Nisse på Mon or: Wedin, Lander och Eriksson det var en oväntad kedja ja. Man vill kanske toppa upp och köra de bästa i topp 6 oavsett position. Blir intressant att se hur det går
Ja, vi bör bryta med Lilja, Westfält och Heikinnen. Även Pääjärvi men är tveksam om så kommer att ske då han är en hemvändare och har en lång historia i Timrå. Man tycker kanske ändå att han kan bli användbar i boxplay m.m
Pyrret: kanske snarare Heikkinen som bryter med Timrå? Står på 17 poäng på 49 matcher. En hel skrälldus brunkare har sämre stats.Tror inte Heikkinen är först i kön för brutna kontrakt.
Marodören: Hade tänkt att åka ner men gjorde en frivolt häromdagen och e lite justerad där ryggen byter namn en fredagskväll 😭🤣🇱🇸 blev en konstig färg där bak o stel tänk om man kunde bli stel nån annan stans framtill nån gång!!😎🇱🇸🇱🇸
Montén Python: molinder måste vara ett analytiskt geni för att det ska väga upp hans persona. Man somnar ju när man ser karln. Kanske funkat om man har en huvudtränare som inte är pensionär, dvs Gath. En mer åt det analytiska och en som vet vad pondus är. Annars ser jag noll funktion med Molinder.
Smörgåsen : Jo, efter att jag såg klippet med J20 så stärktes bilden av att Molinder är lika "mjuk" som han var på isen.
När de intervjuade J20 spelaren och hur han uttryckte att det var bra att de fick in Per Hallin som kunde ryta till lite och lite annan pondus i lägen det behövs. Spelaren själv tyckte det var perfekt.
Alltså underförstått så har inte Molinder riktigt den förmågan.
Edit. Såg att jag missat att exakt samma skrevs nedan. Men det stärker den bilden jag fick.
Spelaren sa ju själv att han tyckte Per Hallin var jättebra. Att han aldrig "skällde" utan anledning. Utan mer när spelare/gruppen behövde en pekande hand.
Och nej, snällhet är aldrig en dålig egenskap, men man måste också vara bra på att ställa krav på ett bra sätt.
Jag har väl aldrig riktigt fått bilden av Molinder som en tränartyp, speciellt inte på SHL nivå.
Eugen Sandberg: ska till en otroligt grund person för att göra en sån grund tolkning på vad innerbörden var. Akta så du inte går på grund med ditt grunda tänkande. Tönt.
Eugen Sandberg: Det grabbarna menar med att skälla får vi ju givetvis se som att de vill ha någon som ställer krav och inte lindar in saker i bomull. Det ena behöver inte utesluta det andra.
Men det finns inget som är värre än en chef eller ansvarig som springer runt och inte vågar skita ned nävarna när det behövs. Och det är något som saknas inom vår förening, det är uppenbart.
Det finns ju en anledning till varför Jokinen, Tommy och nu junisarna lyfter det.
Montén Python: Håller med, även när det kommer till Boyce. Hade gärna sett att man tackar av några fler idag men man kanske får vänta ett litet tag för det
Nubben tycker inte det är något misslyckande med 0 av 18 poäng där det fanns kvalhot fram till omgång 51 och har inte slutspel i egna händer i omgång 52. Lallar klubben. Noll tävling.
Från videon igår med juniorerna så sa ena junioren att dom hade velat ha in en tränare som kunde skälla lite på dom. Det säger väl allt?!? Junisen själv står och säger att det varit för lite jävlar anamma och för mycket saft och bulle. Det har varit så snällt så nu är Hallin ”den skällande”. Snälle Molinder ska väl upp i A-laget kommande säsong och sprida snällhet.
Jadu: Ja, ibland är inte allt logiskt heller. LHC kan ju vilja göra allt för att avsluta säsongen snyggt för sina supportrar och dessutom vilja sätta käppar i hjulet för Örebro.
Hoppet finns, även om jag mentalt bara slappnar av nu för att vi slipper kvala.
Ikväll ligger fokus på att följa Dahlénhyllningen. Play in blir en bonus. Ja sen bör vi tacka av Boyce med. För nu behöver vi ta lite obekväma beslut om vi skall ta några kliv mot framtiden.
Karlsson74: Vill att vi gör som mot Luleå borta tror jag det var under Jokinen. Vinner sista matchen och hoppar upp på 6:e plats från att ha legat 7:a eller 8:a inför sista matchen och tog en direkt kvartsfinalplats. Men i detta fall ta en play in plats.
Zäta75: ja vi har ju lyckats ställa till det så att vi inte längre har ödet i egna händer utan även är beroende av andra lags resultat. Lite tråkigt efter att (om jag inte har helt fel?) ha legat på slutspelsplats i 49 av 52 omgångar .. 🙄
Då var vi då framme vid den sista grundspelsomgången. Blir det slutspel eller kommer silly season att inledas är frågan.
Om Timrå spelar som mot Färjestad dessutom med troligen fullsatt arena, eftersom Dahlen skall hyllas, så tror jag att våra vinstchanser är goda. Vi är ett helt annat lag på hemmaplan än på bortaplan i år och i den senaste matchen mot Färjestad visade vi en glöd och vilja som vi inte har sett på länge. Dahlen var het, Wedin bättre än på länge, Genborg åkte som en furie och tacklades och Lander visade vilja vände ofta upp från sarg i offensiv zon in i banan och la in farliga skott på mål. Precis det man vill se!
Sedan är det upp till Linköping att vinna också. Det blir intressant att se om de går för fullt, de gillar ju inte Örebro så nog hoppas man att de vill förstöra deras chans till slutspel.
Om hockeygudarna är nådiga och rättvisa går vi till slutspel och inte Öreplast.
nila: man kan fråga sig om de va särskilt konstigt att OJ bröt och lämnade oss. Känns inte som han hade accepterat detta med sin kravställan. Det blev en kulturkrock.
Nu kör vi och ställer kravet på tre poäng idag! Ska förlustraden brytas är det idag!
Knylan: satt precis och kom till samma slutsats gällande Växjö och Rögle. Sänker man blicken något så har 4 lag 77p inför sista omgången och dessa 4a slåss om de två sista top6 platserna. luleå-fbk möts dessutom
Det är uppenbarligen inte enbart i vårt skikt av tabellen som det hänt grejer i slutet av serien. Backar vi någon vecka så trodde nog de allra flesta att vår största chans idag var att Växjö inte skulle ha något att spela om, nu visar det sig istället att de absolut har något att spela för i och med att Rögle ätit upp försprånget och är en poäng bakom. Detta gör Malmös vinst i torsdags än mer viktig, den här matchen hade kunnat handla om mer än att hylla Dalle och ett eventuellt play in.
Det var det här med kravställan. Förlora sista 7 matcherna och sumpa en närmast bergsäker play in-plats men ändå är det inget fiasko enligt Nubben. Det är fan inte en inställning som är ok på elitnivå. Där har vi själva essensen till att vi är den lilla bonnaklubben vi är