mike66: Citat: "Avslutningsvis så tycker jag att detta med plusmedlemskapet verkar vara ett hastverk som gjorts över en kafferast - kom igen när det hela är lite mer genomtänkt så kan det nog tänkas att även jag hamnar på plus i framtiden...!"
Det var det jag tyckte var negativt men det kanske inte var menat från din sida. Jag kanske tolkade det hela fel.
Hur blir det - blir det nån riktig tippningssida och inte nått halvdant som det ser ut i dag? Har det fixats till nåt bank/postgironummer än för de som inte vill betala med kort? Lite klent med svar i den här tråden tycker jag, eller för att vara helt ärlig - inga svar alls? Dock två konstiga svar på mina frågor som jag inte blev det minsta klokare av. difzi och epa, läs igenom vad jag skrivit en gång till...!
För mig blir det så att varje gång HS-live uppdateras så skrivs det senaste inlägget ut igen (bara i HS-Live vad jag kan se), om inget nytt inlägg skrivits.
Tycker också att de är en kul och bra grej. Om vi vill ha kvar HS, finns det inget annat altertiv..sen så himmla dyrt är det inte heller..18kr/mån är ingenting som du sa epa å inte ens 180kr/år är dyrt. De är bara att hoppa över en vecka eller två med godis å läsk, öl eller något sådant skit.
mike66: Faan vad du var negativ då! Det är väl bra om han får lite pröjs för att han håller sidan igång! Och dyrt är det inte. Eller tycker du att 18kr/mån är dyrt?
Han har dragit igång det här med plus och det tycker jag är en kul grej. Det kommer säkert att utvecklas en hel del åxå. Du kan säkert få bidra med nå´t du med Mike66 ;)
Idén med det här Plusmedlemskapet är god men ogenomtänkt och själva betalningssystemet är knappast fulländat. Det är inte alla som har ett betalkort och det är inte alla som vill använda det via nätet. Skaffa ett bankgiro el posgironummer så ska jag ta mig en rejäl funderare om detta är värt att betala för...
Vad får man då för pengarna?
Reklamfritt surfande: Och? Spela roll dårå...!
PLUS-markering på ditt användarnamn: Jag överlever utan Plustecknet...!
Snyggare inlägg: Och? Mina är snygga ändårå utan Plus...!
Du stödjer HockeySnack: Ett bra argument som jag köper, men till vilket pris och vad får jag för pengarna?
Snabbare siduppdateringar: Har man modem så kanske det är bra?
Fler smidiga funktioner läggs till: Låter bra det. Ett krav från mig om jag ska bli medlem är att det sätts in en riktig tipssida, typ 1X2 eller nåt liknande och kanske med lite schyssta priser och en Hall Of Fame-sida. Som sortimentet ter sig här på HS idag så betalar jag max på sin höjd kanske en femma o en fimp om året och då via ett bank eller postgironummer - mer tycker jag inte att det är värt som det ser ut idag...!
Avslutningsvis så tycker jag att detta med plusmedlemskapet verkar vara ett hastverk som gjorts över en kafferast - kom igen när det hela är lite mer genomtänkt så kan det nog tänkas att även jag hamnar på plus i framtiden...!
Metal Guru: Nja, det var inte så jag menade. Det har gått att skriva utan hakparentes utan att det man skrivit tidigarehar blivit som en länk. Har jag för mig i alla fall. Det har ju plötsligt blivit massor med sådana inlägg, det problemet fanns inte förut.
Marcus: Inte för att jag vill göra dig ledsen men när jag skulle gå in och kolla den nya funktionen på Spelscheman (vilket för övrigt fungerade precis så som jag hade önskat) så upptäckte jag en ny grej.
Klickade på länkarna till Södra och Norra Allsvenskan men hamnade även då hos Elitserien.
Vore det inte trevligt om forumledarna kunde svara på de förslag som kommer in här på F&B. Possitivt eller negativt svar är inte så noga, huvudsaken att man får ett svar.
Ex. "Kära Stigsson. Jag har läst ditt förslag ang. xxx och tycker att idén är helt värdelös. Därför kommer vi inte att göra något åt ditt önskemål" eller "Kära Stigsson. Tack för den fantastiska idén. Vi kommer givetvis att så fort de är möjligt försöka ordna detta."
På så sätt vet jag i alla fall att ni har tagit del av mina/våra funderingar.
Vore det inte bra om man kunde välja själv hos Dr Håcky vilka omgångar man vill beräkna tabell på. Exempelvis göra tabell för 5 eller 10 senaste omgångarna.
Ändra den inledande frågan "Hur många omgångar vill du analysera?" till "Mellan vilka omgångar vill du analysera?". Då kan man själv välja från 21 till 25 för att få fem senaste t ex.
difzi: Förörvrigt så borde det ju redan finnas, då man kan se vem man har fått meddelandet ifrån, så då blir det inget minneskrävande alls, utan enbart en SQL-fråga som tar ut alla meddelanden som har en foreign key på sändaren som motsvarar den aktuella användarens id, och sortera enligt DateTime typ...
Fast, som sagt, vet inte hur systemet funkar, men är det bra uppbyggt, så räcker väl detta?
difzi: Det beror väl på uppbyggnaden... Har ni allt i en databas så har väl ett meddelande t.ex. en foreign key till mottagaren, och att isåfall lägga till en foreign key som pekar på sändaren, borde väl inte vara för svårt, eller speciellt minneskrävande? Fast, inte vet jag hur systemet är byggt ;)
difzi: Framför allt för att se vad och hur man som moderator har skrivit till vissa orosmoment. Det är en hel del brev som man skrivit som förblir obesvarade och ibland vill man gå tillbaka får att se vad man skrev.
Om personen som svarar väljer att ta bort det som skrivits, hur ser du det då? Eller om du aldrig får något svar? Ibland kan det vara mycket användbart för oss moderatorer att se vad vi skickade till diverse störande moment.
robhed: Väntar ett litet tag till med att kommentera det som vi pratade om tidigare i den här tråden eftersom jag inte tror att ni har rasat färdigt ännu. :-)
Signaturen livescore skriver så här på AIA/Rögles forum 2004.11.15 kl 15:26
----------------------- Rubrik: [WANTED] Swedish Icehockey Forum-ULRS - englisch speaking!
hi friends
i am looking for a "BIG" icehockey forum for talking about all games in played in sweden. is there any URL you can give me where i found englisch speaking icehockey fans from sweden. ----------------------- och blir hänvisad till Hockeysnack.
Är inte detta en god idé - med tanke på hur ES ser ut idag - med en GB för våra utländska vänner med inlägg på engelska? Jag skulle t.ex kunna stuva in en skock Dukla Trencin-fans där...
Ja, jag vill inte ta bort dem, men kanske införa en liten snifflig funktion som gör att bilder som är bredare än själva gästboksspalten, automatiskt beskärs så att de passar in, naturligtvis så skall de då behålla sin proportion.
Jag vet inte ens om det är tekniskt möjligt att koda något sådant, men går det så skulle det sitta finfint om du, Marcus, kunde sno ihop den.