65 Selander: Jag såg bilderna på "slagsmålet" mellan Ljungberg och Mellberg i morse på SVT kvart över åtta. Det hettade till ganska så rejält efter en sen glidtackling (dock inte våldsamt brutal) av Mellberg på Ljungberg. Ljungberg reagerade dock väldigt häftigt och rusade fram och puttade till Mellberg. Det blev lite brottningskamp dem emellan innan spelarna lyckades sära på dem. Helt klart var stämningen mellan Mellberg och Ljungberg ganska irriterad.
Vet inte riktigt om man ska idas tolka in nåt i deras beteende. Jag vet själv att vissa spelare är väldiga hetsporrar på plan och säkerligen också på träning (ex. Ljungberg). Men känslorna brukar oftast lägga sig snabbt. Någon schism i laget vill jag inte tro på än. Typ att vissa spelare är avundsjuka för att det bara är Ljungberg som uppmärksammas just nu. Blir man omröstad som en av Engelska ligans bästa spelare så är ju uppmärksamheten befogad. Däremot kanske inte heller uppmärksamheten är bara av godo för Ljungberg personligen. Han känner säkert av ett visst tryck nu att han måste prestera bra i landslaget. Spelar han dessutom med lite ryggont så vill han såklart inte bli värre skadad under träning.
All denna mediafokusering på Ljungberg (och i viss mån också Zlatan) tror jag istället kan gynna de spelare i laget som det inte snackas något om. Anders Svensson, Magnus Svensson, Erik Edman. Kanske någon av dessa kliver fram och gör en kanonmatch mot England?
Verkar som vissa spelare är taggade i Japan, fast man vet ju hur tidningarna brukar överdriva i bland också, se länktips.
Sedan så släpper jag in en brandfackla också, att Fotbolls VM är större än Hockey VM tack vare att det inte går varenda år samt att fotbollen slipper ett NHL som styr och ställer.
kneten: har du övurhuvudtaget läst ditt egna inlägg? om såär fallet så har du då aldrig förstått innebörden av ordet avundsjuka....... Se och lär Super Mika Helber är här i lkpg dirre...
Gå in på: dromelvan.aftonbladet.se/index.php och ta ut ditt eget VM-dreamteam Registrera sedan laget i "norrlands-serien" så är du med och tävlar i en exlusiv internliga. Förövrigt tror jag Ronaldinho blir vm´s skyttekung. Vad tror du?
Har för mig att det skrev ngt om det jag tänkte skriva om, men hittade inte tråden, så jag startar en ny.
Det nya spelprogrammet ger ju upphov till en del funderingar. Nymodigheten med matcher kring jul och nyår kom väl till för att dra in mer pengar, va? Känns iaf så. Ett bra sätt att dra in pengar är att låta MoDo och TIK mötas i de matcherna, då många hemvändare kanske får för sig att gå på hockey och de matcherna brukar dra mycket folk. Ett annat bra sätt att dra in pengar borde vara att låta Brynäs och Leksand möta varandra, eller hur?
Så, hur ser det ut i matcherna kring jul och nyår? Jo, MoDo möter Luleå och Timrå möter Brynäs. Vem faen vill se MoDo-Luleå (okej, jag går ju på alla matcher jag får tillfälle att se, men om man tänker sig att man bara väljer ut några matcher per säsong att se...)?
Jag skulle vilja veta hur de som gjorde spelprogrammet tänkte, jag...
mgamill: Asså. Du gör fan inget annat än dyker upp och klankar ner på andra lag. Du å dina gelikar kan väl snacka om egna nyförvärv, förväntningar med mera. Tror knappast nån är intresserad av inlägg av typ "Hej jag tror ni kommer sist, möjligen näst sist hej då!". På den nivån håller du dig i alla fall även om du inte skrivit exakt nämnda mening.
Tror inte vi har en sportslig om jag ska vara ärlig. Är t o m så att laget vi hade 1994 i USA VM var flera klasser bättre än det lag vi har i dag.
Kan inte se annat än att det blir respass direkt i gruppspelet för Sveriges del ;( Men som sagt bollen är ju rund och pucken den är platt men jag själv personligen tror inte på det här laget, tror inte vi kan nå en åttondelsfinal! Om man nu mot förmodan skulle klara en andra plats i gruppen, så skulle man antingen få möta, Danmark eller Frankrike som jag ser det just idag. Och då kan ju allt hända!
Får ju hoppas på att jag är helt ute och cyklar, men detta är den känsla jag fått för det här landslaget. Vi får vällan si!
Här kommer nästa smäll för Tingsryd: Tre av klubbens högsta ledare åtalas för grovt skattebrott.
Det är klubbens förre ordförande Lars-Göran Ahl, kassören Rolf Härlin och sportchefen Mats Olsson som kan räkna med åtal redan i augusti. – Utredningen är i princip klar och kommer att slutdelges de misstänkta. Därefter har de möjligheter att lämna kompletterande uppgifter. Men de ska vara sensationellt starka för att ändra något, säger kammaråklagare Lars Olsson som lett utredningen om de svarta lönerna till Tingsryds hockeyspelare. – Som det ser ut nu blir det åtal. Två, möjligen tre, spelare riskerar också åtal för skattefusk senare i år.
Becka: Med tanke på att Sverige denna gång inte är favorittippade så tror jag att det finns en viss chans. "Dödens" grupp var det bästa som kunde hända för Sverige. Realistiskt sett så bör Sverige hamna på en tredjeplats i gruppen och alltså åka ur. Men VM är alltid VM. Det är svårt att vara favoriter. Sverige bör kunna klara minst oavgjort mot både England och Argentina. Nigeria är svårtippade. Det blir antingen himmel eller pannkaka från deras sida.
Hur som helst. Vi har tre fantastiska matcher att se fram emot. Oavsett resultat. Den som vinner vår grupp kan gå långt. Tvåan möter med största sannolikhet Frankrike. Frankrike vinner med största sannolikhet VM i år igen. Men jag hoppas att något lag skräller. Skulle vara kul att se nåt annat lag än Frankrike, Argentina, Brasilien, Italien som världsmästare.
nyz: Det är väl så att om man pumpar in 17 milj (eller vad det var) så har man råd att tappa 10 och fortfarande ligga på plus. Men ett år till i samma tempo så är det nog kört.
Jag ser inget fel i att en förening som har ekonomin på fötter och har kommit trea och alltså närmast uppflyttning rent sportsligt får chansen att kliva upp i allsvenskan. Tingsryd har själva spelat bort sin chans. Tyvärr. Man borde också ställa sig den något obekväma frågan; Varför blev det så här? Både på ett lokalt plan och på ett nationellt plan.
Ekonomin måste vara i balans, det är rimligt uppställda krav, men de rimmar illa med den kapprustning som tillåts och där klubbarna bygger nya arenor, skuldsätter sig och tokvärvar på olika sätt.
Lönespiralen som beskrevs i Aftonbladet häromdagen ger ju förklaring till mycket av det som kan hota svensk hockey. Klubbarna måste ha stabil ekonomi... Att man i samma andetag tillåter utländskt ägande och sponsorskap i AIK och Hammarby är paradoxalt då det påverkar alla andra samt sätter en osäker stämpel på åt vilket håll utvecklingen tar sig. Vad gäller AIK har de gjort flera besparingar, sedan är de en favoritklubb att klanka ner på av någon anledning. Harkimo har väl inte tydligt sagt hur han ska göra.
SMÅLAND: Har också lite svårt att förstå din ilska. Ok om det vore så att man flyttade upp lite godtyckligt, men...VIK blir ju faktiskt uppflyttat p g a att man var det division1-lag som presterat bäst.
Du skriver: 'VIK gick för några år sedan i konkurs och startade upp igen och nu ska de helt plötsligt få chansen att kliva upp i allsvenskan.Jag tycker det är bedrövligt! '
På vilket sätt? Dom gjorde konkurs, började om långt ner och har arbetat sig upp. Ska man tvingas harva i lägre serier trots det? På vilket sätt har VIK gjort fel? Hur skulle straffet vara utformat för att du hade känt att rättvisa skipats?
Tingsryds AIF åkte ur Allsvenskan och då erbjuder man VIK den platsen.Jag måste säga det att jag blir så ledsen och arg och besviken.Varför ställer jag mig frågan?VIK gick för några år sedan i konkurs och startade upp igen och nu ska de helt plötsligt få chansen att kliva upp i allsvenskan.Jag tycker det är bedrövligt! Jag vet att många klubbar kämpar för att sina ekonomier ska hålla,men ett lag som NYSS gick i konkurs ska inte så snabbt få den stora chansen att kliva upp ett steg i seriespelet. Jag skulle bli oerhört besviken på svenska hockeyligan om de tilldelar VIK friplatsen till Allsvenskan imorgon......! De finns fler lag som kanske skulle få chansen. Sen skiter jag i om de kom trea i kvalserien i våras. I det här fallet så handlar det om principer. Det behövs längre tid än två år för en klubb som gått i konkurs för att de ska få friplatser i Allsvenskan.....!
Jag ställer mig frågande till hur AIK kan bli klassat som en förening i balans? Ett bortfall på 10 miljoner kronor i.o.m degraderingen och avsaknaden av publikintäkter redan föregående säsong, då i ES! En förening som blöder som en stucken gris... Kan inte tänka mig att aktiebolaget AIK har speciellt hög kreditvärdering. Klarar man sig på Harkimos pengar?
För att börja svara på min egen fråga så finns idag en artikel i Mora Tidning som avslöjar att Mora är ett av dom 6 lag som blivit godkända.
I en intervju med Moras klubbdirektör Jan Simons avslöjas bland annat följande: "Vi fick klartecken fullt ut", "Jag har fått mycket "stryk" genom åren, för att vi inte satsar stort och så där, men jag har hela tiden sett till klubbens bästa", "Sex av dom senaste sju åren har vi gått plus".
Skönt att höra eftersom man varit orolig efter den sk "Randy Edmons-affären" som höll på att stjälpa klubben för några år sedan.
Frågan kvarstår dock. Av dom andra 22 lagen vilka 5 är det som fått full licens och vilka 17 lag har ekonomiska besvär?
Är det någon som vet vilken Klubb som är mest aktuel för Per?För han har väll inte skrivet på för någon ny ännu va? Rykten går ju att han skulle vara aktuell med Halmsta Hammers men har inte sett det bekräftat någonstans. Tacksam för svar.
Har t o m börjat att jobba in lunchen numera, och på det viset har jag lyckats att få till 25 timmar på dygnet?!
Det gäller att koka soppa på en spik numera! Har förresten fixat till en ny gb inne på TIK031´s hemsida om det är någon som är sugen att skriva av sig litegrann!
Kevin O Shea: Komigen nu! Vet du inte att man får snacka om fotboll, väder och vind, strömmingsfiske och annat som relaterar till Timrå IK eller till vad fan som helst på den här sidan, men det där ordet som börjar på gä- och slutar på -stbok är förbjudet, iallafall om det relaterar till vår favoritklubb! För att tala om nåt helt annat: Visst är det kul att man kan surfa in på hela elva gästböcker härifrån! Blir en kul Elitserietabell i höst...
Mike 66, how do you sleep at night, inte länge iallafall : )
mgamill: Leksand definitivt, sedan tror jag att Luleå och Södertälje kan hamna efter TIK, eller varför inte Danmark-B ? Hur länge får vi vänta innan "vår" gästbok öppnas igen ? Eldebrink - vad säger man: Världsklass, nu kan vi börja hoppas på nästa säsong utan att onda om kvalserien redan...
Tycho: VM var väl ändå godkänt av Tre Kronor, vi blev 5:a i OS, 3:a i VM. Skulle TIK gå från 12:e från 10:e så får väl även det ses som godkänt, eller?
mgamill: "Detta kommer aldrig att gå TIKare, motbevisa mig!"
24 september startar Elitserien, idag är det 21 maj. Kanske vi ska lugna oss en aning innan vi utnämner kvallagen. Men jag räknar med att Timrå IK kommer bli rejält nederlagstippade på förhand, vissa har alltså redan nu börjat såga oss det brukar kunna vara en fördel.
rådbjer skrev Timrå IKs Revansch! Lite så ser ja det också, alla spealre som förlängt sitt kontrakt med klubben talar om revanschlusta, det känns bra! Kanske ska vi starta det som TV3 körde inför Hockey-VM med Nationens Revansch, kanske vi kan kalla våran för "Bygdens Revansch!"
Gubbar: Jag är possitivt inställd till Lill-Kenta och Anders Eldebrink i Timråbåset i vinter. Hoppas lite nya influenser i föreningen bidrar med lite nytänkande och proffsighet, det behövs.
rådbjer: Att Modo får det tufft har väl de flesta utomstående trott nu i en ca 5 års tid men hur dom sedan lyckas med att vara i final så pass ofta är svårt att förstå. Får hoppas på många jämna matcher mellan lagen kommande säsong. Jävligt kul med derby i premiären dessutom.
Det måste vara hemskt att veta att ens lag kommer sist, för vilka lag skall kunna komma efter Timrå. Leksand tror jag kanske. Men sen då? Jag trodde faktiskt att Timrå hade mer kraft (ekonomi) att sätta till för att förstärka. Vem ersätter Zätas 2-vägsspel? Håller målvakten? Varför Wallenberg?
rådbjer: Modo har alltid haft många spelare från utanför länsgränsen, det finns igen anledning att ändra på det bara för att man har en tradition av att slipa diamanter. Hur långt utanför länsgränserna importerna kommer är ointressant.
rådbjer: Sant men då blev inte Mikael Pettersson erbjuden dubbel lön i Leksand, spelare gick sällan till andra elitklubbar som Salle, Alavaara och Hållberg, lönerna för svenska spelare låg inte på 55000 i snitt och juniorerna kom snarare 2:a än 9:a i juniorVM-sammanhang. Ändrade tider, gäller att anpassa sig. Kanske är det att vända kappan. Låt så vara.
samjo: Tycker det är helt rätt att satsa på en del utländska importer i år. Bara de är bra, och nog fan är de bra. Kanske aktuellt att se om vår nästa förstecenter finns att hitta borta i Amerika också. Wahlberg skall ersättas. Jag vill ha guld och skiter i om det ingår några fjuniga juniorer, även om det vore coolt. 84-orna kommer att bli bra.
Bo Bly: Hockeygymnasiet är i full gång. Om du går in på modohockey.se och tittar på "träningstruppen" så ser du att 4st juniorer just nu finns med i laget. En målvakt, två backar och en forward. Dessutom ska ytterligare 5st juniorspelare sommarträna med laget. Vissa så sent födda som -84.
De fyra juniorer som finns med i träningstruppen är så vitt jag vet kontrakterade för klubben ett år framåt. I realiteten kanske ingen av dem tar plats i laget när säsongen börjar utan istället får inrikta sig på spel i 'farmarlaget' ÖSK i norra Allsvenskan (fler som spelat i ÖSK för nåt år sedan är bl.a. Per Styf och Fredrik Warg som ni Timråiter borde känna till. Warg var dock bara utlånad).
De modospelare som lånas ut till ÖSK kan mycket väl få chansen senare under säsongen om de spelar riktigt bra eller om ordinarie spelare i Modo blir skadade. Även om Wennerberg, Öberg och Öberg inte är juniorer nu så är var dom det för ett par år sedan, och de har nu slussats in i laget. Jocke Lindström är fortfarande junior och han finns med i laget.
Så visst fungerar Hockeygymnasiet som det ska. Samma sak gäller för Timrås juniorer förstår jag?
"Övriga 23 föreningar har fått klartecken för spel i allsvenskan nästa säsong, 17 av dessa har dock fått dispens från kravet på eget positivt kapital."
Är det nån som vet vilka 6 klubbar som är OK och vilka som spelar på dispens.
Har en motivlackad "Red Eagles" mask med lagets alla (01-02) alla autografer på inkl. Boo Ahl´s autograf. Nu är denna till salu till högstbjudande. Maila in ditt bud på: [email protected]
saxat från ab: Tingsryd tvingas ned till division 1 TINGSRYD. Ishockeyklubben Tingsryds AIF tvångsnedflyttas från allsvenskan södra till division 1. Detta efter att klubben inte godkänts av den allsvenska nämnden. Tidigare i år avslöjades att klubben betalat ut svarta löner till spelare för miljonbelopp. Skattebrottet ska ha pågått i flera års tid och utredning pågår. Övriga 23 föreningar har fått klartecken för spel i allsvenskan nästa säsong, 17 av dessa har dock fått dispens från kravet på eget positivt kapital.