Patrick Polly: Wedin tillbaka troligtvis nästa vecka. Osäkert vilken av matcherna. ❤️❤️❤️❤️
"Ante Karlsson är nöjd över att snart ha "57:an" tillbaka i spel. – Han ser väldigt pigg ut och det är väldigt nära, säger Timråtränaren."
"Vad säger du själv – när är du tillbaka?
– De börjar närma sig nu, det känns bättre och bättre och det är kul, säger Anton Wedin efter ytterligare ett pass där han har kunnat köra på för fullt.
Spritter det i kroppen?
– Mycket! Speciellt när man är med på allt och nu är det riktigt roligt och man vill bara spela direkt från start. Förhoppningen är att få in någon match innan uppehållet. Vi får se om det blir mot Leksand på tisdag eller i sista matchen på torsdag. Efter det får man ett ganska bra kvitto på allt ligger till."
Simmalugnt: Alla "professionella" tyckare tycks ständigt glömma surströmmingsderbyt när det ska pratas derbyn. Även om det har svalnat av betänkligt sedan sejourerna i allsvenskan så är det ju ett derby värt att nämnas. Bataljen i slutspelet i mitten av 00-talet var ju av episka proportioner. Så pass episka att det borde nämnas oftare. Inte som bästa, men definitivt ett av de värre.
Eller så är man bara partisk?
En annan sak som slår mig när jag överkonsumerar hockeypoddar är att Timrå sällan nagelfars. Man pratar knappt om Timrå. Nämns i förbifarten ibland, men inte mer. Vet inte om det är bra eller dåligt faktiskt. Inga toppar, inga dalar. Kanske är bra att smyga med i bakgrunden bara?
OJ hoppas jag att man satsar på nu denna säsong, han är en frisk spelare som har ett bra sinne för spel. Passen han gjorde till Boyce sist bakom ryggen visar på en kreativ spelare och vilja. Tänk när han få blomma ut å explodera denna säsong vad vi kommer att ha 👌
Våra juniorer kommer att växa denna säsong med massa rutin runt om sig!
Andersson: Senast? Nej! Utan hela säsongen tillsammans 23/23 - 23/24
OJ får kliva upp till tredje kedjan med Hållander och Lundin och Hartmann kan lira som extra eller fjärde efter Wedin kommer in. Tro mig eller inte han är inte värd mer än det.
Så vill jag bara säga att ni har världens chans att se en av de absolut bästa, nu aktiva rockorkestrarna på hemmaplan, den 13/4. Helt fantastiskt deilige norske gutter. Jag skall se dem i Oslo och Göteborg. Ta chansen. Det svänger, jag lovar!👍🤘🤘
Nisse på Mon or: ur skadesynpunkt så passar det ju ypperligt då de manskap som är på isen hinner återhämta sig bättre men samtidigt kan det ju påverkar själva rytmen i matchandet och det är därför det ser ut som det gör, dvs lite hattigt där vi vinner 2 och sedan förlorar 2. Precis när man fått ett litet flow i spelet så stannar allt av och det är ju nästan 5 dar mellan lördagsmatchen och torsdagsmatchen.
Fan själv är man ju helt borta ibland när man kommer in på jobbet på måndagarna och då har man bara varit ifrån 2 dar
Rico01: Som jag ser det finns det 4 frågor av vikt nu:
1. Vinner vi mot HV imorgon och tar 3 poäng? 2. Kommer vi att signa Juolevi för hela säsongen inom kort då hans kontrakt snart går ut? 3. När kommer Wedin att spela sin första match? 4. När gör Hartmann sitt nästa mål?
Mina svar:
1. Ja 2. Ja 3. Tror att han spelar imorgon eller på lördag. 4. Tror det kan ta lång tid. Lär inte göra många mål sålänge han spelar i 3:e kedjan.
Vinst idag hade varit en bonus utöver det vanliga!