Klarar man känslomässigt inte av att en domare är kass, utan måste gång efter annan kasta in skit på isen, så kanske man borde överväga att undvika hockeymatcher "live"? I synnerhet i samband med överdrivet intag av eldvatten.
Jag menade givetvis rent generellt, samt när man tycker att domaren är kass. Det är ju den första försvarsmekanism som sätter in när ens lag förlorar. "Domaren var ju för jävla usel" brukar man alltid höra från någon supporter (sig själv) till det lag som fått däng, på väg ut från ishallen. Men det är bara att konstatera att även domare är kass ibland, men vi har väl de domare vi förtjänar antar jag?
Jonas då tycker du att alla tränare borde byta jobb. Du har väl inte glömt Gunnars bråk med en domare ifjol. Flygis? mm.. Ska dom byta jobb då?.
Både du och jag vet att en domare kan avgöra en match. Visst, domare kan givetvis oxå göra fel. Men gör han så många fel att det kanske avgör en match så har det gått för långt.
Jo antagligen hade Rbk förlorat ändå. Men tycker iaf att den svenska domar standaren är väldigt låg. Jag menar, Ulrik Lind är i Elitserien och fjantar sig. Det säger väl en hel del.!
I synnerhet i samband med överdrivet intag av eldvatten.