Duncan: Ja vi har då absolut fler på våra dammatcher, betydligt fler men så spelar våra damer en rolig hockey till skillnad mot Yodas lags sargnötning med alibiavslut. Pinsamt är bara förnamnet och allt inför svenska folket i publicservicekanal. Usch!
Personen/människan är inte värd mer. Däremot tycker jag det är mer beundransvärt med föreningar som är med och fostrar, utbildar och bidrar vs köpeföreningar som bara köper in och snyltar på andras traditioner. Därför blir lag som Barcelona och Bayern populära och lag som Man City och Chelsea impopulära. Eller sitter du och hejar på Qatar när det är 3000 meter häck eller håller du på den Kenyanska löparen?
7 finaler på 8 år med en trupp där majoriteten är ur egna led, det är ganska beundransvärt faktiskt. Speciellt med tanke på det sovjetiska klapp-klapp spelet publiken bjuds på.
Här har vi den. Dynastiernas värdegrund. Ett så otroligt fint dokument. Genomtänkt, genomarbetat, välformulerat... exemplariskt skulle jag nog våga säga.
Ja imorn smäller det. En tävling om vem som är bäst i Europa ex KHL. En tävling man numera måste kvalificera sig till genom sportsliga prestationer. Därmed är tävlingen på riktigt.
Det känns inte riktigt som vi kuggat i riktigt ännu, utan vi har gjort det som krävts. Nu blire tuffare motstånd. Hoppas tjeckerna vågar anfalla lite mer än vad Brynäs gjorde sist.
För tjeckerna måste det kännas kul att få åka upp till norra Norrland och möta regionens enda riktiga hockeylag. Ett riktigt hockeylag har anor, egna spelare och ett eget spel.
Per Ledin klar för Boden, division ett. Ja jösses alltså! Ledin på isen och Lasu Nilsson i båset! Undrar hur lång tid det dröjer tills vi har den första (av många!) skandalösa fadäsen?
Albin Lundin klar för dynastiernas. Grabben har kämpat i skymundan och vips får han chansen i dynastiernas. Han får oväntat uppleva sin karriärs klimax redan som 22-åring. Han var inte ens född på 80-talet när Sovjet hade lekstuga, men nu ska han få skolas i det sovjetiska klapp-klapp spelet.
Generellt tycker jag det är rätt med hårda straff för huvudtacklingar. Men jag tycker det är ett på tok för hårt straff. Det är ingen tackling, utan en kollision. Som Albin bromsar in i. Det ser inte ut som han försöker tackla, utan han försöker screena bort honom. Det som gör det vårdslöst och farligt är att det är från blinda sidan. När man läser domen låter det som Albin blindsidetacklar Blomqvist rätt i huvudet, så var inte fallet. Albin är väl 20 cm längre därav tar den i skallen.
Men en läropeng för Albin som kunde ha undvikit att dela ut den smällen.
Finns ingen anledning att dyka in på vindunken. Den e slut!
Men ändå kan jag undvika att vara otrevlig. Troligtvis eftersom jag inte är en sådan förlorare utanför hockeysnack. På så sätt står det 1-1 mellan oss ikväll, men man får gratulera för gnetvinsten i hockeyn. I den andra matchen går det tyngre för dig...
{7804}: Det är inte jag som sitter och beter mig som en stor idiot och ljuger samt hittar på en massa skit på ett forum med ett påhittat nick (eller fler) dag ut och dag in! Så dyk in den billiga vindunken igen, ni sköt mer än oss hade mer puck än oss men vi gjorde två mål medans ni gjorde NOLL!
Er backsida är vass både på papperet och på isen, framför allt tycker jag Bertilsson är grym ikväll. Men sjukt att inte en enda puckjävel studsar rätt ikväll. Bästa matchen någonsin jag sett av Råttio, helt jävla övermänsklig ikväll, släpper inte ens en retur.
Bra match av er idag! Brynäs krymper ytor bra och får ut en del skottvinklar vilket hjälper en fenomenal Rautio att hålla nollan... Enormt bra krigat av oss och vår starka backsida börjar betala av sig... Men ändå... Trots vår klockrena defensiva insats kanske vi tar tre poäng i 1-2 matcher av 10 med liknande matchbild...
{7804}: Njae... inte så imponerad direkt, 44skott och hållen nolla av en Luleå skolad vakt... Inte så imponerad av att se hur frustrerad lagets stora stjärna försöker snacka bort att han gick i fällan... Men det fanns andra matcher som var kul att se, som att tex HV är bara 4p bakom er nu...
Jag tycker det var 2 min. Vi får se vad situationsrum och DP tycker. Blir det ingen anmälan eller avstängning så var det inte så farligt. Vi får vänta och se vem som fick rätt, jag eller ni.
{7804}: Detta var stort sagt av dig Yoda "Att Rhodin väjer undan..." Så himla fult eller inte så tuff smäll spelar liksom ingen roll, Albin kunde lätt ha undvikit att sätta sig själv i den situationen..
Fullständigt fenomenal insats av Råttio ikväll. Han släpper inte ens retur. De få han släpper städar 5-mannaboxen undan, ganska ofta till icing. Det är min analys.
{7804}: Nej det anser jag inte men jag är inte speciellt imponerad av SAIK. Åker runt längs sargerna i hög fart och skapar väldigt lite. Ni hålls hela tiden på utsidan. Målvakter är ganska nöjda med ett sånt försvarsspel. Det är jag också. Det blir ett skenbart övertag när ni äger mycket puck och skapar lite.
Tommy S var ju också missnöjd med att ni inte tog er in i de hårda ytorna i anfallszonen. Han har tydligen andra krav på spelet än du.
Jag är nöjd för att vi skjuter ca 30 skott i lika farligt läge som ert mål. Vad är det, 75/25 i puckinnehav? Det är svårt att skapa öppna lägen när motståndaren spelar lika defensivt som Brynäs gjorde ikväll. Men nöjd med prestationen som sagt, bra spel, men vi behöver ställa in siktet.
Det var onödigt, men inte så himla fult. Spelade Blomqvist efter? Jag såg inte.
Att Rhodin väjer undan var stort. Hade han delat ut en lätt tackling hade det också vart ok. Hade han satsat fullt ut hade de fått skrapa Norén av isen. Så bra respekt.
Tycker bara inte att Albin kör över honom där. Han bromsar in i den. Det är inte en tuff smäll.
{7804}: Hur kan du vara nöjd? Sjukt ineffektivt. Visst, det ser ut som ni spelar med hög speed och har mycket puck, men ni tar ju er väldigt sällan in i boxen för att avsluta. Väldigt många skott utifrån och sen böka framför mål.
Självklart var det otur. Har det inte varit så varje match ni torskat? Har för mig jag läst det härinne tidigare.
Jag tycker det låter som jag träffat en nerv. Men jag måste få säga en sak. Det är inte mitt fel att ditt liv är så här tragiskt och misslyckat. Det är ditt eget ansvar.
Jag är grymt nöjd med vårt spel ikväll och ser resultatet som oturligt. Så ser jag på det.
Jo jag vet, jag bor ju här. När jag promenerar till spårvagnen är det en massa krigsmålade krigare, röksignaler, fredspipa, totempålar, hela köret!