Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Barbapappa:Kan du visa nått inlägg från någon Leksing som har sagt att vi var klara för ES någongång under sesongen ??
Själv så har jag sagt att vi blir som bäst 3-4 i KS , sen att det finns folk som hoppas på att vi skulle klara av det i år är en helt annan sak .
K70:
Vad Arlbrandt tänker göra blir spännande att se. Han är kanske den spelare i AS som jag helst hade velat se i mitt eget i år.
Som jag förstått det är det någon fnurr på tråden mellan honom och RBK, så han kan vara extratänd idag. Vi får hoppas på lite till, dvs övertänd.
I väntan på att domaren släpper pucken förväntas vi fördjupa oss i ett Ismaskinstest från säsongen 2000/2001. Detta är taget från RFN's sketaroliga, men sorgligt nedlagda sida.
Lägg framför allt märke till vilken förening som vann testet.
Vi börjar med att konstatera att Tjärnqvist missar både matchena mot VIK och AIK, eftersom han blir avstängd efter den riksbekanta tacklingen på Antti-Jussi.
Jag håller helt med om de allsvenska överdrifterna. I och för sig läser jag mycket av SvD och DN-sporten och där är de inte entusiastiska i onödan över Stockholmsfotbollen. Kvällstidningarna är mer hejaklackar och eftersom det finns fyra Stockholmslag att heja på blir det mycket sånt.
Sen kan Aftonbladetvinklingarna bero på att Tomas Ros proportionellt sett är mer intresserad av klubbdirektörer än spelet ishockey. Laul och hans fotbollskompisar är i jämförelse mer intresserade av spelet och spelare.