Jonas: Jag har tidigare tyckt att Boorken haft sunda åsikter, men han sjunker mer och mer i min aktning. Att han nu försöker på alla sätt att få vår klubb och våra spelare och ledare ur balans inför matcherna mot Hammarby är så dåligt så man knappast tror sina öron. Att han sedan kan anklaga en av sveriges bästa domare för att inte vara opartisk är ren skandal och det är ju förväl att han inte sitter i förbundet. Nä, låt honom uppleva vad en "proffsig" tränare och proffsiga spelare, ledare samt publik kan åstadkomma. lasse
Ibland tycker jag Leif Boork är en jävligt sorglig individ.
Först står han och har åsikter, starka åsikter, om att Melin ska bort från Rögles bås på grund av den uppkomna "jävsituationen". Det finns inte en chans i helvetet att ha honom kvar, nä nä!
Sen står han och kritiserar Rådbjer, för att han lämnat ett tips i tv om vilket lag han tippade vinna sm-guld. Kritik som redan älts en gång i hans veckokrönika i Expressen.
När huggorms-ätaren och Scheikevännen Leif Boork, i egenskap av företrädare för Hammarby som Rögle ska möta i kvalserien, spyr galla över hur Melin och Rögle hanterar situationen, exakt hur jävla o-jävig är han då?
vill gratulera u-16 elit som vann sinn serie efter att fröluna och linköping spelat 8-8=) tror att u-16 tar hem SM också... de är heta för tillfället men lycka till till helgen!
Odium: Undrar också var man hittar det. När man trycker på "topplister" och statistik komemr endast för det laget man äär inne på fram. Förut kunde man se om man var inne på "info" vilka trådar som var "hetast just nu" och i vilka gästböcker det skrivits mest i den senaste veckan. m m.. Mycket intressant läsning. Ser ut som om de har tagit bort det, tyvärr. trevlig söndagskväll..
OE: LHC måste man ta med fart och rörelse. Blir det stillastående spel är dom inte lätta att tas med. Brynäs och Rögle har här en liten fördel tror jag. Dom blir dock att räkna med, helt klart. Annars tycker jag nog att SSK är det stora flopplaget i år. På papperet en mkt bättre trupp än LHC. Massmedia hjälpte nog till ganska mycket för att blåsa upp LHC inför ES. Tror nog att dom själva insåg att det inte bara var att glida in på en räkmacka och fixa slutspel, även om detta var ambitionen.
Orkar inte sätta mig in i denna debatt. Men vill ändå poängtera: BÅDE Rögle och Brynäs tillhör klassikerna i Hockeysverige. Det finns ingen anledning att supportrar från dessa båda lag ska börja slänga käft här på internet.
Vi kan väl diskutera konstruktivt istället: T ex. Hur ska vi få ner Linköping??? Det kanske största flopplaget i historien;)
Belix: Du blandar ihop äpplen och päron så det står härliga till. Jag tyckte liksom att det var mest praktiskt att svara på ett inlägg i Rögles GB geom att skriva svaret i samma gästbok.
Att det finns mkt hockeykultur i Gävle är väl alla överens om. Jag använde uttrycket enbart för att visa att laget inte har några identitetsproblem, inget annat. Var du fått snacket om "inbördes beundran" ifrån, vet jag inte. Den hjälp du talar om, är inte ngt vi bett om, utan ett initiativ från Leksands sida. Trodde det framgått efter ett otal inlägg i frågan. Alla sätt som bidrar till att höja nivån på läktarkulturen är bra, enligt min mening.
Som du säger, Gävlepubliken är bortskämd och svårflirtad. Vi är ju vana med framgång Detta sitter i sedan guldåren (före din tid?), tyvärr.... Tror dock inte att det blir några problem med supporten i KS, med eller utan masarnas stöd.
Trogen: Tja jag vet inte möta spelare som redan plockat fram golfklubborna badankan och andra sommartillbehör, är inte säkert att dom är specielt inspirerade. Det är ju alvar i kvalssvenskan och Tranås och Troja är ju fortfarande i spel dom ska ju slåss för sin existens i allsvenskan.
... hmm för ett tag sedan så hittade jag en sida här på hockeysnack där man kunde se hur många inlägg varje lag hade och vilken "tråd" som vad populärast... vart hittar man denna sida?
Trogen: joh, jag har också hört det att de har ett av sveriges sämsta(låter minst) publikstöd... i förhållande till hur många personer där är i deras ishall varje match...
Belix: Måste säga att publiken är helt kass i gavlerinken, var där och kollade Bif-Rögle för många år sen, förmodligen den bästa 0-0 matchen jag någonsin sätt, men på läktarna var det begravningstämmning.
Huge: Hela denna tråden är ju bara som rubriken. Du skriver i Rögles gästbok om hur mycket hockeykultur det finns i Gävle jag tycker det låter som det vore vaggan för inbördes beundran för elitserielagen. Kultur för ett lag är knappast i mina ögon att behöva hjälp av sina rivaler för att få ihop stämning på matcherna. Är publiken i Gävle så tråkiga, bortskämda eller lata att ni behöver hjälp för att höras kanske den inte förtjänar att ha ett lag i högsta serien? Men för all del fortsätt denna debatten i leksands eller er egen gästbok ta gärna med dig rubriken.
oscarD: Jag lägger ner nu, dags att sova. Vidarebefordra gärna din uppmaning till mina meddebattörer också. Lite ofint att bara uppmana den ena parten i en dialog att lägga ned. Är orsaken möjligtvis att du inte delar MINA åsikter men däremot delar mina "motståndares"? ;-)
radical: Att det gått trögt sedan guldet -99 beror nog inte på några identitetsproblem utan snarare på en mix av medioker ekonomi, skador och i år även tränarproblem. Visst är vi kanske lite vilse för tillfället men den grundläggande identiteten tror jag nog sitter kvar hos spelare och ledning. Det gäller att ta fram den nu till Ks bara....
Fakir Lavec: Där ser man, till syvende och sist är vi ju ganska överens ändå om att det självklart känns olustigt att riskera degradering. Nu tror jag vi fixar nytt kontrakt, varför inte tillsammans med er, inte mig emot..... Med lite Brynäshjälp (Melin) borde det gå vägen... ;-)
Huge: Jag tror inte mina inlägg är skojigare än dina, men vet du? Jag tror inte vi kommer någon vart med detta. Det ska bli skoj på Gavlerinken även om jag har förståelse för att ni tycker det känns jäkligt jobbigt. Vi hoppas på en god stämmning, kul match och må bästa lag vinna. Mer kan vi inte göra Innerst inne tycker jag ju att det bästa vore om båda lagen låg i samma serie så jag fick se mitt RBK i Gävle ett antal ggr/säsong. Där hade du mitt tips fr hjärtat. Lycka till i KS!
Att du hela tiden håller på att rabbla gammal fakta från Hedenhöstid för att få mig att förstå vilken unik och säregen föreningen ni är är ett tydligt tecken. Gamla meriter drar man alltid fram när det krisar.
Sen är det väl inte någon större hemlighet att många säger att Brynäs de senaste åren tappat sin själ och famlar efter riktlinjer att arbeta mot?
Helst utan Leksingar om jag får bestämma :) Sen tror också jag att KS kommer att bli högintressant. Att det kommer bli en ändå lång pina för er som etablerad ES klubb kan jag mycket väl förstå.
Ni har allt att förlora medan vi från SA + PO har allt att vinna. Med ett vettigare seriesystem skulle det kanske inte behövt vara så ödesmättat som det är nu. Att ramla ner är ju rena mardrömmen då Hockeyligan + SIF (ni har er lite själv att skylla :) skapat ett mammutsystem som definitivt inte är enkelt att ta sig upp i.
Själv tror jag att ni kommer klara er men när det nu i vissa kretsar finns ideer om att stänga elitserien hoppas en liten del av mig att ni ramlar ner så dessa planer skrinläggs.
Fakir Lavec: Desperat vet jag inte om jag kan kalla det. Däremot är det lite tröttsamt att mina inlägg besvaras med nya påståenden hela tiden.
Du kan ju börja med att förklara vad som är felaktigt i mitt senaste inlägg. Ok, Brynäs popularitet i landet kanske har avtagit, främst hos de yngre, som inte har ngn anknytning till 60- och 70-talets guldår. Hos de äldre däremot, hänger nog populariteten kvar, det tror jag nog de flesta håller med om.
radical: Kan du förklara vad du menar med att Brynäs skulle ha problem med identiteten?
Att Tommy Sandlin under 60-talet ledde Brynäs och lade grunden till den moderna svenska hockeyn är väl allmänt vedertaget bland hockeykännare. T.o.m ett inbitet Röglefan borde väl kunna hålla med om detta.... Drösen med SM-guld och populariteten, som sitter i sedan guldåldern, är ju bara fakta. Mot bakgrund av ovanstående har jag svårt att förstå snacket om identitetsproblem.
Huge: Nä nu är det dags för Huge att gå och lägga sig! Vet du inte vad du själv sitter och skriver? "...bildat skola för den moderna hockeyn i Sverige samt är det överlägset populäraste laget..." Storhetsvansinne! Släng ut drösen med SM-guld på isen när ni ska spela KS så kanske nån snubblar på dem, mer än så hjälper inte dom nu!
Är kluven, en kul grej, javisst. Men att dom håller på Leksand och ska heja fram Brynäs, det låter ju lite fel. Det är bättre om den delen av publiken är mer hängivna Brynäs isåfall... Det som dom vill göra är att ge något tillbaks för det stöd de fick av Brynäs supporterklubb. Men då tycker jag att det kanske är trovärdigast om det sker i någon annan form.
Nu tycker jag att det kastas för mycket skit, varför inte koncentrera oss på en högintressant KS, även om den i våra ögon känns som en enda otroligt lång pina(än så länge iallafall)?
Välkomna till Gavlerinken(med eller utan leksingar)
Hörde ett rykte om att det var ni i Gävle som uppfann ishockeyn och nu när jag får alla dessa meriter och historiska arv presenterade måste det ju vara sant.
Förlåt så hemskt mycket över att jag inte visste exakt hur det låg till. Sen om det är Leksands eller Brynäs initativ spelar ingen större roll, det är lika B vilket som.
Men vad tycker ni själva om att Leksands supportrar kanske ska komma och stödja er? Är det en käck/kass idé eller är ni allmänt likgiltiga.
radical: Vad är det som är så svårt att förstå, som Huge nu skrev, det är INTE Brynäs som bett leksands supportrar om hjälp, det är leksands supportrar som kläckt förslaget att hjälpa Brynäs.
Vad får oss att tro? Ja, det du. Vi tror väl ingenting innan vi ser det.
Men du får väl kolla upp fakta, så ser du kanske hur allt ligger till, på denna gästbok verkar folk skriva saker om detta som inte stämmer alls med verkligheten, så inte så konstigt att du har fått en lite skev bild.
Läs länktipset så får du reda på allt som alla vet om det som så många verkar bli upprörda över.
"Vad är det som får er att tro att era största rivalers supportrar skulle komma och stödja er i en kvalserie?"
Varför inte fråga Leksands supporterklubb, som själva tagit initiativet till att ev komma till Gavlerinken under en eller flera matcher för att stötta Brynäs.
"För mig låter det mer som om Brynäs famlar efter en identitet."
Den var ju riktigt rolig.. Självklart famlar vi: En klubb som har en drös med SM-guld, bildat skola för den moderna hockeyn i Sverige samt är det överlägset populäraste laget (jämte Leksand) i landet har förstås svårt med identiteten.
Fakir Lavec: Återigen, det kallas hockeykultur.....
Att Gävleborna engagerar sig i Brynäs är väl inte konstigare än att Ängelholmsborna engagerar sig i Rögle. Detta tycks dock för dig vara ett mysterium.
"Tänk vad konstiga Gävleborna och alla Brynäsfans i landet verkar vara, bli nedstämda om laget åker ur ES?"
Vad är det som får er att tro att era största rivalers supportrar skulle komma och stödja er i en kvalserie? För det första spelar dom SM-slutspel nu; skulle dom gå vidare så struntar dom nog fullständigt i er alt. åker dom ut tror så jag inte att dom helt plötsligt börjar "Heja på Brynäs" som plåster på såren.
Hela konceptet är enbart förvirrande och absurt. För mig låter det mer som om Brynäs famlar efter en identitet.
Huge: Snacka inte om att ta sig själva på stort allvar när hela Gävle verkar utplånas och gå under om Brynäs skulle misslyckas enligt politiker, brynäsare och lokalpress. GD:s ledare, upprop i tidningen osv....