1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 601831 inlägg · 6213 ämnen

« · 2368655 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Försäsong 2022
EXPLORERSMÅLAND: Syster Johanna Dahlen säger i hockeybibeln att hon tror att Timrå missar slutspel. Hon måste väl ändå tro på slutspel nu när hennes bror har anslutit? ;)

Expressen tror även att Tim Erixon blir viktig med sin rutin. Håller inte riktigt med dem där även om det är viktigt att han kan fortsätta att spela som i kvalet. Gör han det ser det bra ut.

Sv: Försäsong 2022
Synct: Mycket synd att de inte hann få med Dahlen i tidningen i sitt tips! Då hade de tippat Timrå helt annorlunda tror jag. Men bra att få bara underdogs i tidningen på ett sätt :)

Sv: Försäsong 2022
Hört ja en skål!🤔
Skål tamjefan rabbuslingar o trevli helg å sug å svälj. 🥳🙏🥃
In Ante we trust..🍾🔥💣
Uppladdat:

500x0-8dc9c915-5a80-45d2-8e08-c2737e6c9629.jpeg


Sv: Försäsong 2022
{297}: Alltid bättre än den rostiga Opel -99:a vi haft tidigare år. Om vi sen hade haft möjligheter att köpa det där däcket vore ju det guld, men nu valde vi att köpa bilen först.

Sv: Försäsong 2022
Zäta75: Tack!

Sv: Försäsong 2022
Synct: Varsågod.

Sv: Försäsong 2022
{9908}: vi konstaterar att det är en jävla fin Porsche vi har i år…bara tre hjul men nu pratar vi om vädret istället.

Sv: Försäsong 2022
Synct: Någon som har abonnemang som skulle vilja dela denna betalartikel från hockeysverige? :)

hockeysverige.se/2022/08/31/mans-karlsson-har-vi-nagonsin-sett-ett-lag-som-timras

Sv: Försäsong 2022
{9908}: Sålänge vi är skadefria är det lugnt. Tror och hoppas att vi kan hålla oss ifrån skador ett tag så kommer det en till back garanterat. Om vi alla ser till att gå på matcherna så kommer Timrå få in mycket pengar bara på en månad och kan då fixa en back. ALLA TILL LADAN!!! VILL SE FULLSATT VARJE MATCH DETTA SUPERÅR NÄR VI HAR ETT SÅNT KANONLAG!

Forza Timrå IK!

Sv: Försäsong 2022
Sputnik: Edfeldt ska bli spännande!
Sen är det ju bara så här läget är. Vi kan konstatera att den är numerärt svag, och vi får se hur det står sig. Är det som Kapanen säger att det är jävligt skralt nu, så är det inte så mycket att göra. Vill man klaga på detta ska man ha i åtanke att backsidan garanterat hade kunnat stärkts, men det hade varit på bekostnad av Jonte. Där får man ju känna själv vad man väger tyngst.

Det kommer garanterat komma in en back till, men det kommer inte vara något jättenamn.

Kan vi alla komma överens om att vi bara släpper detta nu? Alla är medvetna om att en till back vore på plats, iom Jonte är det förmodligen på paus ett tag framöver.

Vill man klaga på något kan man ifrågasätta vad fan vi skulle in med Jonte för. Potentiellt Halloran, men det var så tidigt då en back säkert var med i ekvationen ändå.

Sv: Försäsong 2022
tjobba: Hmm, lust att länka? Hittar ej.

Sv: Försäsong 2022
Backsidan är tunn, ja. Det finns frågetecken på de sex backar vi har(skulle säga samtliga sju går att diskutera ur olika aspekter)
Vi har inte råd med att någon underpresterar, någon skada eller en dålig tackling som renderar i avstängning, oavsett hur bra centersidan är så är backsidan för tunn på pappret absolut.
Dock så vill jag påminna hur mina tankar gick inför förra säsongen och jag tror det var fler än jag som trodde så: Jävlar vilken backsida! Vi har tyngd i Erixon, Bohm och Didde och om Svensson tar plats även han. Vi har offensiv styrka och snabbhet i Westerlund, Laleggia och Zajac och sen har vi Carlson som går in och spelar smart tvåvägsspel.
Vi lär inte göra så mycket mål, men vi kommer fan inte släppa in några heller!

Vi alla vet ju hur det slutade, med en på förhand stark backsida. Så jag skulle vilja mana till lugn. Pappret ljuger ibland, det går inte att förutse vart Edfeldt tar vägen eller hur Stenqvistvärvningen landar, eller om Didde är skadefri.

Så försöker iaf jag tänka när jag ska få bort oroshickan.
Trevlig helg Rabbuslingar!

Sv: Försäsong 2022
{297}: Samtidigt vet vi ju inte hur Edfeldt står sig. Såg väl bra ut mot Brynäs i allafall sen va han sjuk på SCA cupen va? Förhoppningsvis är han ett utropstecken. Men en till back måste in och det vet ju Kapanen med givetvis.

Sen är det väl en pengafråga i slutändan. Vi får ju hoppas att plånboken inte är lika tom som Kapanen och Torines ger sken av i allafall.

På tal om HV så skall de ju in med en rutinerad back-kugge också, så deras backsidan är ju inte helt spika än heller

Sv: Försäsong 2022
Sputnik: Förra säsongen må vi ha haft en bredare backsida där 7 backar klockade över 12 min per match varav LaLeggia och Svensson låg på 24 och 19 min. Det gick väl sådär förra säsongen då Carlson och Bohm var för svaga och Strömberg var skadad. Förra säsongen hade vi 8 seniorbackar som var inne och bidrog, nu har vi 6. Jag tycker det ser extremt sårbart ut. Får vi in en till back så ligger vi på nån slags miniminivå om man tar höjd för skador och besvikelser.

Offensivt ser det hur spännande ut som helst men det är i defensiven vi är svaga och det var den som gjorde att vi fick kvala ifjol. Vi behöver maxprestationer av dom backar vi väl har under kontrakt.

Sv: Försäsong 2022
{9908}: Den finns som e-tidning via expressens hemsida!

Sv: Apropå nånting...
Heisenberg: Ja, hoppas verkligen att de kommer att sälja träningströjan i webshopen. Jag köper en direkt! Tror att det skulle bli en storsäljare och dra in mycket pengar till klubben.

Sv: Försäsong 2022
Annaaa: Spelar vi i div 1 eller? Klart han inte skulle hålla som back då han knappt håller i SHL spelmässigt i övrigt.

Sv: Försäsong 2022
Fan, får man inte med Hockeybibeln när man har Expressens super-premium-dundermega-proelite-max-abonnemang?

Har inte brytt mig om den där sen Markus Matthiasson spelade, men kommer ju behöva plocka upp ett ex i år!

Sv: Försäsong 2022
pingvin: skulle han säkert kunna. Har bra tajming i närkamper och blir sällan utvisad. Slitvarg!!

Sv: Försäsong 2022
Sputnik: Kan inte Boyce skola om sig till back?
Då får han ju vara med och spela också!

Sv: Försäsong 2022
Sputnik: Kvalite före kvantitet skulle jag skriva givetvis.
Med det sagt vill jag gärna också ha in en 8:e back, för breddens skull.

Sv: Apropå nånting...
Zäta75: Ja, jag hoppas att det planeras ett replica-utbud av dessa i den egna shopen också 😁

Sv: Försäsong 2022
{297}: Med så stark forwardsida kanske den bästa vi haft. Finns nog stora möjligheter att backarna kan ta fortsatta kliv. Det är min tro och förhoppning. Sedan tror jag mängden drivande karaktärer är något som ofta glöms bort av ” exeperterna”

Sv: Försäsong 2022
{297}: Jo, vi hade också ganska bred trupp föregående säsong, kvalite före kvantitet tar jag hellre i slutändan.

Sv: Apropå nånting...
Dr.Krykov: Vadå ljög? De har ju en liten hörna med sitt lilla prisskåp med guld från forntiden, det kan väl klassas som museum?

Sv: Apropå nånting...
Heisenberg: Jag tycker att den svarta och den röda är ännu snyggare! :) Skulle också gärna köpa. Kanske kommer ut på tradera etc sen?

Sv: Apropå nånting...
Är det någon här inne som vet om tröjorna som används på träning går att köpa någonstans? Finns inte i webshopen vad jag kan utgöra. Den vita är så sjukt snygg!
Uppladdat:

500x0-fbimg1662117977942.jpg


Sv: Försäsong 2022
{9908}: Jag hoppas på att "storleken har ingen betydelse" gäller även när man sorterar tabellen.

Sv: Försäsong 2022
{297}: Varav Torp en av dem. 😅

Sv: Försäsong 2022
Sputnik: HV71 har väl 8 seniorbackar på kontrakt och vi har 6 st. Det kan ju vara den största skillnaden i betygsättningen.

Sv: Försäsong 2022
tjobba: tryout på Mylläri borde vara en rätt bra och billig chansning.

Sv: Försäsong 2022
Sputnik: Ja spetsen finns där och sen ska man komma ihåg att Frippe Foppa dunkade endå in 17 påsar säsongen i SHL också, de går inte att underskatta något lag är min känsla, våran backsida är väl godkänd tycker jag, de finns frågetecken och vi är ju som alla är inne på tunna, att starta säsongen med 6 ordinarie de kan man göra i HA men nu känns de lite vågat, jag är nöjd om vi slipper kvala, vi har 2 reservmålvakter från clubben och det är vanskligt anser jag, men vi hejar på och stöttar så gott vi kan allihop.

Sv: Försäsong 2022
{9905}: Håller med, Hv har spets framåt, även om jag håller Timrås forwardssida före.

Men blir lite fundersam på "experterna" som påstår sig inte kunna hitta nått lag som har sämre backsida än Timrå, typ.
Hvs är i min bok sämre.

Målvaktsmatchen vinner dock HV, plus mer rutinerade tränare.

Sv: Försäsong 2022
{9905}: Eeronen har typ bättre poängsnitt än Petersson de senaste säsongerna. Sen är inte statistik allt men, han har ju heller inte kallats till Tre Kronor och det brukar väl poängmaskiner i KHL.

Sv: Försäsong 2022
tjobba: Kan ju vara så att de externa finansiärerna som sägs vara med på Dahlén kanske ställt ett motkrav på att klubben ska stå för x% av kontraktskostnaden. Kan vara därför klubben drog igång en kampanj för Dahlén på en summa som verkar vara en futtig del i hela summan.

Sv: Försäsong 2022
Anton Mylläri finns på listan. Och Kimmo K är arg.

Sv: Försäsong 2022
Dr.Krykov: Att inte kalla Andre Peterson för spets är skumt, han är spets, Andy Miele och Nättinen är riktigt bra även dom, sen har Elvenes mycket i sig även han, backsidan i hv71 imponerar kanske inte så mycket däremot, men spets har dom.Dom har ju även en riktigt bra keeper i Ortio.

Sv: Försäsong 2022
Fan, sorterar man lagen efter antal spelade SHL-matcher i truppen, är tabellen ganska snarlik mot hur jag föreställer mig att det kan sluta.

Med förbehåll att Malmö byter plats med Brynäs, som i sin tur byter plats med Rögle.
Uppladdat:

500x0-ddcd711b-3d73-4502-ae67-b6eed7429897.jpeg


Sv: Försäsong 2022
DenRöda: Hehe, har du också ett öra mot rälsen? Oavsett, det optimala är att bredd ska komma från egna leden.

Sv: Försäsong 2022
Captain Crash: Sedan kanske Kapanen har skannat av marknaden och hittat några bra backar men att dom har skrivit på nytt kontrakt i AHL.

Sv: Försäsong 2022
Sputnik: nu blir ju allt väldigt hypotetiskt eftersom vi har 7 backar idag men man kan ju vända på det och säga att om vi bara tar poängen i början av serien så kanske vi inte behöver hamna i ett kritiskt läge sent på säsongen när alla är trötta och slitna? Men visst känns det som att kapanen kommer att greja en spelare under första halvan av säsongen?

Sv: Försäsong 2022
Vi borde såklart ha nån mer senior och etablerad back i laget. Inget snack. När man sen pratar breddback, nån som kan kastas in lite då och då, då är det från J20 vi ska fylla på. Därifrån ska bredden komma. Billigt, inspirerat och dugligt. Men då gäller det såklart att det finns killar att plocka in.

Det är ett kretslopp som vi inte riktigt har än, men förhoppningsvis snart har.

Sv: Försäsong 2022
Öndulat: Helt rätt

Sv: Försäsong 2022
Olli Nomadinen : Jag tänker så här, man börjar ju hellre en säsong med 7 backar, än att avslutar den så i ett kritiskt läge i slutet av säsongen.

Jag tror så här, Mycket publik i början av säsongen=stor chans att det kommer in 8:e back rätt snart.

Sv: Försäsong 2022
Olli Nomadinen : Det är ju en sak att dom backarna vi har är helt ok för SHL, det är en annan sak att spelare som LaLeggia och Svensson också kommer att göra misstag när vi måste spela dom närmare 30 minuter per match. Ett par skador på det och vi kommer att behöva låna nån dussinspelare från allsvenskan. Nu har vi fått en massa hemvändare som vi varken vill eller kan vara utan, så klart är det en välsignelse. Men med tanke på förra säsongen så borde man kanske lagt mer fokus på backsidan från dag 1 av silly. Eller så har man gjort det och bara kan konstatera att det är många lag som har behövt förstärka på backsidan och konkurrensen har varit hård.

Som laget ser ut just nu tycker jag man kan utgå från att topp 4-backarna kommer att matchas extremt hårt. Man pratar om Leksand, ja dom har 9 backar under kontrakt vad jag kan se. Vi har 6 + 1 junior.

Sv: Försäsong 2022
{9566}: Så är det och jag kan också tycka att det kanske inte är nån ko på isen med det lag vi har idag. Så länge det finns i bakhuvudet att man måste agera om behov uppstår, om vi får en eller två skador på backsidan. För vi har ju också erfarenheter av att ha snålat oss ur SHL. Jag kan ju tycka att vi gjorde det säsongen 18/19, obegripligt annars vad de icke inräknade SHL-miljonerna gick till

Sv: Försäsong 2022
DenRöda: Exakt det jag tänker när jag ser HVs trupp, förstår inte hur alla experter kan tippa de i toppen?! De har förfan Torp i topp4 på backsidan. Fredrik Forsberg och Vessel kommer inte göra lika många poäng i SHL, bara kolla på Lundin och Lööke när de skulle ställa om till SHL. Och då va Lööke bättre i HA än både Forsberg och Vessel. Jag ser Tedenby och Big Sam från Modo som deras spets, utöver det ser det inget vidare ut.

Sv: Försäsong 2022
Öndulat: Mamma sa alltid: Har du inga pengar till det du vill ha, spara och vänta tills du fått ihop dom! Det har följt mig. Förköp dig inte!

Sv: Försäsong 2022
jens_88: Kan också vara så att det inte finns någon back som är intressant för oss just nu. Jag menar alltså att det finns, men det blir för dyrt isåfall. Och de som är billiga att hämta in kanske är snäppet vassare än egna juniorer och då kanske det är bättre att Häggström eller Falberg får chansen att visa vad dom kan.

Vad hände med try-out kontrakt? Har dom upphört att existera i SHL?

Sv: Försäsong 2022
jens_88: Bästa just nu är att köpa säsongskort och gå på matcher. Högre publiksiffra = stålar = eventuell värvning av back.

« · 2368655 · »