Vafan, namn på tröjan direkt för Wiercioch, vad händer? :o Brukar ju ta mellan 5-10 omgångar innan det är fixat i vanliga fall, Hussen/Westin levererar! Måste vara för att han har NHL-meriter.
Lub: Absolut, det säger jag ingenting om. Men det var ju samma med Berglund. Men han ville ha en annan roll. Jag kan tänka mig att Boyce skulle kunna vara intresserad av att prova samma resa. Jag menar inte att jag vill ha bort honom.
Lub: +1 Boyce och Lindholm är väl de man tänker på som täcker skott med livet som insats trots att vi har en sexmålsledning med fem minuter kvar, oerhört nyttiga spelare!
Olli Nomadinen : Hmm.. Känns som det är fler men stämmer säkert. Inga dussinlirare som saknas heller, hoppas verkligen vi får ha alla tillgängliga till slutspelet.
OlliJanne: Haha hade tänkt på exakt samma variant på namnet faktiskt. Inte nog med att han har dålig självbild, han är dessutom Schizofren. 😬 Får hoppas att han visar upp sitt bästa "jag" ikväll då. 😅
Zäta75: Hart Trophy brukar vare Hartmann, tror jag. Det är lite oklart ibland...
"Sebastian Hartmann kommer inte komma till spel. "Hartmann är sjuk men det finns ingen misstanke om Covid-19. Vi räknar med att han är åter snart", meddelade Timrås lagläkare Christian Johansson under fredagen. Juniorerna Oliver Johansson och Oskar Larsson som debuterade förra helgen kommer att finnas med i laget. "
Andersson: Nästan helt säker att han spelar i Timrå nästa säsong oavsett serie. Lyssna på hockeypuls-podcast. Han är väldigt tydlig med att han ska spela i Timrå.
Nisse på Mon or: Ja som sagt långskott. Men jag grundar det i just intervjun som Håkeybåkey nämner, som även blev en artikel i ST. Där nämner Lander som sagt att han bl.a. Pratat med Gustafsson (och Pääjärvi, Erixon) om att spela i Timrå tillsammans. Dels den länkade artikeln från expressen där Gustafsson pratar om familje problem som medfört många missade matcher. Detta brukar ofta vara en anledning till återvända hemåt. Typ samma anledning som för Erixon. Även han har missat många matcher pga sånt i år, ej skador.
Spock: Sant! Även vi var bra det året. Men jag tänkte nog mer på den överhängande känslan i allt. Rent sportsligt har vi båda sprattlat till, men det har kanske saknats en gedigen grund. Giffarna har det fortsatt struligt med ekonomin (tror jag?) men det är väl den där känslan av framåtrörelse som drabbats negativt av att varenda klubb hamnat ordentligt i skiten. Båda klubbarna har dragits med riktigt svaga publiksiffror dessutom, vilket jag tror har att göra med att allt framstått som ett sjunkande skepp i brist på attraktion. Vi har båda våra hängivna dårar som hållit i hela vägen men för att stegra intresset runt både GIF och TIK (båda klubbarna snittade över 5000 pers i snitt för typ 10-15 år sedan) så är det nog bra om man hjälps åt i att öka på tempen. Publik drar publik, osv.
Håkkybåkky: Jag menar det. Vi kommer oavsett vad inte kunnat gå in i något budkrig med Luleå, och även om vi skulle göra det så lär det landa i att om både han och klubben vill köra vidare så kommer det bli så. De pengar såna som han och Lander skulle tjäna i Sverige är väl att betrakta som strössel i sammanhanget, allt handlar om andra värden. Gustafsson får höra av sig till Nubben om läget förändras, så fortsätter vi med vårat så länge. Bland de där eventuella hemvändarna så tror jag det räcker alldeles utmärkt med Lander, en sån som Sebbe Erixon går ändå skadad halva säsongen.
sargad: Har tänkt på precis det där också, likheten i hur det satsas på vardera håll. Nubben och Hagblom växeldrar och det medför att klubbarna växeldrar i ett allt mer stegrande intresse rent allmänt också. Den senaste tioårsperioden har varit bedrövlig för varenda klubb i distriktet men det känns lite som att det börjar ljusna nu, och i just det är såna som Hallenius och Lander (även Dahlén givetvis) ovärderliga i att bidra till en allmän känsla av framåtrörelse.
Knylan: Jo så är det ju till viss del. Dessutom uttrycker ju Lander att det vore kul att antingen gå upp eller ta ett guld tillsammans i Timrå. Det säger inget om EG:s ambition eller tankar.
Men som du skriver ju är Ju Landers kråka ett jävla statement och kan säkert skapa ett extra stort intresse för Timrå för andra spelare
Håkkybåkky: Är inte Lander egentligen ganska så svepande runt det hela? Att det är mer Adam Johansson som försöker dra i den tråden, sen ska man kanske inte ta Landers svar som absolut sanning. Lätt att dra lite väl stora växlar, tänker jag.
Men det frestar ordentligt att tänka i de där banorna. En kråka från Lander skulle onekligen sätta sin prägel på produkten som sådan, och kanske öppna upp fältet för namn som inte varit det minsta intresserade annars. Vet inte om det överhuvudtaget går att hitta en bättre förstärkning än Lander för en nykomling, om vi nu går upp. Snacka om bärande spelare.
Nisse på Mon or: Nubben o Ubbe växeldrar som vanligt. GIF har ju plockat hem Hallenius och Lundström inför 2021. Nubben hakar på o landar några ex-Timråiter 2021. Vore ju en smaskig Semla.
Men på dagens meny står GubbHäst. Gärna en habil och förtroendeingivande insats av Wi-är-tjock.
Det som finns kopplat till detta är ju poddavsnittet med Lander (Adam Johansson, hockeypuls). Där beskriver ju Lander hur han, Sebbe Erixon, Gustafsson och Pääjärvi pratat om att återvända till Timrå.
Så att säga att EG i timrådressen har 0 substans är att överdriva. Tror dock att det ska krävas ganska mycket för att det ska ske. Om inte annat lär ju lönen vara ett helvete att matcha.
Röda Tallen: Ja det känns som ett långskott. Ska jag vara ärlig tror jag inte att vi någonsin får se honom i Timrådressen. Han har aldrig spelat seniorhockey här och jag tror inte han hyser några varmare känslor för Timrå IK
tjobba: Låter som att han vill hem tycker jag. Problem med ett av barnen, därför han måste tack nej till Tre Kronor. Närmare familj för avlastning när han är borta här nere. Men kanske ett långskott...