aiastellan: Jo visst har de rätt. Men antagligen så spottar de o fnyser lika mycket åt oss som vi gör mot dem. Jag skrev inte att Ljungby eller Hämmes skulle locka mer. Jag skrev att de antagligen skulle locka lika mycket. Om du läser inlägget igen så är poängen den att jag inte förstår vad som gör Växjö så himla speciellt. Kanske därför som inlägget får sådan negativ klang. Hade jag oxå varit överlycklig över att få möta Växjö så hade inlägget antagligen inte fått en sådan negativ klang som ni får det till.
Jag kommer självklart att följa med om jag kan, men som det ser ut så går det inte.
Mygel: Så du tycker inte de har RÄTT ATT SE en publik som värnar om sin läktarkultur visa hur det ska gå till, är det fel ? Så du tror att Troja skulle locka mer ? Jo dom har ju Ängelholmspubliken ju aldrig sett... OCH vad är det för skillnad mellan Halmstad och Växjö i ditt resonemang ??? 6 mil killar !!! hoppa på bussen vi är snart framme !!! Men som du säger Troja och Växjö inspirerar ju mer...oooschuu.
qp: Hmm, jag måste lära mig skriva bättre. Två inlägg på kort tid som totalt missuppfattas :) Poängen i det meddelandet är att vi nästa säsong inte kan ha kvar en tränare som inte har någon respekt eller förtroende för laget. Om laget har tvingat fram Waltin att ändra sig så har han ju till stor del tappat sin ledarstatus och vad är det då för poäng för honom att stanna kvar som huvudtränare?
aiastellan: Ni har säkert inte för avsikt att göra samma sak. Men jag gissar att det är en hel del som hoppas på att få göra om samma sak. Det jag skrev är ingen kritik riktat mot er överhuvudtaget. Tycker det är skitbra initiativ. Var ju själv med och föreslog idén innan, kanske med Superallsvenskan i tankarna vid det tillfället dock :) Jag tror definitivt att ni kommer att få många med och det hoppas jag verkligen. Men samtidigt så tror jag att ni hade kunnat dra med lika många till Ljungby eller Halmstad i en sådan här kampanj. Poängen är den att jag personligen inte ser Växjö som någon speciell motståndare. Jag njuter mer av att spöa gamla Troja än att köra över en nykomling som Växjö, som mer eller mindre ser ut som en klubb som för första gången är på grönbete.
Mygel: Snacka om och måla fan på väggen;), antingen så gör vi oss av med Pelle eller Waltin. Tycker vi får vänta och se vad systembytet för med sig, det kanske blir skitbra resultat av de hele! Det är väl stort och erkänna att man var ute och cyklade, betr torpedsystemet och RBK och försöker göra bot o bättring gnm att ändra till ngt ev bättre. Det hade väl varit totalkatastrof om Waltin envist fortsatt med sin filosofi och kört ner allt till säsongsslut, varpå de bästa spelarna tackar för sig och sticker. Då stod vi på ruta 1 (div 1) eller har jag missat nåt, Mygel?
Mygel: Jo det är ju så. MEN Mygel du ska väl tyvärr inte med. Tror du verkligen att allt handlar om att göra samma sak ??? Gillar man hockey och att stötta RBK tror jag folk kan locka folk. SÅ positiva reaktioner som vi fått av denna resa har jag ALDRIG skådat. DU vet nog att jag hållt på ett tag...Tro mig Mygel när jag skriver detta:- VI alla behöver lite nytt och roligt att se fram emot. Så tänk "lite" mer positivt. Kom nu INTE med att du är realist. Vi är redan 22 anmälda och spelar RBK bra idag tror jag på mer. Har pratat med ett 15 tal "gamlingar" och de älskar idén. Sjunga sönder Växjö Ishall en gång för alla ser jag bara som inspirerande...Vad är roligare i denna serie min bästa Mygel ?
Kanske skulle nämna nu när jag har sett resultatet av den nya tidningen att det är välvärda 20 kr för blaskan. Riktigt bra tidning. I veckans nummer finns bland annat artiklar om Rögle, special del om Superallsvenskan, NHL, Elitserien etc etc. Kortsagt en mkt bra hockeytidning som kommer att finnas tillhands varje vecka.
J-vligt kul att ni har fixat detta. All heder åt AIA o de som lägger ner tid o pengar på vår supporterförening.
Men ha inte för höga förhoppningar på att det ska bli samma rusch som när Växjö åkte till oss. Det är fortfarande så att "vanliga" Rögle supportrar (inklusive mig själv) inte ser något speciellt i att möta Växjö (jag har fortfarande inte fattat vad all denna hausse kring Växjö matcherna handlar om). Växjös supportrar åkte ju faktiskt hit för att få möta gamla anrika och "klassiska" Rögle, vilket vi inte direkt kan säga om Växjö. Så visst kommer vi säkert att kunna samla minst en buss med oss hardcore fans, men att nå ut till hela bredden av Röglefans, såsom Växjö gjorde med sina fans, tror jag blir svårt tyvärr.
Men innan var de någon här som skrev att Växjö var ett poplag(eller va de heter) o gjorde sånna "invasioner" och att Rögle redan visste hur det var o komma till andra ishallar. De är vad ja minns av det. MEN!...Nu ska röglesupporters göra nått sånt som endel här skrev var "fånigt".
Det ja har skrivit bygger på vad ja kan komma ihåg så det är inte säkert att de stämmer till punkt och pricka men.... Ja är iaf inte imot de som AIA anordnar 30/1=)
Precis som många andra så ser jag fram mot att få se vad detta lag kan åstdakomma i mer traditionella formationer. Blir det fisk eller fågel. kanske spelarna ändå fortsätter att underprestera. Lite av svaret får man ikväll skulle jag tro.
Men nåt som fick mig att tänka idag var när jag läste Kvällsposten idag. I Pelles kommentarer så verkar det nästan som om det är spelarna som har tagit kommandot i laget numera. Att de inte velat ha Waltins spelsystem och att man därför har ändrat det. En sådan sak låter inte bra. Visst är det bra att man ändrar system men frågan är vem som skall ta det beslutet? Är det inte tränaren som är den som till slut bestämmer hur man ska spela? Det är han som är den stora ledaren i laget som ALLA ska lyssna på. Har Waltin i och med detta förlorat en del av sin respekt inom laget? Jag tror inte ens en mysfarbror som Melin skulle rucka på sina principer vad gäller laget. Vad får detta för konsekvenser inför nästa säsong om Waltin inte längre är högsta hönset? Då behöver vi kanske inte ha någon huvudtränare överhuvudtaget utan spelarna själva kan bestämma hur man spelar och vilka som spelar, lite som korpidrott. Om det är så att Waltin har tappat greppet lite nu och inte självmant har valt att ändra systemet så hoppas jag att han själv inser det ohållbara att vara kvar nästa säsong. Man kan inte vara tränare i ett lag där ens röst kommer i andra hand. Tränaren ska vara högst och det är hans röst som är lag för spelarna. Sen kan man ju självklart inom laget och med tränaren diskutera hur saker och ting skall utföras, men det är alltid huvudtränaren som har sista ordet. Om det inte längre är så i Rögle så skulle jag gissa på att Waltin inte längre står i Rögles bås nästa säsong och då är vi tillbaka på ruta 1 igen och måste återigen hitta ny tränare, nytt lag, ny filosofi etc etc. Ett sådant scenario tror jag skadar klubben mer än det gynnar oss om man ser till att vi försöker avancera upp till ES.
Mygel: Fel fel fel omyndiga mellan 15-18 intyg men under enbart med vuxet sällskap. Sen har vi kanske varit släpphänta eller flexibla vilket du vill med dom mellan 15 och 18
Patrik: Är det inte så att det räcker med skriftlig tillåtelse från vårdnadshavaren för att ungdomar under 15 år ska kunna åka med. Så formulerades det innan hade jag för mig.
Yngligen: Om inte du åker tillsammans med en myndig som tar ansvaret för dig så finns det ingen åldersgräns. Anledningen är att vi kan inte ta på oss det ansvaret för dom som är yngre än 15.
aiastellan: jäkligt fint jobb ni gjort grabbar! en toppengrej vore att sätta upp någon typ av affisher i ishallen och ev. Ängelholm/Helsingborg. Och skriva att det inte bara gäller AIA:s medlemmar utan ALLA, Röglefans. Tyvärr kan jag inte komma själv då jag ska flytta norrut... Men all lycka till!
Har haft en trist dag så här kommer en liten uppladdning inför kvällens drabbning...i Rap form:
This is a new year but we're still stuck with the Fakers. Shit we're better then this we're movers and shakers.
You think you have us beat tonight, you fool! We just tossed out the new and put in some Old School.
You try to get recognition by using an NHL has-been. Podein is as positive to you, as Michael Jackson is to a preteen.
The shit you keep pullin' makes all of us pissed. We're not what you called us, it's something you missed. We're better and louder, so don't get you nuts in a twist. Our style is just like you're sex life...all in the wrist.
You not the lakers you're still all fake. Beating you tonight will be like icing on the cake. So what will you do, when your hopes we break? Nothing is the answer now that the Volcano is awake!
WORD LIFE!
Var snälla och ta detta som ett skämt och som lite retsamt trashtalk(med så mycket glimt i ögat att man blir blind) inför en prestige matchsom denna ikväll...
Nu är det dags...efter långa veckors väntan kommer Lakers på besök ikväll. Dom ska överröstas!!! Undrar hur det går för Tom på backpositionen..... Resultat: RBK-Lakers 5-1 Första målskytt: Karmhag(ett tungt backskott upp i nättaket) Publik:2145 personer.
Det har väl inte direkt med kvällens match att göra, men det har stötts och blötts i säsonger nu. Tiden börjar rinna ut och det verkar som om kalsonger börjar fyllas med brun gegga lite runtom.
Från Skellefteåhållet hörs idag kommentarer om att man borde utöka elitserien till 14 lag och sedan stänga den! Vafalls! Känner norrlänningarna att det är nu eller aldrig? Kommer ekonomin och därmed elitlicensen att gå åt helvete om man inte för egen maskin tar sig upp i vår? Jag tror och hoppas inte det. Skellefteå är, trots att de åsamkat Rögle viss nesa i modern tid, ett "klassiskt" lag med hyggligt bra förankring och respekt runtom. Umeå av förklarliga skäl undantaget.
Nä, då känns Hammarbys fiskande efter sympati och gratisbiljett desto mer beklämmande. Det ryktas att Anschutz-miljonerna ganska snart kommer att ta slut och inga nya på väg in. Det skulle innebära trolig konkurs om man inte går upp i vår. Vad talar för att Hammarby för egen maskin skulle kunna knipa en plats till elitserien? Ja inte fan vet jag, allt är ju möjligt i idrottens värld. Men då väljer man att gå ut och säga att man "hör hemma" i elitserien, att AIK är ointressant och att Stockholm minsann behöver två elitserielag i hockey. Jösses då! Men håll i er, för detta är bara början. Tjuv- och rackarspelet, sympatifiskeriet och "tyck synd om oss"-mentaliteten har bara börjat. Det här kommer att eskalera fram till den 30 april, då den slutliga domen faller över syndarna.
I ett sådant läge som det kommer att bli, känns det j ä v l i g t skönt att vara Röglesupporter. För om jag har förstått det hela rätt, kan denna säsongen sluta i ett sportsligt praktfiasko och vi är ändå "hemma" vad gäller elitlicensen. Detta tack vare ekonomiskt kompetenta människor vid rodret för Rögleskutan. Tänk på det framöver...
Hoppas att många (röststarka) personer följer med på resan upp till Växjö den 30/1. Det lär behövas om vi ska överrösta diskohögtalaren som kommer att riktas ned i klacken.
Om vi inte blir så många, tar jag med stege och avbitartång, så att vi kan klättra upp och kapa sladden!
Lite obekräftat skvaller... Lakers har redan några nyckelspelare borta av olika anledningar. Nu verkar det som om influensan också slagit till och att de t.o.m. får svårt att få ihop tre ordinarie femmor. Det är kanske inte bara dom grönvita som kommer att köra med galler ikväll?
Belix: Det är kul med optimister. Dom klarar vardagen lättare på något märkligt sätt. Fast jag befarar att verkligheten kan bli en smula annorlunda. Något jag helst inte utvecklar vidare, nu när Stellan verkar vara i högform.
Hofnar: Nu känner man sig allt mer redo för årets första seriematch. Pirret i magen och anspänningen kryper sig allt mer på. Nu har man stora förhoppningar inför våren. En önskan är inte bara en seger i kväll utan en övertygande sådan med trygghet i laget som vi saknat under hösten. Vi har ju sett glimtvis av vad dom kan antagligen har dom inte tänkt så mycket då utan bara spelat på. Så jag hoppas dom kopplar av och spelar ut i kväll då kan det bli precis så kul som man hoppas på. Växjö lakers kommer ner med minst en buss pluss lite bilar så dom blir ca 100 i sin klack. Det ska vi kunna överglänsa om det nu blir folk i hallen. Så kom igen och ta er till hallen med skidor pulka, hästsläde eller apostlahästarna vad som det nu behövs för att infinna sig där.
Joinzzon: Deet är ingen eventuell fjärdekedja. Fjärdekedjan är ett faktum. Hoppas bara att det blir mycket spel fem mot fem, så att man får se dom lite.
HasseT: Gott Hasse och du lär inte vara den siste ! Härligt att ha lite att se fram emot med Rögle BK. Klart roligaste bortamatchen.Perfekt,lön,fre,lagom lång, hemma bra tid och sången och glädjen för RBK kommer att höras och visas... Spela gura på bussen och dricka bira. Otto har BINGO. Sommartema med shorts och sånt(för de som vill) Kan det bli bättre ?
Idag har det tydligen stått om Superallsvenskan i Aftonbladet och vilka lag som tros ha en chans att gå upp i Elitserien. Lite läsning om Rögle också...
Lite kuriosa bara: Malmö förlorade idag mot Brynäs!
Nu tycker jag att vi lägger hösten bakom oss och ser fram emot en spännande vår! Alla möjliga o omöjliga personer har analyserat fram o tillbaka om vad som gått snett under hösten och nu när vi har sett åtgärder från klubbens sida i form av ändrat spelsystem kan vi bara se framåt och ge allt stöd vi kan!
Jag tror att denna våren har stora chanser till att bli väldigt lyckad med växjömatchen borta som en extra höjdpunkt, skulle inte förvåna mig om vi tar oss till kvalserien men i första hand play off.
När pucken släpps imorgon börjar vi om på en ny kula och ger järnet, så ska ni se att denna säsongen blir lyckad trots allt.
Jag skrev inte att Ljungby eller Hämmes skulle locka mer. Jag skrev att de antagligen skulle locka lika mycket. Om du läser inlägget igen så är poängen den att jag inte förstår vad som gör Växjö så himla speciellt. Kanske därför som inlägget får sådan negativ klang. Hade jag oxå varit överlycklig över att få möta Växjö så hade inlägget antagligen inte fått en sådan negativ klang som ni får det till.
Jag kommer självklart att följa med om jag kan, men som det ser ut så går det inte.