehavanden, men att bygga en ny hall lär väl kosta lite pengar. Vad gör de om de åker ner igen nästa säsong?

Sv: European Top 20
värvnings tider ungefär...

Sv: European Top 20
vad är Silly Season för något?

Sv: European Top 20
knaskamilla > Som vanligt stämmer inte det som skrivs i kvällspressen... ;) Expressen och Aftonbladet går inte att lita på, helt enkelt, det är bara att inse för dem som nu inte redan har gjort det.

...för jag antar att du syftade på Pärssinen t.ex... Hallen tror jag stenhårt på, det kommer bli bra.

Sv: European Top 20
En etta från trettiotalet kostar i Ua 600 tusen och det är lite jämförst med fjollträsk.... Nybyggda här kostar något som du inte ens vill veta....

Sv: European Top 20
Farligt att bygga stor hall bara för att den kanske går att fylla under några matcher i slutspelet! Dessutom lär ju inte Foppa och co spela i all evighet i MoDo, när de väl kommer tillbaka.

För övrigt tror jag på lite varning för att LHC gräver sin egen grav, om det som sägs stämmer (fast det gör det väl inte, förstås).

Sv: European Top 20
Frågan är väl vad som händer med modo när M-Real drar sig ur. För vad jag förstod skulle de bara ta över befintligt kontrakt och sedan sluta sponsra modo.

Nya arenan är ju frågan..... Mäklarhuset satte ju ut en enkät om man ville köpa in sig i lägenheterna som skulle byggas jäms småbåtshamnen. Om jag inte minns fel skulle en 3:a kosta 500-700 tusen. Men det skulle bara bli aktuellt med bygge om tillräckligt med boede var intresserade och om arenan nu kommer att byggas.
Fick denna info från PEAB som tydligen visat upp ett byggförslag, där man kunde segla ända fram till husen.
Minns inte riktikt men läckert lär det bli om det blir av.

Frågan är dock hur mycket folk bör hallen rymma?
Kommer ihåg när man tog in otroligt mycket mera folk i hallen och den var fullsatt men nu finns ju nästan bara sittplatser.
Kommer kyrkbyn Ö-vik att kunna få tillräckligt med folk intresserade? (Troligast om nu Foppas, Susses och alla andras planer verkligen blir av)
Men annars tror jag nog en hall för mera än 6.500 pers skulle kännas otroligt öde.

Rögle-nytt
Härligt att det startats en Silly-gästbok!
Vad händer i Rögle egentligen? Senaste nytt var väl att Stöpfgeshoff valde tryout-kontrakt i Tyskland. I övrigt så sägs det på taif.nu att en hel massa andra spelare är på glid (Byström, Strandberg, Starck, Jakob etc.) Men det kan man nog ta med en nypa salt.
Bröderna vann guld i Danmark, och frågan är om Rögle har råd att vara utan målskytten Stass ännu en säsong?
Skulle vara bra om Rahm kom tillbaka, men det kan man väl bara drömma om...

Patrik Ulin till VIK Hockey?
Att Patrik Ulin lämnar Mora till nästa säsong är väl till 99% klart. Nu pekar väl det mesta på att flyttlasset går tillbaka till Västerås. Eftersom hans sambo är från Surahammar är det väl ingen vild gissning att han spelar i Södra Allsvenskan även nästa säsong men i VIK Hockey Ungdoms tröjor.

Helst av allt vill jag se honom i TIK. Men det förblir en dröm. Så vi lyfter på hatten och önskar ex-TIKaren Ulin lycka på nästa anhalt på hans resa genom Svea Rike, vart det nu än blir - det mesta pekar på VIK!


TIMRÅ IK - ETT SÄTT ATT LEVA!

Sv: European Top 20
Ändå är det ju ganska mycket folk....fast håller med om att eftersom det inte är direkt nån mer sport där så borde det ju vara mer folk...men men

Sv: European Top 20
Ja men i kommunen så bor det runt 15 000 så, då låter det inte så jäkla mycket med tanke på att dom inte har något hot från någon annan sport

Sv: European Top 20
I Leksand "trotsar man väl tyngdlagen" om något! De har ju 6000
invånare och 6200 pers på matcherna...

Hur kan Schweiz ha 3 lag på topp 6??

Sv: Skriv nått till mig...
Den klubben du tänker på tror jag inte han går till........
Men vem vet..
Han kanske inte ens kommer till Sverige som alla starkt hoppas på...

Sv: Skriv nått till mig...
Jag blir inte förvånad om Gahn går till en annan klubb :)

Skriv nått till mig...
Asså jag har hört.. Jag är inte säker riktigt.. Men jag har hört om en chat här inne där man kan diskutera vad man vill.. Den finns inte va? Jag har blivit lurad va? Hmmf.. Ja ja..

Sv: European Top 20
MODO slår ut FRLUNDA i SEMI

Sv: Silly Season to the bitter end
Tror faktiskt han går till LHC men man vet ju aldrig...tror han vill igentligen till en annan klubb....

Sv: Silly Season to the bitter end
är det någon här som vet vad det lutar närmast åt vilken klubb Gahn ska gå till.. Mif eller LHC??

Sv: Silly Season to the bitter end
Så låter en sann supporter....
Jag är Wolverhamtonsupporter sedan barnsben och dom var nere i div 4 under 80-talet och det var inte roligt... men nu nära Premier...

BJ påstår följande....
Ottosson är på "g" till Forshaga i Värmland säger han till dagens NWT.

Jag frågar... för att pensioneras eller för FBK?

Sv: Silly Season to the bitter end
Lunkster: Håller med... men enligt rykten var han tvungen att vara riktigt bra i VM för att komma över... Här i Timrå är det sista som överger oss hoppet... både om ES-spel och Z:a

Sv: Silly Season to the bitter end
Ja han är verkligen ingen man vill ha i motståndarlaget... *ler* men Detroit är nog bra korkade om dom inte tar chansen...

Sv: Silly Season to the bitter end
Lunkster: Om TIK inte skulle klara sig kvar(Vilket vi kommer att göra) och Detroit inte vill ha över Z:a hoppas jag verkligen han går till FBK...

Sv: Silly Season to the bitter end
Värmlands Folkblad skriver att Looben har fixat tre nya spelare men inte vilka.... tankarna svindlar... är det Arvedson eller Höglund på väg tillbaka... eller varför inte Hamr??? Diskussionerna pågår på fbk forum... Espen? Za? osv osv

Sv: Silly Season to the bitter end
Patrik Zetterberg blir SSK:s första nyförvärv. Klart idag enligt Länstidningen.

Silly Season to the bitter end
Idag släpptes lite "Silly Season"-nyheter på Text-TV. Esko Nokelainen blir med största sannolikhet Roger Melins efterträdare i Brynäs. Därmed får IF Team Kiruna Miners se sig om efter en ny tränare tills nästa säsong. Toivo Suursoo lämnar Luleå och Norrbotten efter endast en säsong, han väljer istället att flytta tvärs igenom Svea Rike ända ner till Malmö o spel med MIF Redhawks. En klubb han lämnade för 2år sedan under omstridda förhållanden via spel i TPS Åbo och Detroit Red Wings. Klar för Malmö är även Robert Borgqvist (Mv) från Pantern Hockey. Han provade på spel i ES för 5år sedan, även denna gång i Malmö och nu är han alltså tillbaka. Tanken är väl att han ska ersätta Ola Nilsson som står utan kontrakt.

Vidare så återvänder en gammal MIF-spelare till ES, men inte till Malmö utan till Luleå Hockey. Magnus Nilsson är hans namn och han kommer närmast från spel i USA i East Coast Hockey League.

TIMRÅ IK - ETT SÄTT ATT LEVA!

Sv: 2 frågor
ja du.. vad ska man säga.

« · 76787 · »