Jonas: Det är nog lika bra det... Det är väl inte för inte staden ett tag kallades "Dimköping" efter fiaskot mot HV och sedan då kylsystemet pajade... gissa vem som var sjätte personen i kön då de stängde portarna in till B-hallen... ...och folk undrar varför vi vill ha ny arena? ;)
Patrik: J*vla mög! Och om AIK går vidare till playoff två, kan ju den definitiva lottningen dröja hur länge som helst (17 mars var det väl sagt). Bäst att boka in sina dagsaktiviteter den 19:e någonstans mitt emellan Ängelholm och Globen då, så man snabbt kan sticka i vilket väderstreck som helst ;-)
ledansk: Nej, det är inte alls klart. Möjligtvis inleder RBK mot Hammarby borta, men detta är inte heller säkert, beroende på att AIK ev. kan ta sig vidare och då måste koordinera sina hemmamatcher med Hammarby
Ärligt talat alla hockey vänner i Sverige, finns väl ingen som tar han på allvar, jag gör det inte. Har alltid varit en pajas. Kommer i håg en match som Rögle spelade mot Frölunda säsongen 93/94 i elitserien. Stod 3-4 till sista minuten började, då slog Srsen en passning som tog på domaren, så Jörgen Jönsson fick en målchans som han satte till 4-4, vad händer tror ni, jo pajasen skulle givetvis in på isen och tala domaren tilrätta. Som sagt man kan inte ta han på allvar.
bobbe: Du kanske ska tipsa honom om att ta med bägge uppsättningnarna, för säkerhets skull. Samma säsong åkte vi upp till Stångebro och fick vänta i några timmar innan ni flyttade matchen till träningshallen. Isen ville visst inte frysa till riktigt. Skrattretande, sa Bull!
chipsalgen: Vad långsint du är ;-) Det är ju rätt så många år sedan det där. Fast vi har ju ingen större erfarenhet av att plocka spelare från MIF. Kanske vill vi inte heller få någon erfarenhet av det?
Ta inte bort introt ,tillhör en hockeymatch. Är någon visst med, man för ståpäls när det kommer i gång precis innan dom gröna eleganterna kör in på isen. Skall vara kvar.
Mygel: Det har han inte gjort och tacka fan för det, gnälligare jävel får man leta efter. Honom hade jag (och många andra) inte mycket över för. Han spelade i Malmö under juniortiden dit han kom från Kristianstad. Hans pappa tränade Kristianstads A-pojkar och tillsammans så gnällde de mer på domaren en match än ett normalt lag gör under en säsong. Så fort man rörde honom tittade han på domaren med uppfodrande blick och skrek på göingeskånska: "Dumarn!!!".
Men, visst han har säkert slutat med det vid det här laget, men bespara iaf gärna mig ifrån att se honom i Ä-holm.
Inte för att att va gnällig men är det inte tid för att lägga ner "Tifot" med smällare och eld när spelarna kommer in på isen? Känns lite B. Bra ljud&musik + backup från publiken är fullt tillräckligt.
Ebbe: Henrik Malmström får inget nytt kontrakt av MIF. Har läst någonstans att han har spelat i Rögle under juniortiden. Detta är säkerligen en spelare som skulle kunna får en nytändning á la Arlbrandt om han kom till Rögle.
Odium: TIFO är för att underhålla publiken. Ramsorna och sångerna är för att bära fram laget. AIA satsar först o och främst på det sistnämnda. Sen har det blivit en stark tradition i ishallen att vi enbart använder oss av händer och röster för att höja stämmningen. En tradition som idag gör att Ängelholms ishall har en rätt unik supporter skara. Jag anser att vi ska försöka behålla denna unikhet och inte slänga in alltför mycket artificiellt.
Swajn: Jag håller med dig också, det är effektfullt och snyggt, om det är lite fler typ minst 20 facklor.... ser dock inte bra ut om det är färre... sen ska man förståss lägga energin på rösten...
chipsalgen: Håller med! Sen är det rykten om att Mif är och drar i Jacke också. De ska ju försöka få över storebrorsan Daniel från Bif. Kan inte RBK ta över Daniel istället? ;-)
Zeke65: Helt klart! Man kan väl räkna med att Pelle, Togge och Hansson stannar. Starck är också mkt viktig, men jag tycker det är kosntigt att inget elitserielag fått upp ögonon för honom. Men det viktigaste är väl att behålla den största delen av laget. Lagkänsla och lagmoral kan man komma långt på.
Swajn: bespara oss gärna detta lidande. Isfacklor och annat tifo tjaffs ska vi inte ha.....Jag tror spelarna hellre uppskattar ett satans tryck med sång än lite fyrverkerier......Tifo hör hemma på fotboll, låt det stanna där!
Jonas: Det kan nog vara ett problem. Vet du hur många kontrakt som går ut efter den här säsongen? Tror nog att Waltin kan hålla kvar många, samt att det verkar vara väldigt god stämning i laget.
Sen får man ju alltid räkna med att en del spelare lämnar. Men kan man bibehålla stommen och inte bli helt brandskattade så ser det nog bra ut ändå.
Hade varit ganska kul om alla på ståplats hade haft isfacklor första hemmamatchen i Kvalserien. Isfacklorna kostar ca: en 10st och kan köpas i dem flesta affärer. Hade varit jävlit coolt.
RögleKrokodilen: Ja varför envisas? Men Rögle då. Är det inte bättre med Ängelholms Hockey Clubb i så fall. Det hade ju varit mycket fräckare och tuffare. Nu är jag ironisk. Aldrig någonsin ska Rögle BK byta namn. Må tusen småjävlar urinera i all evighet på den person som driver igenom det förslaget. Det finns fler anledningar att INTE byta, än det finns plats på hela internet. Punkt!
Jag tycker att Rögle har ett gyllene läge inför nästa säsong! Med ett så starkt tränarnamn och draget kring klubben borde de flesta spelarna vara ganska lätta att övertala för en fortsättning! Kan man sedan förstärka med en eller två toppspelare ser det onekligen mycket bra ut inför nästa säsong! Tycker för övrigt att Rögle behöver minst en säsong till i Allsvenskan innan man satsar på Elitserien, men vem vet vad som händer???
RögleKrokodilen: Tänk på alla människor som har tatuerat RBK på sina kroppar och på hur bra det låter att skandera "Aaaaar-Heååå-Seee" Usch nä, det låter alltför amerikaniserat. Fram för traditionen - länge leve bandyklubben!
chipsalgen: Ett stort problem Rögle står inför, är att man riskerar att tappa många av de bästa spelarna om vi INTE går upp. I tider då de allra bästa sticker över Atlanten fortare än fan så fort de får chansen och de inte fullt så duktiga väljer stålarna i någon alpliga, i kombination med ett allt tuffare ekonomiskt klimat för klubbarna, dammsugs de allsvenska klubbarna allt mer på sina bästa spelare. Alla ES-lagen har inte råd att köpa hem finnar som inte riktigt platsar i NHL. Åtminstone inte i början på säsongen, eftersom man bara kan utnyttja artistskatten i 6 månader.
Mygel: Kan hålla med om att det hela känns lite mer genomtänkt nu. Men så har man också facit i hand om hur det kan gå med allt för optimistiska satsningar. Var e Team Boro nu? Var hade MIF varit om inte Percy rapat upp miljon efter miljon.
Kärnan och nyckeln till framgångar för Rögle ligger i ett stabilt LAG baserat på egna talanger, hemvändande stjärnor samt kanske genomtänkta värvningar av några toppspelare.
Ska bli mkt intressant att se hur det hela utvecklar sig, stryelsen verkar iaf ha järnkoll.
chipsalgen: Där kan vi dock se en skillnad. När vi gick upp senast tog styrelsen en chansning o lånade ihop ett rejält kapital o köpte ihop ett lag för att ta steget upp frågan är vad som skulle hänt om vi inte hade gått upp det året, hemsk tanke). Nu står vi här o det börjar likna åren i slutet av 80-talet då vi tampades om en plats i ES ett antal gånger. Vi är i samma läge; det är ingen storsatsning vi har gjort utan Lööv o co har gjort ett otroligt jobb att hitta dessa pärlor som idag lirar i Rögle. Även om jag i hjärtat vill att Rögle ska spela i högsta divisionen så fort som möjligt så vill nog hjärnan att vi stannar ett år till i allsvenskan. Om vi går upp igen så vill jag inte ha det som senast då man mer eller mindre är stryklag för att sen åka ur med en budget som är alldeles för stor för allsvenskan. Jag vill att vi etablerar oss o då krävs det att ekonomin ligger på ett bra plus och att intresset för hockeyn e på topp igen i NV-skåne. Jag tror inte att ett år till i allsvenskan skulle förändra intresset speciellt mkt (om det blir som detta året så tror jag att intresset kommer att behållas). När det gäller det ekonomiska så måste man vara realistisk. Ängelholm med omnejd är inget stort ekonomiskt område precis (Helsingborg undantaget, men tyvärr verkar känslorna för HIF vara för stora där). Detta innebär att vi i första hand måste fortsätta för lita oss på junisarna, och jag tror nog att vi skulle klara det om vi bara kunde ge ungdomsverksamhten mer resurser (träningshall det ultimata). Grejen är att jag inte vet så många andra orter i Sverige som andas så mycket hockey än Ängelholm. Mer eller mindre varenda knatte i stan har någon gång lirat hockey. NV-skåne har en enorm bas för nya spelare. Om vi bara kunde behålla våra stjärntalanger och träna upp dem till stjärnor inom klubben så skulle vi kunna bli såsom MoDo var för några år sedan. En annan sak som är till fördel för Rögle är alla de spelare som tidigare har spelat i klubben eller till o med kommer ifrån den. Många gånger när man läser intervjuer med dessa spelare så finner man att bland deras bästa hockeyminnen så har det varit att spela i Rögle. Om Rögle skulle avancera och kunna uppvisa en seriös satsning att stanna kvar så tror jag att vi har stor möjlighet att locka hem några av våra tidigare spelare. Som jag sagt tidigare så skulle jag helst av allt se att klubben går upp i år, men samtidigt så skulle jag kunna överleva ännu en tid i allsvenskan. Jag redan mer än nöjd över det som har presterats denna säsong; gammal offensiv hockey á la Rögle och en vinnande hockey. VI ÄR PÅ VÄG!!!
Jonas: Håller med dig i mångt och mycket. Tror att en träningshall är kärnan i det här.
Rögles akilleshäl är som jag ser det är att det i Ängelholm finns lite för få, och framför allt för få stora företag. Men Helsingborg ligger ju nära och i hela regionen fins det många stora företag, så med en skicklig styrelse så är det inte alls en omöjlighet.
Men lite av Rögles adelsmärke är väl att ha ett lag med många egna spelare och det tror ja ä det de flesta här också vill se.
Givetvis blir jag också glad om de redan i år tar steget upp och tror nog styrelsen kan lösa det isåfall. Men det tål väl att funderas på
mn båstad: Men ligger det inte lite grann i att man hos SVT försöker lägga mer fokus på att presentera fakta och att man hos TV4 gärna vill tycka lite mer. Om man ska få ett stort förtroende gäller det att undvika att ta någons sida och jag känner själv att jag har större förtroende för SVT än TV4.
chipsalgen: Intressanta funderingar. Om man börjar med ungdomarna. Vad hände egentligen med ungdomssatsningen i kölvattnet av den missade elitserieplatsen med efterföljande stålbad? Vi blev av med riksgymnasiet och det sparades in på alla håll och kanter. Inte minst på ungdomssidan. Trots detta har vi haft ett J20-lag i den högsta serien hela tiden. Förvisso var det väl svallvågor (många goa sjötermer här) från tiden innan skuldsanering, men vi har ju idag även ett framgångsrikt U16-lag. Vad som i första hand behövs och som klubben jobbar febrilt med, är väl en träningshall så att fler kids kan träna mer och på vettigare tider. Hur lång tid det tar därefter, att vara i en position där man kan slussa in fler spelare till ett elitserielag har jag inte en aning om, men Rom byggdes inte på en dag. Hur många av de etablerade elitserielagen slussar idag in ett par eller fler spelare per säsong i A-truppen? Inte så många, skulle jag tro. Det snackas mycket om bröderna Lundkvist i Frölunda och hur de slussats genom juniorleden rätt in i Tre Kronor. Inte ett ord om hur VF köper in halvt färdigbakade talanger från när och fjärran. Men har man en stor börs så har man.
Vad gäller mogen tid för att ta steget upp, så är det få förunnat att klara det. En modell är Leksands, där en hel bygd lägger sina sista slantar på att komma tillbaka, ivrigt påhejade av en gullande presskår. En annan är Linköpingsmodellen. Ingen kultur och ingen ungdomsverksamhet, men en sa*ans massa företag som villigt slantar upp och en stad som skriker efter ett lag i landets högsta serie, i någon idrott. LHC drog för denna säsongen in 30 millar i sponsring. Rögle har inte någon av dessa förutsättningar, i full utsträckning. Det kan hända att det är "för tidigt" för Rögle att gå upp i år, men jag kommer då att göra vad jag kan för att vråla, klappa och sjunga för att detta laget ska göra det "omöjliga". Om vi ställs inför det lyxproblemet att vi ska spela i elitserien nästa år, skulle jag tro att det är något som styrelsen med förtjusning skulle kasta sig över för att försöka lösa. Fast det är kanske i dagsläget att gå händelserna lite väl långt i förväg... ;-)
chipsalgen: En sak jag gärna vill kommentera är att Frölund är det enda lag i Elitserien som hämtar "många av sina spelare från de egna leden". Det är alltså mycket svårt att lyckas med detta. Istället får man nog inrikta sig på att försöka få fram ett par vassa från egna leden varannat år och sedan krydda med värvningar.
Jag är obotlig optimist och vill att Rögle ska upp så fort som möjligt nu när intresset är på topp och ekonomin på grön kvist. Det gäller att smida medan järnet är varmt...
Detta är en sak som jag funderat en del på och som känns mer och mer aktuell. Min åsikt är att Rögles vara eller icke vara som elitserieklubb är strakt beroende av ungdomsverksamheten och att den skulle behöva ett par år till innan den kan leverera ett par spelare per säsong som kan bli elitseriespelare.
Självklart vill jag att Rögle ska ta steget upp (gärna denna säsong) men det hade känts som en lyckovinst om så sker i år. Målet måste ju vara att långsiktigt etablera Rögle som en eliteserieklubb igen och hur mogen är klubben att redan i år ta steget upp?
Intresset för Rögle har ökat iom framgångarna denna säsong och med Waltin som ny tränare tror jag på nya framgångar och även ett fortsatt uppsving för juniorlagen. Om två-tre säsonger (med bibehållen stomme i laget) tror jag att Rögle kan vara en stabil elitserieklubb som hämtar många av sina spelare i de egna leden. Även om många av spelarna i truppen redan nu är från juniorleden är det är ju trots allt en viss skillnad mellan att producera spelare till Elitserien och Allsvenskan.
Är Rögle moget att ta klivet upp i år och hur skulle vi klara oss i Elitserien nästa år? Vilka resurser finns att förstärka truppen? Kommentarer och Synpunkter???
mn båstad: Det är därför att TV4 numera är en trist kanal som bara kör "enligt schablon". De är inte längre den fräscha uppstickaren som man var för 10 år sedan. Självbelåtenhet är aldrig bra när det gäller att hålla sig kvar på toppen, man måste ha hunger!
Mygel: Nej men allt e borttaget. Man ser inte längre vilket lag som har mest skrivna gästboksinlägg i veckan och hetaste tråden e med borttagen. Båda två tyckte jag var intressanta... god natt
OE: Jag hoppas verkligen det, Jag är övertygad över att detta inte har påverkat Melin negativt. Och jag är säker på att Melin kommer klara detta gallant.
Har ni tänkt på att det är alltid tv4 och inte svt som kommer med detta med Melin.
lej: Jag har fortfarande puls efter "Sportklubben". Det är ju fantastiskt hur idrottssverige får upp ögonen mer och mer för Rögle och dess tränare. S.k. experter och gästtyckare som kräver både det ena och det andra inför kvalserien, vad gäller Rögle. Uttalanden och tyckerier i frågor där endast ett fåtal människor vet hur det egentligen står till. Är "etablissemanget" så jävla stirra för att vi ska ta storsatsande LHC's eller institutionen Brynäs elitserieplats?
Det finns väl bara ett riktigt bra sätt att ge svar på tal, precis som du skriver: På'rom bara!
Micke80: Jösses, vilket medlidande! :)