Andersson: Nä det är det man inte gör, därför kommer vi se starka ut i början när vi har orken att forechecka, ju längre matchen går ju lättare spelar dem sig ur egen zon, förmodligen.
Tikkare: Fast Tomas Ros finns väl inte, på riktigt? Han är väl bara en satir av hur en random person får möjlighet att skriva i riksmedia och låtsas vara kunnig i sitt ämne? t.o.m kalla sej journalist
Woody Jokinen: Jag är själv väldigt svag för den kedjan. Jag är rätt säker på att de har mer i sig än att bara gneta. Sån j-a fart och intensitet de har!
stoff: Flopp? Om man trodde att han var NHL-mässing så, javisst. Jag tror att han blir viktig med sin inställning. En ersättare till Lill-Challe men med betydligt bättre avslut.
{8839}: Tänk dig hur det skulle gå om man gick utan inkomst i 9 månader fast med samma fasta kostnader såsom hyra, avbetalningar på utrustning osv. Skulle nog innebära konken för de flesta.
{8839}: istället för nåt så drastiskt som att pissa bort säsongen 20/21 så kanske man bör se över möjligheten att skjuta på seriestarten nån månad eller två (och sedan kan klubbarna med NHL "lånen" känna sig blåsta)
Rallarn: Och fler lag är nog skräckslagna nu , det kommer fler säsonger 21/22 , 22/23 osv ,och vad bär dom med sig ekonomiskt , för kassan kommer att krympa . Då kanske det är bättre att hoppa över en säsong .
bar mofftak: Kanske det är dags att SHL,HA och dom andra hockey serierna samlar sig för att ta ett oönskat beslut att skrota serierna denna säsong . Det känns som osäkerheten är för stor tillomed i regeringens korridorer . När skall denna gnägga ta slut . Men fotbollen i Sverige tuffar på och klarar sig , så det kanske det finns ett hopp ändå !
Det känns inte som förr när man laddade inför en serie premiär och en hel hockey säsong. Det är bara att konstatera det känns inte som ifjol när man planerade säkert en månad före premiären tillomed var man skulle sitta, stå , parkera ,träffa vänner , snacka Timrå missar och Dahlens mål och överkörning av vissa lag . Man säger hoppas och ber till Gud .