{9839}: Stenqvist > Westerlund Ett bra break-up om man ser till hans tidigare intervju där han säger att han vill ha en offensiv roll, det kan vi inte erbjuda honom. I dagsläget så hade han fått harva i 4e backpar.
Filip Westerlund till HV. Det vore kanon för grabben. För oss är det varken bu eller bä. Fantastisk hockeyspelare som har några år i vår klubb och som vi fått lite känslor för såklart, men samtidigt kommer det med all sannolikhet en stjärnback in istället. Jag är nöjd med detta faktiskt. Tänk er Eronen och Wikstrand istället för Zajac och Westerlund. Jo jag tar det alla dagar i veckan! Strålman kan sedan spetsa till det strax innan premiären men då krävs det nog sponsorpengar för honom likt Dahlén för något år sedan.
Sputnik: Eronen kommer presenteras den här veckan. Långt slutspel och lite vila efter det var han värd.
Bra med Westerlund till HV, för alla parter. Hans självbild passar inte den bild Timrå har av honom eller den roll han kunnat få. Han är, på sin höjd, sjätte back som vår backsida just nu (Eronen inräknad) och trea bland de högerfattade bakom Eronen och Stenqvist. Och då ska det in ett etablerat namn till på blålinjen.
FW till HV alltså. Verkar som att de flesta här hade velat ha kvar honom men jag tror inte vi blir direkt sämre av att han sticker. Dessutom kittlar det ju lite mer med en ny back!
thorwald: Tonåring och fräste runt med trimmad moppe och tyckte man var kung. Hockeyn på den tiden följdes på avstånd. Nyss nämnd leksak plus människor av det motsatta könet kom betydligt högre upp på priolistan i livet just då 😁😆
Hassan: Cornelius dör, 33-åringen, 42-åringen, Kurdspår, Becquerel i svampskog och i älgar o renar... Tore Öqvist gör typ 3-4 mål i var och varannan match. Hasse Edlund skjuter hårt. Och Timrå är som så ofta på 70-80 talen delaktiga i SM-guldlagens framgångar. Peter "storsnusläppen" Andersson, bröderna Pauna var väl i Löven då?
Boforsaffären, VM-guld i Wien före Sovjetunionen, Reagan är USAs president, Patrik Sjöbergs världsrekord i hockeyfrilla och minimala shorts, Sverige får hela TVÅ TV-kanaler och sen TRE, Guns’n’Roses släpper Appetite for destruction, Paolo är kungen av kungsan, FN-svenskarna åker hem från Cypern, Gorbatjov….
KB: 2007, det är alltså 15 år sedan. Vi snackar träklubbor och nästan spapshjälmar. Men om du jämför med sänkningen av Titanic eller bombningen av Dresden så var det alldeles nyss!
FH - avdammad: Hammarström, Näslund, Dahlin var Brynäs förstakedja när vi var uppe 81/82 med Janne Kock(i Timrå på 70-talet) och Anders Bäckström från Ånge som backar. De var i bottenstriden också. Då var man inte så nöjd med Brynäs plockande av Tikare😐
Timrå Isstadion: Bl a Brynäs strategi att värva från Norrland gjorde dom till dominanter då. Kirunaområdet hade dom koll på men det var väl även ett antal landslagsmän från Timrå som gick till BIF under en 5-10 årsperiod? Dubbelt smart, man förstärkte själv samtidigt som man dränerade en konkurrent.
Karlsson74: Det börjar bli lite samma med Luleå. 26 år sedan enda guldet, men även yngre fans tycker att dom är det eviga guldgänget. Dock kanske dom får knyta ihop historien i morgon...
Det är alltid i sådana här ordväxlingar så surt att Timrå på 70-talet kom i skuggan av Brynäs, lätt en av Europas bästa klubbar vid tiden med Salming & co. Ändå var vi och smånosade vid guld några gånger. Visst, det var surt även när alla dessa semis på 00-talet inte nådde hela vägen, men på 70-talet var det verkligen "bara" Brynäs, och något år möjligen Leksand, som var i vägen, det var så lite som fattades, muttrar en evigt bitter 60+. :-)
Olli Nomadinen : Hittade den här artikeln med som nog var i samband med Madhawks uppgifter kom ut.
"Eronen har avtal med TPS Åbo även nästa säsong, men med en klausul för SHL-spel spelar han istället för Timrå nästa säsong. Finska källor bekräftar att han har aktiverat klausulen för att flytta till Sverige."
{297}: Om jag inte minns helt fel var det 35 år sen de tog sitt SM guld nämligen 1987...95 procent av lövenklacken var väl inte ens född skulle jag tro.. Och Var de född så var det inget de upplevde på plats.. 🙄
Rallarn: Har löven vunnit sm-guld? Det måste vara väldigt länge sedan eftersom man inte ens kommer ihåg det. Lite så med modos SM-guld också, hockeyn var i princip en annan sport på den tiden så att det skulle ha någon nutida tyngd, det känns avlägset. Jag tycker det var bra när vi erövrade Skåne från dansken men jag tror inte danskarna skulle känna sig speciellt smädade om man påminde dom om det idag.
{9839}: Som Hamrén från konsum trappen brukar säga, minuspsyke.
Sett Dick bli grinig på Twitter mot personen som driver swehockeygifs. För att denne lagt ut ett klipp där Dick ligger kvar på isen vid ett baklängesmål.
För övrigt, fem veckor sedan Timrå styckade hela djurgården! Fantastiskt jobbat!
Lördagsfräckis: Axelsson åkte aldrig för diving eftersom det kallas impotens när Dicken ligger ner. -Hey oh! Badum tiss!
Klåparna: jamen.....så var det ju...skridskoskenan alltså, det enda som stod mellan oss och SM-guldet, en liten sketen skruv som inte Huss skruvat fast ordentligt...🤪
Klåparna: Och vi hade vunnit SM-guld alla år vi åkt ur slutspelet också, bara vi inte åkt ur alltså. Framför allt 07 och 08. Och hade vi bara inte tagit oss till kvalserie-spel alla dom där gångerna hade vi också vunnit SM-guld då.
Hassan: Lägg av nu, poängrekordet på 121 är från den säsongen och vi körde över Modo i andra matchen, vi skulle varit ostoppbara i den serien och sedan tagit IKO utav bara farten.
Hassan: Hockeyallsvensk final var det oavsett, men det var ett jävla skitupplägg faktiskt. Chansen var dock enorm att gå upp just då för IKO och Leksand var sjukt svaga. Vi hade kört över dom utan att passera gå.
Ett bra break-up om man ser till hans tidigare intervju där han säger att han vill ha en offensiv roll, det kan vi inte erbjuda honom. I dagsläget så hade han fått harva i 4e backpar.