1150x200-s5b1ZRNY.jpeg

Rögle BK

SHL · 27222 inlägg · 5186 ämnen

Inlägg: 228673

Sv: Är Rögle moget för Elitserien?
chipsalgen: Där kan vi dock se en skillnad. När vi gick upp senast tog styrelsen en chansning o lånade ihop ett rejält kapital o köpte ihop ett lag för att ta steget upp frågan är vad som skulle hänt om vi inte hade gått upp det året, hemsk tanke). Nu står vi här o det börjar likna åren i slutet av 80-talet då vi tampades om en plats i ES ett antal gånger. Vi är i samma läge; det är ingen storsatsning vi har gjort utan Lööv o co har gjort ett otroligt jobb att hitta dessa pärlor som idag lirar i Rögle.
Även om jag i hjärtat vill att Rögle ska spela i högsta divisionen så fort som möjligt så vill nog hjärnan att vi stannar ett år till i allsvenskan. Om vi går upp igen så vill jag inte ha det som senast då man mer eller mindre är stryklag för att sen åka ur med en budget som är alldeles för stor för allsvenskan. Jag vill att vi etablerar oss o då krävs det att ekonomin ligger på ett bra plus och att intresset för hockeyn e på topp igen i NV-skåne. Jag tror inte att ett år till i allsvenskan skulle förändra intresset speciellt mkt (om det blir som detta året så tror jag att intresset kommer att behållas).
När det gäller det ekonomiska så måste man vara realistisk. Ängelholm med omnejd är inget stort ekonomiskt område precis (Helsingborg undantaget, men tyvärr verkar känslorna för HIF vara för stora där). Detta innebär att vi i första hand måste fortsätta för lita oss på junisarna, och jag tror nog att vi skulle klara det om vi bara kunde ge ungdomsverksamhten mer resurser (träningshall det ultimata). Grejen är att jag inte vet så många andra orter i Sverige som andas så mycket hockey än Ängelholm. Mer eller mindre varenda knatte i stan har någon gång lirat hockey. NV-skåne har en enorm bas för nya spelare. Om vi bara kunde behålla våra stjärntalanger och träna upp dem till stjärnor inom klubben så skulle vi kunna bli såsom MoDo var för några år sedan.
En annan sak som är till fördel för Rögle är alla de spelare som tidigare har spelat i klubben eller till o med kommer ifrån den. Många gånger när man läser intervjuer med dessa spelare så finner man att bland deras bästa hockeyminnen så har det varit att spela i Rögle. Om Rögle skulle avancera och kunna uppvisa en seriös satsning att stanna kvar så tror jag att vi har stor möjlighet att locka hem några av våra tidigare spelare.
Som jag sagt tidigare så skulle jag helst av allt se att klubben går upp i år, men samtidigt så skulle jag kunna överleva ännu en tid i allsvenskan. Jag redan mer än nöjd över det som har presterats denna säsong; gammal offensiv hockey á la Rögle och en vinnande hockey.
VI ÄR PÅ VÄG!!!