1150x200-s5b1ZRNY.jpeg

Rögle BK

SHL · 27223 inlägg · 5186 ämnen
« · 225012 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Ny tränare!
Låter väl bra!?

Sv: Grattis
Lej : Kan du inte föröska ordna en träningsmatch emot Malmö hemma, de hade varit GULD!

Sv: Nu njuter vi
lej: Underbart Lasse. Då kanske du har lika svår huvudvärk imorgon som jag gissar spelarna kommer att ha....

Lyd nu alla uppmaningen. Spelarna har otaliga gånger denna säsong berättat om hur härlig publik vi är. Låt oss nu hylla dem o ge dem ännu ett bevis på att Rögles supportrar är Sveriges absolut bästa.
VI SES ALLA VID ISHALLEN KL 12.30 - 13.00. MAN UR HUSE!!!!!!!!!!!!!!!

Grattis
Ja, grattis från Skellefteå då.
Hoppas själv en gång att få veta hur det känns att gå till en kvalserie. Kan då glädja mig åt att de lag som jag helt ville skulle gå till KS förutom Skellefteå nu är där.
Grattis

Nu njuter vi
Tack för allt stöd och nu njuter vi av killarnas stordåd i Umeå. Jag misslyckades med tippningen hade tippat 4-2 till RBK men vad gör det. Det blev både snaps till maten och cognac till kaffet ikväll och nu njuter vi att vara i KS så får andra tycka vad dom vill. Killarna kommer till hallen c:a 12.30 i morgon
Välkomna dit
Lasse

Sv: Bilder
East:

Du skrev:
"Studenten: du tror verkligen att Rögle rubbar LHC i stångebro??"

Du indikerar då på att LHC spöar vem fan som helst i Stångebro när du skriver så. Alltså dillar du om lätta matcher för LHC.

Självklart hoppas jag att Rögle vinner i Stångebro och det är INGEN omöjlighet enligt mig, men det är det ju enligt dig. Men det är cluben som har pressen på sig. Rögle gör sitt bästa och det kommer räcka en bra bit.

Jag förstår din reaktion, 10 stycken 3 poängare på de senaste 50 matcherna måste svida rätt ordentligt. Tänk på saken ..och välkommen åter.

Gefle Dagblad
Uppmaning!
Gör din röst hörd i GD!
Citerat ur Gefle Dagblad idag:
"Ett Gävle utan elitserielag - vi törs knappt tänka tanken. Därför mobiliserar Gävles största tidning, GD, alla goda krafter: Stötta Brynäs i kvalet! ...... Mejla heta hälsningar eller vinnande hejaramsor till [email protected] ..... VI LOVAR att publicera ALLA bidrag."
(Vinnande hejaramsor... man skrattar ju på sig.)
Vilken bjudning! En uppmaning till alla Röglefans skriv en passande rad till GD, det ska bli en kul läsning.
De är redan duktigt skitnödiga här uppe.

Sv: Bilder
Studenten: det var inte jag som sa att det skulle bli några lätta matcher, det va väl du som sa att Rögle skulle slå LHC i Stångebro eller?? jag låter den frågan va osagd, men om du tror att LHC är lika med Löven så kan jag säga att du har rejält fel......

Sv: Bilder
East:

Ja jag tror inte att LHC kör över varken Rögle eller något annat lag och i en kvalserie finns inga "lätta matcher". Det kommer ni i Stångebro bli varse, var så säker.

Tiden får utvisa hur det hela slutar... det är ju "bara idrott" :)

Sv: Bilder
Studenten: du tror verkligen att Rögle rubbar LHC i stångebro??
vi får väl se............

Sv: JAAA
Grattis Rögle!
Fullkomligt strålande att vara bäst när det gällde som mest. Men än är vi inte mätta. Säsongens tio viktigaste matcher återstår. Fem fullsatta! Nu j**lar!

Sv: Bilder
Magnus: hehe ... Rögle gjorde(!) Löven dåliga.

Rögle spelade jämna matcher mot LHC året då LHC tog klivet upp vill jag minnas. LHC kommer att få det hett i KS vill jag lova. Jag tror dom åker ner, dom gör "en Leksand". Nu ska LHC börja föra matcherna ... och det är INTE det lättaste när man fått jaga puck i en hel säsong. Dessutom är pressen på LHC enorm. Brynäs verkar däremot lite mer skärpta därför tror jag dom klarar sig kvar i ES. Rögle har definitivt chansen att störa lagen från ES.

Rögle spelade smart bortaspel idag .. stötte högt upp, Löven gick bort sig. Samma smarta spel mot LHC och det blir en kassaskåpssäker seger mot LHC i Stångebro. Ja såvida isen håller den här gången, man vet ju aldrig :)

Nog om detta ... Rögle vann idag .. allt känns underbart, detta får man någon vecka på sig att smälta :)

Sv: JAAA
Grattis! Det är ni värda! Se nu till att "lilla rädda clubben" åker ner i allsvenskan så att jag får se lite riktig hockey kommande säsong å ingen fjoll elitserie. Räkna med att jag kommer stå i stångebro och heja lite tyst på di andre gröne ;)

LHC ner, TAIF upp

Sv: JAAA
Grattis Rögle, starkt jobbat. Se nu till att spöa skiten ur LHC så att Melin får ta över ett allsvenskt lag. Skulle vara glädjande för ett brustet SSK-hjärta.

Lycka till i KS!!!

Sv: JAAA
DA: Tänk om vi får LHC borta en fredag...fan va gott det varit...10 bussar upp!!!

Sv: JAAA
Odium: Jag såg tyvärr inte matchen, men så här i efterhand hade det helt klart varit värt de där 60 milen!

Sv: Bilder
Studenten: Med det spelet jag bevittnade i kväll ska ni nog ändå inte ha allt för stora förhoppningar. LHC må varit usla i Elitserien men mycket bättre än vad ni var i kväll. Löven var helt under isen och hade säkerligen fått stryk av Limhamn i kväll.

Men det är klart, i Kvalserien spelar nerverna också in. Lycka till...

Sv: JAAA
Härligt Rögle! Då e de nästan tre veckors vila och samtidigt chansen att spara ihop lite pengar, hoppas på ett par riktigt härliga bortamatcher!!! Alla ska få se sveriges bästa supportrar på turne.

Forza Rögle.

Sv: Bilder
Magnus:

KROSSA LINKÖPING !! :))

va skönt och skjuta ner köpelaget till allsvenskan, så kan dom få åka till Tranås och Örebros Toyotahall och sånna ställen ...

*hoppas*

... om jag hade vingar som örnen ... ;)

Sv: Bilder
Zeke65: Samma länk och vassego. Låt oss utbrista i ett gemensamt skånskt; KROSSA LINKÖPING! :)

Sv: Bilder
Magnus: ¨Vi lovar........LJUUUUUUUUUG!!!!!!!!

Vi é i KS

Sv: Bilder
Fransson: Helvete vad jag har engagerat mig nu! Nu måste ni lova att hålla på Mif i minst 10 matcher nästa säsong! :) Samma länk gäller, nu med alla bilder...

Sv: Bilder
Magnus: Tack förresten, skulle skickat tidigare men blev väl för ivrig att lägga ut det först!!
Hade du fler bilder som vi hängivna kan glädjas åt??

Starkt
Härligt Rögle!
Imponernade att vinna så klart i en måstematch på bortais. Bådar mycket gott inför den stundande kvalserien. Blir det fem fulla hus månne?

Bara att träna bra under uppehållet fram tills kvalserien

Nu ska jag suga på den här karamellen

Sv: Bilder
Magnus: klart vi vill se de andra fyra,,,tack på förhand

GRATTIS RÖGLE
Jag ville bara säga grattis Rögle ! nu tvåla vi brynäs io linköping också


HEJA HEJA RBK!

Sv: Bilder
Zeke65: Varsågod för bilderna, finns fyra till om någon är intresserad. Slakta nu Linköping i kvalet så vi kan få leka lite med er nästa säsong!

Sv: Nått helt annat
Stefan: Innerst inne ser väl de flesta skåningar att det bör finnas mer än ett lag i ES. Vilka derbymatcher alltså!!!
Tackar för ditt lycka till!

Sv: Nått helt annat
Ahriman:

slutspelet har börjat utan MIF... men likväl utan Rögle nä just ja de fick inte ens chansen att spela om att komma dit :D

Hur som helst lycka till i kvalserien. ja det står lycka till fast jag är Miffare och det bär inte ens emot att säga det kanske nått att ta lärdom av?

Bilder
Här är ett länktips med bilder från Löven-RBK.
Tagna av en MIF-are på plats.
Outgrundliga äro herrens vägar, eller nåt....

Sv: JAAA
OE:

Det står under senaste match: Björklöven - Rögle 4-1

hehe ... 1-4 :)) ändra ! :)

Sv: JAAA
Hinkes kommentarer ute nu!

Sv: JAAA
Odium: Här är iallafall en som såg matchen. Det var i princip tyst i hallen förutom jag och tre till röglefans....=)
En otrolig känsla, och laget verkade på gott humör med tanke på hur det lät från omklädningsrummet...

Nu öser vi!!!!!!!

Sv: JAAA
Jag var på plats. En liten analys av matchen Björklöven - Rögle.
Ett fåtal Rögleiter fanns på plats. Löven satte hårt tryck på Rögle de första minuterna och Rögle fick ta några utvisningar, något man klarade av mycket bra. Wennström mycket het i kassen. Efter utvisningarna tar Rögle över och lite slumpartat gör man 0-1 bakom hemmakeepern. Innan dess hade Rögle haft ett skott i stolpen. Jag tror det var Nordan som missade friläget och sköt i stolpen.

Andra perioden var ren Rögleuppvisning, renfösarna började bua åt sitt hemmalag och den s.k. lövenklacken var tysta under i stort sett hela matchen (sopor, det krävdes en TV-skärm där det stod KLAPPA, för att fösarna skulle begripa att dom skulle klappa åt sitt lag). 2-0 och 3-0 var fina och goa Röglemål :) Välförkänt. Björklöven såg RIKTIGT bleka ut. Österby gjorde nästan tunnel på sin egen målvakt, stabilt :) Rögletrycket höll i sig och 4-0 var inte helt oväntat och det kom. Lövens målvakt lämna över jobbet åt nästa joppe (va fan han nu hette) Rögle fick kapitulera 19.52 i andra då Löven gjorde 1-4, men det såg stabilt ut och löven fick ett litet tröstmål, det kan vi bjuda på en sådanhär dag.

I tredje perioden åkte Rögle runt och bevakade sin ledning och Löven kom ingenstans. Samtidigt gjorde Hammarby 4-2 mot Bofors och allt kändes BÄTTRE ÄN HIMMELRIKET :)

Rögle spelade OTROLIGT diciplinerat och stötte högt upp på löven, som såg mycket svagt ut. Rögle åkte skridskor och hade farten med sig. Lövens pizzalirare höll inte måttet, den som uppträdde sämst var Potvin (låter som ett dåligt franskt fyllevin som kostar 2 pfennich i Puttgarden).

Kan Rögle fortsätta spela såhär på bortaplan kan det räcka MYCKET LÅNGT, det tål att upprepas, Rögle spelade RIKTIGT RIKTIGT bra och diciplinerat, på bortaplan! :)

Dagens andra joppe var domaren.. men skit i honom en sådanhär dag!

Hejja hejja hejja RBK ...

Underbart att se
Underbart att se bilderna i Sydnytt där Wennström iskallt plockar ett skott från nära håll i slutet och laget rusar in på isen efter slutsignalen...

Sv: JAAA
UNDERBART!!!!!
Jag har suttit på krogen i Göteborg och varit fruktansvärt osocial med kunder i afton. Nallen har legat på bordet (utan pip-signal) när glädjande sms ramlat in i en strid ström.
Tack för rapporteringen, jag trodde aldrig att jag skulle få någon nytta av den ;-)
Mitt sällskap i form av Frölundaiter hade full förståelse för glädjetjuten. Övriga gäster förmodligen inte, men vem fan bryr sig om dom...hahaha!
GRATTIS RÖGLE!

Sv: JAAA
Underbart Rögle.
Nu är det bara att korka upp en seger öl och mysa.

Sv: JAAA
Det hade inte varit fel att bege sig till torget i Ä-holm någon gång i mitten av april och titta upp mot balkongen på bibblan och se spelarna stå där

Sv: JAAA
HÄRLIGT MED KVALSERIE!!!

ES-plats fixas säkert!

Sv: Kvalserien
TACK RÖGLE FÖR EN OTROLIG KÄMPARVILJA!! HOPPAS DE VISAR på SVT nu!...

Sv: JAAA
Arto: såg du matchen live? isåfall, hur var den?

Sv: Kvällens match
Patrik: stort grattis från KGA. Bra att ni vann. Södra är bättre än norra. Bara synd att vi förlorade. Men vi är bättre när vi får spela fler matcher.Vi kommer också till KS

Sv: Kvalserien
vault: Först ett JÄTTEGRATTIS RBK, men jag tror väl att det blir
någon/några träningsmatcher. Tänk om MIF ställde upp på en hemmamatch, men det är väl att hoppas för mycket. Men nåt bör det bli hemma i allafall!

Sv: Kvällens match
Nu är även slutrapporten från Umeå utlagd på AIA.
GRATTIS RÖGLE!
Vad underbart det är att hålla på detta grönvita lag.
Kram allihopa!

Grattis
Yes..... fan vad härligt att rögle kunne vinna där uppe.,., Grattis och lycka till alla som har stöttat Rögle fram till kvalet...

Sv: KL 12.30 IMORGON I ISHALLEN
Mygel: Hur länge är Rögle där? har de träning? jag slutar 13.05 så..hmm.. japp trelivg kväll synd att bo fors stupade, men vi e viiidare!!!!!

Sv: JAAA
ja fy fan va underbart!!! rögle te kvalserien!=D. nu tar jonstorps säsong förmodliegn slut om 2 veckor så då får man väl gå på rögle istället! å de e väl om just ca 2 veckor som rögle börjar spela igen eller?

Sv: Kvalserien
vault: Ja då får man bida sin tid med lite annan motíon så man orkar med kvalserien oxå:)

Sv: Kvalserien
Nu e det uppehåll till den 19 mars om jag har sett rätt

Sv: JAAA
UNDERBART!!!! Man får fan stå-päls! Jag ryser och njuter!

TACK RÖGLE!

« · 225012 · »