En väldigt väldigt bra jävla hockeymatch. Växjös forecheck är fan helt ursinnig! Vi är på spelhumör och vi bjuder upp till dans! It takes two to tango!
Visst har vi missflyt med utvsningen på P Lindholm då det som ut som ett felskär på Växjöbacken. Samtidigt ramlar Pesonen väldigt lätt innan Tim "Boomstick" Heed knallar in den i krysset. 1-1 i tveksamma domslut, och båda gångerna blir det mål.
Däremot har de sjuk jävla röta vid 2-2. Salminen försöker passa på bortre stolpen och den tar på A Lindholms ben och in. Ett flipperspel, min sagt Qatarinspirerat. En inköpt finne i ett köpelag utan anor försöker sig på en manöver som misslyckas, och flipperspelet studsar tursamt in i mål.
Så 1-0 i tursamma flipperspel och 4-0 i skott i ramen. Vi har då inte direkt haft turen med oss hittills, fast spelmässigt känns vi lite vassare tycker jag.
Blister Brigade: Två bra lag. Syns tydligt att Växjös game-plan är att fullfölja hårt i varje närkamp. Det ska göra ont för SAIK. De vill säkert få spelare som Ritola, Calof, Zackrisson ur balans och få backarna att vrida och vända på huvudet för att se om Växjöspelare kommer i hög fart.
Växjö är skickliga tycker jag. Bättre än sin tabellplacering. Sen är ju ni skickliga också så klart!!!!