Skellefteå AIK

SHL · 16006 inlägg · 301 ämnen

SHL 2015/2016


Sv: SHL 2015/2016
Vilken härlig helg det blev tillslut! Hihihi!

Sv: SHL 2015/2016
Sargutdunkarmedley mixat med lobb ut och icing. En fråga: är det en orättvis beskrivning?

Sv: SHL 2015/2016
{7603}:

Hihihi, vilket jävla namn! Toyne Ringwald! Är det en riktig person? Eller är det verkligen personen de använda som mall för karaktären Simple Jack? Här har man gått och trott att det var Zappa

Sv: SHL 2015/2016
{7804}:
Tyvärr går det inte räkna ut Qatar innan slutsignalen för 94% av målen de gör är flytmål.
Frölunda pissar på Qatar i första och jag skulle inte ha nåt emot bidra med urin.

På tal om det. Läste ni Toyne Ringwald ,hejaklacksledaren med de utvecklingsstörda ögonen svimmade i fredags när han sprang runt i KÖÖP-arena och skulle få igång publiken. (Tyvärr ingen massiv hjärtattack höll jag på skriva.)

Jo gick in på hans FB och skulle läsa hans kommentar kring det hela.
En bit ner läser jag han tydligen brukar åka mellan Luleå och Umeå i jobbet,antar jag.
Tydligen har han ett måste på vägen. Han brukar alltid ta ett stopp i Skellefteå Kraft Arena för att göra sina behov!

Säger allt om klassen på Qatarfansen. Simple Toyne.

Sv: SHL 2015/2016
19-2 i skott! Tror aldrig jag sett ett lag bli så TOTALT utspelade i en semifinal? Herregud!

Vi måste hitta vårt spel, säger Harju i intervjun. Förstå gången jag såg honom. Det är själva huvudproblemet. De har ju inget spel! Kämpa, dunka sarg ut och var hjärndöda.

Sv: SHL 2015/2016
Vilket PP! Hihihi! Hur fan kan ett så talanglöst gäng ta sig ända till semi?

Sv: SHL 2015/2016
Oj oj oj sjunger de på TVn mest hela tiden. Kan bli en bra SM-final detta

Sv: SHL 2015/2016
{7603}:

Jag håller med. Men samtidigt ska man ha respekt för fienden. Det finns många hjärndöda hockeyspelare i Kanada, Finland, Tjeckoslovakien, Schweiz, Grekland och Burundi, så med tanke på Hamsterns miljarder så kommer säkert Qatar att försöka vara där och sätta käppar i det Sovjetiska traktorhjulet! De vill ju så gärna vinna, tur bara att de är så himla dåliga på det!

Sv: SHL 2015/2016
Om man ska vara helt ärlig,jag ser då inga moln på himlen.

Under A-laget finns det juniorer i toppklass och vår äldsta första kull från fabriken är födda -90.

Allting kan hända resultatmässigt men nog ser AIKs egen verksamhet underifrån fortsatt stark ut.

Sv: SHL 2015/2016
M.Lemiux:

Skillnaden mot Färjestad är att vi är mitt inne i vår dynasti. I mitten. Kanske blir det 12 raka finaler?

Sv: SHL 2015/2016
{7804}: Växjö tråkiga defensiva? Hur jävla full är du just nu?

Sv: SHL 2015/2016
{7804}: Och det här med Dynastiernas dynasti har vi ju redan pratat om...Färjestad, alltså.

Sv: SHL 2015/2016
{7804}: Hallå....nu snackar du inte skit om Metallica....har du inte redan gått för långt i dina utlåtanden så har du verkligen gjort det nu i sånna fall ;D

Sv: SHL 2015/2016
Men Guuuuud vilken skön seger ikväll! En av de skönaste på länge. I vanliga fall brukar vi ju vara det bättre laget och sen mala ner dem. Ikväll valde Wallson en annan taktik. Låt de dominera, spara på krafterna, lura in dem i en falsk trygghet och sen explodera sista 10 och totalt kör över dem! :-)

Nu åker vi ner och knäcker dem på Måndag, detta tråkiga sövande defensiva lag. Viktigt att vi får vila upp oss innan bataljen mot Frölunda. På förhand har den serien alla ingredienser för att bli en klassiskt underhållande SM-final, något för historieböckerna? Fler kapitel där dynastiernas dynastilag är med, det börjar bli många kapitel nu!😀

Sv: SHL 2015/2016
{7827}:
Inget ovanligt det vart väldigt ståhej i vår bok efter att vi åkte ur, malande av självklarheter och djupa analyser om att något gått fel....

Det intressanta var att många skribenter med "dåligt" rykte på HS faktiskt var de vänligaste.... Nu får ni återgå till er "beef", ni är iaf semifinal😀

Sv: SHL 2015/2016
Trampcykeln alltså,har ingen mc.
Nu skulle man haft lite Kahlua,vodka och mjölk!

Sv: SHL 2015/2016
Växjö är ett väldigt tråkigt lag. Strypmördarhockey med ett inslag av valium och sömnpiller. Ifall vi gör vårt jobb och knäcker dem så kommer det att bli mycket roligare hockey i finalen mot Frölunda. Hallam pratar om att det ska bli mer hårdrockshockey. Jag vet fan inte vilken typ av "hårdrock" han lyssnar på? Poison? Extreme, more than words? Nickelback? Om det är Metallica så kan jag då svära på att det är efter Master of Puppets.

Sv: SHL 2015/2016
{7804}:
Ska bikta mig.
Pallade inte med efter 4-3 utan tog cykeln och åkte ut på en tur. Har spelat in dock och ska njuta nu av slutminuterna.

Är det sant att vi vann?!
Vid 1-3 fick man så mörka tankar det kändes som bli levande begravd.
Var det Jimmie som gjorde 5-3?!

Sv: SHL 2015/2016
{7804}: Nu tar ni och fixar nästa match i Växjö

Sv: SHL 2015/2016
En liten bild som jag snodde från NP.
Uppladdat:

500x0-klappor.jpg


Sv: SHL 2015/2016
Okej, här är taktiken inför 6e matchen:.

Sluta försöka spela med kortpassningar igenom deras mur på blålinjen. Lägg den djupt, och checka. Skjut på mål mest hela tiden eftersom deras keeper är kass. Var där och hugg och skymm.

En primitiv form av hockey som kanske inte Sovjet skulle ha kört med, men det verkar då funka mot Växköp Fakers.

Sv: SHL 2015/2016
JAAAAAAA!

I tredje perioden börjar vi spela hockey! ÄNTLIGEN!

Vem är där och skymmer målvakten? Vem är där och fångar upp den förlupna pucken och lägger in en liten lobb i tom kasse? Jo... trumvirvel... GULD-JIMMIE!

Skellefteå AIK, halleluja!

Nu kan jag gå in på Qatars sida och läsa. Och fnissa! hihihihihi!

Jag tvivlade aldrig! ;-)

Sv: SHL 2015/2016
Holmström missar öppet mål gånger 2, Aho skjuter utanför för 100:e gången i rad och är en säkerhetsrisk varenda gång han är inne, Calof missar friläge för 5e gången i rad. Svensson ser minst sagt darrig ut, Anton Lindholm som defensiv back lämnar en spelare helt omarkerad i slottet.

Det är dålig fart, dålig koncentration, svaga passningar, dåligt lagspel där vi ej spelar som en enhet, stillastående försvarsspel med grova markeringsmissar. Hög anspänning och mycket nerver.

Det är en rättvis bortaledning med 2 mål efter 2 perioder. Problemet som jag ser det är att Växjö inte ens behöver vara bra, utan de spelar en gnetig stabil hockey utan att glänsa medan vi är HELT under isen. Växjö spelar okej, vi är sämst.Det här känns då inte som slutspelshockey.

Jag vågar inte gå in på Qatars sida och läsa den närmsta tiden, nu finns det belägg för hån och attacker. Qatars matcher är för övrigt mycket roligare att se på också med fler närkamper och känslor och hetta.

Publiken är skärrade och stödjer ej laget. En enorm skillnad mot Qatars publik som verkligen bar sitt lag och fällde avgörandet. Publiken är nervös och spelarna är stirriga.

HELVETTE! Nu har vi 20 minuter på oss att visa att Sverige är lika bra i hockey som Finland och Kanada. Släpp handbromsen och gå in och bjud på lite norrlandslir för helvete!

Sv: SHL 2015/2016
Tror faktiskt mest på en till katastrofperiod i tredje.

Enda hoppfulla det är FÖR dåligt,ibland ser det ut som de inte vill vinna.
Kommer den viljan tillbaka finns det hopp.

Den här matchen känns helt körd även om det bara varit ett måls underläge.

Kan vi verkligen vara så här kassa en hel match till?

Sv: SHL 2015/2016
Hemsk period igen.
Känns exakt som för ett år sen.
Den som får pucken får klara sig själv.
Jag tänker inte ge upp för det här är inte rätt nivå.
Spelarna ser ut som medelmåttor.
Just nu är det ett haveri.

Sv: SHL 2015/2016
Växjö klart bättre. Vi ser nervösa ut. Passen är värdelösa och normalt Larionovpucksäkra spelare dräller. Stillastående, fantasilöst. Nu är det semifinal grabbar, bäst av tre. VAKNA!

Sv: SHL 2015/2016
{7827}: De som utmärker sig mest negativt är ju Yoda och Barbro. Tur de inte är representativa för den genomsnittlige SAIK-supportern med det hat de två besitter.

Sv: SHL 2015/2016
Ett riktigt drömresultat för våran del. Härligt!

Sv: SHL 2015/2016
Sen helvittes så dålig Harju är! Oskarsson och sprattelgubbe Fabricius är fan bättre. Obegripligt att ha honom som kapten, toksämt på allt utom flipperspel eller råtta in den i tom kasse.

Sv: SHL 2015/2016
{7827}:

Börje Gnestadius är ju faktiskt ganska rolig ibland, även om det blir lite mycket kopiera och klistra ordbajseri emellanåt. Men en duktig skribent. Det är mer tänkandet som brister där! :-)

Frölunda är väldigt jäkla bra! Huvva! Hoppas det blir sudden, och sen avgör Qatar i period 9 på ett flipperspel,

Sv: SHL 2015/2016
DansbandsWolf: Låter tråkigt. Men om nu jag ska kritisera nått om Luleå, så är det just det att hatet är synonymt med Luleåfansen. Man missunnar andra lag, (ja mest AIK då), mer än vad man älskar och unnar sitt eget lag. Ja, visst finns det hatare i alla lags fans, inte minst här på HS, men ni Luleå utmärker er mest generellt, läs bara kommentatorsfälten i AB eller Expressen efter matcher, där Luleåfans är "bäst" på att kommentera AIK matcher än sina egna matcher. Jag har själv varit i Delfinen där ni ropat låt han dö, låt han dö. Har varit på match i de flesta ES/SHL städer men aldrig upplevt samma otäcka stämning som hos er.
Men, med det sagt vill jag ändå framhäva att laget Luleå har jag inga problem med. Jag hatar inte Luleå och hoppas verkligen vi möts i en final. Trist att ditt hat har förblindat dig och fått dig sluta uppskatta bra hockeylag.
Din kollega Sven har en nyktrare syn på tillvaron än dig tror jag för han kan håna AIK med en viss finess, men du verkar styras av rent hat. Trist.

Sv: SHL 2015/2016
Det är nästan fem man runt egen bur, säger Fredrik Warg.

Fredrik! Det heter bisvärm framför egen kasse! hihihi!

Sv: SHL 2015/2016
{7804}: Klart du har. Du har ju i flera inlägg talat om hur vidrigt det var med bögar. Nu senast fick ju CP-skadade lite hån.

Sv: SHL 2015/2016
KÄMPA QATAR! TACKLA! VAR HJÄRNDÖDA! GÖR MÅL!

Sv: SHL 2015/2016
Zappaholic:

jag har inte bögnoja. Folk får göra som de vill. Sluka på du!

Sv: SHL 2015/2016
{7827}: Visst det vore fint men om ni åkte ut i semi, den sämsta prestationen på 6 år, vore helt underbart och väl värt skuffelsen att inte få spöa er i en final. Ja jag tar gärna ett Luleå som åker i semi om ni också gör det :)

Sv: SHL 2015/2016
{7804}: köpmani är väl inte ditt eget ord. Åderpåleslukare däremot. Det är ditt eget. Det skrev du ju när du hade rejäl bögnoja i ett antal inlägg.

Sv: SHL 2015/2016
DansbandsWolf: Kanske så, vi får se, men det vore väl trist? Drömmer du inte om att spöa AIK i en final?

Sv: SHL 2015/2016
{7827}:

bäst ikväll i en intetsägande match: Fredrik Warg. Duktig kommentator, rolig, kvicktänkt.

Fredrik Warg har ju myntat ett av uttrycken som jag brukar köra med. I en intervju i semin vi vann ganska enkelt under Rönken-eran så ställde Qatar upp i minifemmannabox och knallade iväg pucken. Det såg ut ungefär som sista halvminuter nu borta mot Växjö med 8 gubbar i målgården. Efter perioden frågade de Warg i en intervju vad han tyckte om Qatars spel. Fredrik utbröt:

Ja de kör ju med i BISVÄRM framför egen kasse! Med en fin betoning på bisvärm!

Tack för den Fredrik Warg.

Jag vill dock påpeka att de flesta andra av uttrycken är mina egna: Qatar, sargutdunkarmedley, mammondyrkan, köpmani etc. Ja höll just på att glömma en annan som jag tycker platsar där: åderpåleslukare! Det är ju zappas ord! :-)

Sv: SHL 2015/2016
{7827}: En ickefråga för Växjö med nyfödd 1:a kedja tar er nu i 2 raka!

Sv: SHL 2015/2016
{7603}: Ja vi har olika åsikt vem vi bör möta i final om vi nu går dit. Om vi går till final så tror jag helt säkert att Luleå blir lättare att möta. Det blir inte enkelt men Frölunda är jäkla svåra. Luleå kan vi hantera.

Sv: SHL 2015/2016
{7603}: Som svensk skäms jag över dig!

Sv: SHL 2015/2016
Har sett första perioden och blir inget mer,ska göra annat.

Känns som kopior semifinalerna. Frölunda leker med Qatar sedan slutar de spela och blir anonyma.
Måste vara enkelt vara qatar. Jobba som det vore BP och ta vara på det som bjuds.
Bra Frölunda! 1-1 just precis.

Hoppas ju Qatar ska förlora varenda match varenda period hela året. Sedan vill jag de ska försvinna från SHL och sedan upphöra som förening.

Som västerbottning skäms jag över Qatar.

Sv: SHL 2015/2016
Mina anledningar till att vilja ha Luleå i final:
1. Sveriges två bästa lag kommer från norraste delen av Sverige.
2. Publikfriande stenhårda matcher med fart och fysiskt spel.
3. Förmodligen minst 6 matcher.
4. AIK som slutlig vinnare för vi förlorar inte en finalserie mot Luleå!

Sv: SHL 2015/2016
{7827}: Jag vill bara höra Yoda erkänna att han har fel 😃

Sv: SHL 2015/2016
Zappaholic och Yoda: Men satan, sluta tjata om detta nu, matchen är över, vi fattar att ni har olika åsikter.
Kvällens match mellan Luleå och Frölunda är mer intressant eller hur? Hoppas verkligen Luleå vinner för jag vill att AIK möter Luleå i final. Av flera orsaker!

Sv: SHL 2015/2016
{7804}:
Känns ganska troligt han var sliten och hade skavanker ( ljumskar,rygg ?) och passar på skylla på det här.
Både för att AIK kommer i sämre dager och han själv slipper kliva av och visa sig skör.
Visar inte magnetröntgen något så kommer han nog ändå hävda det är ömt i ledbanden. Svårt motbevisa.

Förstår inte att Zappa inte ser Ritola krockar med Pesonen.

Sv: SHL 2015/2016
{7804}: Kan inte du också byta sport? Du tål ju inte heller nåt :-)

Sv: SHL 2015/2016
{7603}:

Jag är fortfarande osäker på ifall Nilstorp blev skadad? Det kan vara ett spel för gallerierna, det skulle då inte förvåna mig. Om han blev skadad av en sån där liten knuff borde han byta idrott. Kanske till luffarschack? Han har då looken inne.

Sv: SHL 2015/2016
{7603}: Jag tycker det är märkligt. Han går med kraft in i målgården, kastar sig över Torpet. Solklar tvåa. Ingen knuff. Ingenting än han själv som orsakar det där.

« · 1744020 · »