1150x200-s5b1ZRNY.jpeg

Rögle BK

SHL · 27183 inlägg · 5186 ämnen

Utöka elitserien??


Utöka elitserien??
Tycker inte att man ska ska utöka elitserien, den är ju redan dålig som den är. Nej gå tillbaka till det andra seriesystemet där två elitserielag åker ut efter jul till superallsvenskan. Det var då svensk hockey stod på topp. Det här tramset med att det blir en ekonomisk tragedi för det lag som åker ur är ju bara löjligt. Då kan man ju inte införskaffa en massa dyra nyförvärv, utan satsa på dem egna juniorerna istället!! Och har man inte råd med en ny hall så ska man givetvis inte bygga en.

Synd att pengarna skall styra allt!

Sv: Utöka elitserien??
Tuborg: bra sagt!

Sv: Utöka elitserien??
Tuborg: Skulle man gå tillbaka till det systemet, där 2 elitserielag hade fått spela i allsvenskan efter Jul, eller numera superallsvenskan, då hade många kassörer i eliserie-klubbarna fått hjärtproblem.
Följer med intresse utvecklingen angående elit-licencen, skall ju ha possitivt kapital i april 2004.
I dag spelar 4 lag i elitserien på dispens. Brynäs, Djurgården, Malmö och Linköping.
Min fundering kring detta är om Brynäs och Djurgården inte kan uppfylla dessa kriterier, så tror jag att man inte vågar flytta ner dessa 2 lag, svensk hockeys 2 största klassiker.
När det gäller Malmö och Linköping så är det inga problem för förbundet att flytta ner dessa 2 lag.
Skall bli väldigt intressant och se utvecklingen.

3 POÄNG MOT IKO I KVÄLL ÄR NOG ETT måste.

Hälsningar
Jan

Sv: Utöka elitserien??
Thomas17Srsen: inte "nog ett måste", det ÄR ett måste.

« · 338197