Har listat lite spelare som jag tycker är rätt intressanta och som kan tillföra extremt mycket på planen inför nästa år. Alltså spelare som är "free agents" inför sommaren. Notera att det bara är rightare då vi verkligen behöver sådana just nu.
AHL - samtliga med 70,000$ i lön per år. Samuel Fagemo 50m, 30p Lauri Pajuniemi 63m 36p Valtteri Puustinen 66m 53p Markus Nurmi 48m 24p
Liiga Joni Ikonen (c) 56m 33p Markus Oden 40m 16p (talang) Kasper Puutio (d) 48m 11p (talang)
Hockeyallsvenskan Jonathan Lekkerimäkki 29m 9p (talang)
HockeyEttan. Emil Lindblom 34m 57p (try-out)
Just AHL-spelarna behöver absolut inte vara så dyra då dessa bara hovar in under miljonen per år där borta. Många kommer nog ändå få förnyat och kanske ges möjlighet till NHL. Men de flesta vill väl gå vidare därifrån och spela i Europa kanske.
Liiga-spelarna är enbart unga lovande spelare där jag tror det finns en skitstor uppsida hos. Ikonen går från klarhet till klarhet trots att han inte får jättemycket minuter per match! Duktig som fan! Oden är spännande! Gjorde slarvsylta av Kärpät senast på några få minuter bara. Råtalang! Puutio är en favorit jag har. Gillar den backtypen. Snabb, bra teknik, rätt stark, bra passningsspel. Talang där å.
I HA har jag inte alls bra koll på. Vancouver vill ta Lekkerimäkki till en klubb som ger honom mer minuter. Varför inte hos oss? Eller jag vet inte.
Emil Lindblom snackades det väl härinne om att han kanske ska testa hos oss framöver. Det känns jättespännande!
Rip Kirby: ja J20 får lättare och lättare motstånd för varje match verkar det som. Gäller att vara påkopplad dock, då det bara är en match. Går liksom inte att rädda upp nåt som man kan göra i en matchserie.
Sputnik: Jag har för mig jag läste nånstans att SCA’s nya avtal var det största avtal ”ekonomskt” som timrå haft genom tiderna och att det skulle vara en ”betydelsefull summa”
Klart är väll ändå att det är rätt mycket mer pengar än NHC eftersom man väljer att bryta med dom och låta SCA ta över trots att NHC hade några år kvar i avtalet egentligen.
Karlsson74: Ja det finns många parametrar att väga in givetvis. Hoppas SCA öppnar storbörsen för att förstärka kaptitalet med. 😁 Undrar hur mycket de betalar för Arenanammnet till exempel, en betydande summa eller liknande är väl det enda som nämnts?
Sputnik: Ja vi får väl se vad som händer..och hoppas att ekonomerna i föreningen räknar och kalkylerar på olika scenarion.. Går det tex tungt är det helt klart en gudagåva ekonomiskt att ha många säsongsbiljetter sålda. Går man däremot långt i ett slutspel där det ingår slutspel är det kanske obra..iaf under långa loppet. det är min gissning. Sen ska man naturligtvis ha klart för sig att vi befinner oss i en lågkonjuktur som vi inte sett slutet på än...höjda priser kommer ge visst negativt resultat på det antal åskådare man lyckas locka..så har det fungerat förr och så kommer det fungera fortsättningsvis .
Timrå J20 möter Leksand i semifinal. Jag förstår det som att det endast är en match som ska spelas och det sker nästa söndag, alltså en vecka från idag. (i den andra semifinalen möter Djurgården Rögle).
Leksand slutade trea i Top 10-serien. Men Timrå IK har ju redan eliminerat såväl ettan som tvåan - allt att vinna, vi kör på det tycker jag ❤️🤍🏒🥅
Karlsson74: Det vi blr göra är att höja dem under slutspelen i allafall. Där är vi billigast i hela SHL tror jag. Vi är som sagt den enda förening som har att det ingår med slutspel. Säsongskortsinnehavare skall givetvis få förtur på slutspel, men vi måste nog hänga med i utvecklingen flr att hänga på övriga föreningar i intäkter.
Sputnik: Hur många säsongskort såldes inför denna säsong? Och hur många kommer man tappa om de blir dyrare, samtidigt som slutspelsmatcher inte ingår .. Skulle gissa mellan 15%,20%eller 30%.. det är en väldigt fin balansgång i vad man vinner och förlorar på höjda och försämrade säsongskort.
{297}: Juel kan man väl börja med. Det har väl varit en illa dold hemlighet i ett halvår typ och Oskarshamn har ju redan gått ut med att han inte blir kvar. 🤷
Olli Nomadinen : Säsongskorten är vi rätt sega med dock,eller har väl alltid varit innan. Andra klubbar är rätt snabba med att komma igång med just sådana detaljer. Dock så kan det ju handla om att man ser över priser, känns som Timrå är de enda som har att slutspel ingår i ett säsongskort. Sånt måste vi ser över för att hänga med övriga föreningar kan tyckas.
Därav kanske försäljningen av säsongskorten dröjer tänker jag ändå. För att man vill hitta rätt prissättning.
Vad gäller nyförvärv så blir det väl lite annat att lägga fokus på en stund. Spyr på övrig hockey just nu, typ. I allafall att se Örebro spela semi..
Sputnik: Egentligen är väl inte ens Hållander klar? Finns väl ett smalt fönster för honom att få kontrakt med penguins? Det kanske inte är så troligt dock.
bar mofftak: Att Jacob Olofsson fick den här utvecklingen i Löven som han fått såg jag aldrig komma. Nog den spelaren från en annan klubb än min egen som jag gjort mest narr av
KulltorpsOlli: Sämsta partiska kamerasnubben. Följer inte med pucken vid 0-1, samma vid 2-5. Vägrade dessutom filma jublande Timråspelare vid slutsignalen utan riktade bara kameran mot Luleås deppande på deras planhalva.
{7043}: Ja det är väl de som sticker ut extra och som det också verkar kommer få chansen nästa säsong. hoppas Värmhed får testa sin naturliga position som center med. Max Sjöholm är väl också värd att tas hand om, Såg han blev uttagen till Landslag nu med.
KulltorpsOlli: Hoppas vi tar till vara på guldkornen i årets J20. Vi borde ändå ha råd att slänga in 2 juniorer bland forwards till nästa säsong. Matcha in dem med bra omgivning och våga ge dem en ärlig chans. Bara kolla på Frölunda och Skellefteå och vart det tagit dem med att de vågat spela juniorer genom åren, som sen betalt tillbaks.
bar mofftak: Vad var det Harald Lückner kallade det, ”Nascar-hockey”? Halloran är duktig på att åka runt runt på utsidan. Helt perfekt för HA men en munsbit för backarna i SHL.
{9233}: Bra. Jag tycker nog att det här är nivån för Halloran. Han får tillräckligt med tid för att hinna ta sina åkningar och sedan fundera lite vem han ska passa.
I SHL blev det bara att han åkte lite skridskor in i anfallszon och sedan var han fastlåst av en back, samma problem som Jacob Olofsson fick.
jonsson: tycker att han väger för lätt! Nu såg jag inte aik serien, men mot Mora kom han aldrig in på mål! Åker runt runt och sen blev det ett felpass!