Skellefteå AIK

SHL · 16006 inlägg · 301 ämnen

Inlägg: 1738966

Sv: SHL 2015/2016
Ja då var det dags för Nordamerikakollen. Hur har det gått för våra killar?

De egna produkterna:

NAMN LAG LIGA MATCHER POÄNG PLUSMINUS
Oscar Lindberg Rangers NHL 66 26 11
Adam Larsson Devils NHL 74 17 18
Melker Karlsson Sharks NHL 57 15 2
Victor Arvidsson Predators NHL 48 15 -4
Petter Granberg Predators NHL 19 2 4
Oskar Sundqvist Penguins NHL 12 1 -2
Tim Erixon Wilkes-Barre AHL 56 20 13
Johan Alm Milwakuee AHL 37 3 -3
Petter Emanuelsson San Jose AHL 52 20 13
David Rundblad Black Hawks NHL 9 2 -2

kommentar:

Lindberg inledde ruggigt bra, men tappade sedan formen litegrann. Ändå en klart godkänd första säsong i NHL, och har all verktyg för att utvecklas till en storspelare.

Melker lirar i förstafemma i Sharks, hans absoluta styrka är att han gör lagkamraterna bättre. Mycket omtyckt.

Adam Larsson har vart Devils bäste back och loggar mest istid i laget. Äntligen gör Adam skäl för sin draftposition. Utvecklar han offensiven och får bättre självförtroende där kan han bli en världsback, precis som vi visste.

Viktor Arvidsson, en personlig favorit, gör snygga mål och bjuder på bländande spel, man blir glad av att se grabben lira hockey. Behöver mer consistency, men kan bli en toppspelare i ligan.

Petter Granberg och Sunken kämpar för att etablera sig i sina lag och i ligan, defensivt skickliga.

Tim Erixon, Alm och Emanuelsson har kört fast litegrann, de två sistnämnda pga skador. Mitt tips är att vända hem och bygga upp självförtroendet, kapacitetn finns där, det vet vi.

Rundblad har inte presterat på sin nivå helt enkelt, men sitter på ett envägs med en miljon dollar i lön. Svårt läge för David, men man drömmer om ett återseende av magic nr 7.

Spelare med Skellefteå AIK anknytning:

NAMN LAG LIGA MATCHER POÄNG PLUSMINUS
Pi-Ed Bellemare Flyers NHL 65 12 -5
Bud Holloway St John AHL 63 57 -9
John Klingberg Dallas NHL 69 53 14

Pi-Ed tugar på i Philly, duktig defensiv spelare och kul att en sådan trevlig kille lyckas.

Bud har bjudit på det ena cikusnumret efter det andra i AHL, och har fått chansen i en enda match. Han kan ändå slå igenom känns det som.

Klingberg, herregud vilken säsong! Ligans stora överaskning! Helt otroligt jävla bra, kul att se! Skandal att han inte kommer med i world cup.

Svarskommentarer

Sv: SHL 2015/2016
Vad var det jag sa! Räkna inte bort våra killar som är unga och under utveckling. Man fick visst rätt där också!

Snabbkollen på Qatars bidrag till hockeyn i nordamerika då. Qatarprodukterna då:

Anders "Sållet" Nilsson.

Ja, jag hade fel där får jag erkänna. Jag sa ju att den skotträdde målvakten skulle vara sämst i hela ligan, men han blev visst bara näst sämst i ligan enligt statistiken för målvakter med 20 matcher eller mer på plats nummer 73 i räddningsprocent. Fick kicken från talangfulla Edmonton efter omdömen som "lobotomerad, giant baby, useless", bortbytt och fast förankrad i AHL. Inte mycket att hänga i julgranen, men det ska bli kul att följa karriären i AHL här på hockeysnack.

Paul-Allan Bamberg

Något så ovanligt som en Qatarspelare med studieskulder, inte det första man tänker på med Qatar och hockey efter att man fått bekanta sig med spelare som Linus Osmart, Ped "döda fiskögon" Ledin, Gnomström, jättebäbisen Sylvegård och gänget. Collegeligan tänker ni, och det stämmer. Collegeligan NCAA division 3, Manhattanville College.

Spelare med Qatar anknytning:

Kristian Näkyvä

Har lyckats smälla in ett mål på 60 matcher i AHL, 10 poäng och -5. Har ju bara en säsong i Qatar, men det räcker som bevis för att visa ett en enda säsong i Qatar kan totalförstöra en hockeykarriär.

Dean Kukan

"Den egna produkten" från det naturliga upptagningsområdet.... Schweiz.... har faktiskt fått snöra på sig skrillorna i 29 matcher i AHL där han stått för 10 poäng och plus 1. Kan vara störd över att flensis är där och överklagar och anmäler och kräver att Schweizaren minsann ska åka och spela för Qatar eftersom han hade kontrakt där... fast det fanns visst några slags övergångsregler med SHL som alla andra klubbar finner sig i?

Jaja... man får tacka Qatar för deras bidrag.

Så var det med den saken.